Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 05.01.2024 6 miesięcy temu

Dezinflacyjna niespodzianka na koniec 2023 roku

Według wstępnego szacunku GUS, rok 2023 zakończyliśmy z krajową inflacją CPI w wysokości 6,1% r/r. Odczyt okazał się dużym zaskoczeniem dla rynku, który oczekiwał tylko nieznacznego spadku do 6,5% r/r.

Według wstępnego szacunku GUS, rok 2023 zakończyliśmy dalszym spadkiem krajowej inflacji CPI do 6,1% r/r z 6,6% w listopadzie. Odczyt okazał się dużym zaskoczeniem dla rynku, który oczekiwał tylko nieznacznego spadku do 6,5% r/r. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%. Średniorocznie inflacja w 2023 r. wyniosła 11,6%.

Za grudniową niespodziankę w największym stopniu należy obarczyć ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły jedynie o 0,2% m/m, wyraźnie niżej od typowego wzorca sezonowości. Równocześnie bez zaskoczeń, w ślad za niższymi cenami ropy naftowej na światowych rynkach, obniżyły się w grudniu ceny detaliczne paliw (o 1,8% m/m). Także ceny nośników energii poszły lekko w dół (-0,3% m/m). Co ważniejsze, według naszych szacunków inflacja bazowa (z wył. cen żywności i energii) kontynuowała swój spadkowy trend obniżając się w grudniu do ok. 6,9% r/r.

Inflacja CPI vs. inflacja bazowa (%r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy.

Niższy od oczekiwań odczyt to dobry punkt startowy na rozpoczynający się właśnie rok 2024. Co najmniej I kwartał przyniesie kontynuację wyraźnego spadku inflacji, a dalsza ścieżka inflacyjna mocno uzależniona jest od czynników regulowanych. Biorąc pod uwagę to co dzisiaj zakładamy w tym temacie (przedłużenie zerowego VAT na żywność do końca I kwartału oraz zamrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych do końca II kwartału, potem wprowadzenie innych działań osłonowych częściowo niwelujących powrót stawek do wartości rynkowych) inflacja w marcu osiągnie minimum w okolicach 3% r/r. To oznacza, że inflacja znajdzie się w dopuszczalnym przedziale wahań od celu NBP, ale będzie to pobyt tymczasowy (chyba że powyższe czynniki regulowane się zmienią). Z kolei inflacja bazowa będzie na przestrzeni 2024 roku dalej asymptotycznie się obniżać (na koniec do ok. 3,5% r/r) przy utrzymującej się ujemnej luce popytowej, restrykcyjnej polityce pieniężnej, dogaszaniu szoku energetycznego, obniżającej się dynamice jednostkowych kosztów pracy czy jeszcze wysokiej bazie odniesienia w I połowie roku. Różnimy się tutaj od sporej części prognozujących, którzy widzą inflację bazową bardziej U-kształtną z widocznym odbiciem w górę w II połowie roku.

Więcej o naszych prognozach inflacyjnych na rok 2024 (i nie tylko) dowiecie się Państwo z naszego Outlooka, który opublikujemy w przyszłym tygodniu. Już teraz zapraszamy do lektury!

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter