W oczekiwaniu na krajowy PKB za 2023 rok
W tym tygodniu poznamy kilka odczytów PKB za 4Q23 ze strefy euro. Natomiast w środę GUS opublikuje szacunek polskiego PKB za 2023 rok. Oczekujemy wzrostu o 0,3% wobec konsensusu prognoz 0,4%. Tydzień zakończy publikacja miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Najważniejsze dziś
Na dzisiaj nie zaplanowano żadnych istotnych odczytów makroekonomicznych. O 14:10 na konferencji prasowej wystąpi Luis de Guindos z zarządu EBC.
Wiadomości
- US-DANE: Grudniowy odczyt inflacji wydatków konsumpcyjnych idealnie wpisał się w oczekiwania ekonomistów. Deflator PCE uplasował się na poziomie 2,6% r/r, tak samo jak w listopadzie i w zgodzie z konsensusem prognoz. Inflacja bazowa mierzona indeksem PCE zmalała z 3,2% r/r w listopadzie do 2,9% w grudniu, o 0,1 p. proc. silniej niż oczekiwano. Cel inflacyjny Fed został określony w odniesieniu do deflatora PCE i wynosi 2,0% r/r.
- US-DANE: Wydatki Amerykanów wg BEA kontynuują wzrosty. Grudniowy odczyt wskazał na dynamikę 0,7% m/m, zaś wartość z listopada została zrewidowana z 0,2% do 0,4% m/m.
- EZ-DANE: Podaż pieniądza M3 w Strefie Euro wyszła w grudniu na plus po raz pierwszy w całej drugiej połowie 2023 r. Grudniowa dynamika agregatu M3 wyniosła 0,1% r/r, wobec -0,9% r/r w listopadzie i oczekiwań na poziomie -0,7% r/r.
Komentarz rynkowy
Dość nudny tydzień, ale zapamiętamy go jako ten, który przypieczętował losy obniżek stóp w strefie euro. EBC jest pogodzony z obniżkami i praktycznie każde kolejne posiedzenie jest w grze (marcowe najmniej, ale kwiecień to już wysokie prawdopodobieństwo takiego ruchu). Rynkowo styczniowe posiedzenie EBC ważyło już mniej, ale upór tego banku centralnego już wcześniej był traktowany przez inwestorów w dystansem.
Po EBC w tym tygodniu przychodzi pora na posiedzenia FOMC i BoE. W obydwu przypadkach również nie będzie cięć stóp, ale droga do nich na kolejnych posiedzeniach będzie otwarta. Oczywiście, najwięcej emocji budzi Fed, który teoretycznie ma mniej przestrzeni do cięć i mniej pilną potrzebę cięć niż EBC. Dla Fed łagodzenie polityki pieniężnej będzie przejawem bardziej triumfu niż desperacji. Jak blisko cięć jest Fed? Wg wycen rynkowych wynik marcowego posiedzenia jest zbliżony do rzutu monetą (50:50 między cięciem o 25 pb i brakiem cięć). Być może retoryka J. Powella na konferencji prasowej pozwoli przeważyć jednej z tych ewentualności, ale nie możemy mieć tu pewności – Fed nie lubi pokazywać konkretnych decyzji palcem a ostatecznie o losie stóp procentowych na tym posiedzeniu i tak zdecydują dane. Tych zaś nie zabraknie już w tym tygodniu. Jego kulminacją będzie oczywiście odczyt z rynku pracy w USA w piątek a napięcie pomogą budować wstępne szacunki PKB (wtorek) i inflacji w strefie euro (wtorek, środa i czwartek), dane ISM (czwartek) i ADP z USA.
Dla polskich aktywów nie był to najlepszy tydzień: gdyby nie minimalny spadek rentowności krótkoterminowych SPW, wszystkie istotne benchmarki z rynku FI wzrosłyby znacząco i wbrew globalnym trendom. Złoty z kolei delikatnie się osłabił w ostatnim tygodniu (w porównaniu do regionalnego koszyka – w środku stawki), aczkolwiek rynek nie wygląda jeszcze tak, jak gdyby nie miał ochoty na większą wyprzedaż złotego. Nowe kłopoty forinta (konflikt z organami UE) jak dotąd nie przełożyły się na większą wyprzedaż złotego. W najbliższych dniach czekamy na aukcję SPW, która odbywa się po krótkiej przerwie od poprzedniej aukcji sprzedaży, i która będzie testować pojemność rynku i skłonność do akceptowania zwiększonej podaży. Zobaczymy też wstępne dane o PKB w 2023 r, ale nie są to dane, które mogłyby poruszyć rynkiem.
Stawki FRA 3x6 (%)
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
HUF-PLN
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
Rentowności SPW (%)
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
Przegląd wydarzeń i danych makro w nadchodzącym tygodniu
31 stycznia, środa. PKB za 2023 rok (oczekujemy wzrostu o 0,3%, konsensus prognoz -0,4%): PKB w 2023 r. wzrósł naszym zdaniem o 0,3%, przy niemal zerowym wkładzie konsumpcji prywatnej, solidnym wzroście inwestycji i gigantycznych, ale znoszących się nawzajem wkładach zmiany zapasów (ujemny) i eksportu netto (dodatni). Dla analityków ważniejszy od całorocznych średnich będzie implikowany przez nie wynik IV kwartału 2023 r. Naszym zdaniem PKB wzrósł wówczas o 1,5% r/r.
PKB (% r/r)
Źródło: GUS, Analizy Pekao
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.