W oczekiwaniu na ostatni odczyt krajowej inflacji za 2023
Dziś czekamy na grudniowy odczyt inflacji CPI w Polsce. Spodziewamy się, podobnie jak konsensus, że inflacja obniżyła się minimalnie, z 6,6 do 6,5% r/r. Dane o inflacji HICP publikowane później dla strefy euro pokażą jej umiarkowany wzrost z uwagi na niską bazę w cenach energii przy spadku inflacji bazowej. Dla rynków najważniejszy będzie comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, który powinien mieć nieco mniej pozytywny wydźwięk od listopadowego.
- PL-RZĄD: W swoim projekcie programu „Mieszkanie na start” Ministerstwo Rozwoju zakłada, że oprocentowanie preferencyjnego kredytu mieszkaniowego będzie uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego (0% dla gospodarstwa pięcioosobowego). Projekt postuluje wprowadzenie progów dochodowych, po przekroczeniu których wielkość dopłaty do kredytu spada zgodnie ze zmodyfikowaną zasadą „złotówka za złotówkę”. Resort spodziewa się, że program ruszy od połowy roku i pozwoli na wsparcie ok. 50 tys. kredytów mieszkaniowych.
- PL-DŁUG: Minister Finansów Andrzej Domański poinformował w wiadomości na portalu X / Twitter, że MF uplasowało 10- i 20-letnie obligacje o wartości 3,75 mld euro. Wg komunikatu MF obligacje zostały wycenione na, odpowiednio, 115 i 160 pb powyżej średniej stopy swapowej.
- EZ-DANE: Wczoraj wstępne dane o inflacji opublikowały Francja i Niemcy. W obydwu przypadkach zanotowano wzrost inflacji (odpowiednio, z 3,9 do 4,1 i 2,3 do 3,8% r/r), choć i tu, i tu był on nieznacznie mniejszy od prognoz. Główną przyczyną wzrostu inflacji była niska baza w kategorii energia. Trend spadkowy inflacji bazowej był jednak utrzymany. Wczoraj również opublikowano finalne dane o koniunkturze w usługach.
- DE-DANE: Federalny Urząd Statystyczny podał w komunikacie, że sprzedaż detaliczna spadła w listopadzie o 2,5% m/m, wyraźnie poniżej prognoz spadku o 0,5% m/m. Niemiecka sprzedaż detaliczna jest często rewidowana, i to w istotnej skali, ale odczyt listopadowy jest zgodny ze średnioterminowym trendem spadkowym. Od marca 2022 sprzedaż (liczona w cenach stałych) spadła o łącznie 8,8% i znajduje się na poziomach zbliżonych do tych z początku 2019 roku. Dane te wpisują się również w szerszy, pesymistyczny obraz niemieckiej gospodarki w IV kwartale.
- US-DANE: Wg danych ADP w grudniu w amerykańskim sektorze prywatnym przybyło 164 tys. miejsc pracy, nieco powyżej prognoz zakładających przyrost o 115 tys. Dane te w przeszłości nie były zbyt użyteczne w prognozowaniu oficjalnego odczytu zmiany zatrudnienia. Pozytywny wydźwięk miał cotygodniowy raport z rynku pracy, w świetle którego liczba nowych wniosków o zasiłki była najniższa od stycznia.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych wzrosły wczoraj solidnie, o ok. 8-12 pb wzdłuż całej krzywej. Katalizatorami wyprzedaży obligacji były publikacje danych makro po obu stronach Atlantyku: w strefie euro nastroje w usługach (PMI) okazały się być wyraźnie lepsze niż szacowano na podstawie niepełnych danych, w Stanach Zjednoczonych błyszczał rynek pracy widziany przez pryzmat danych o drugorzędnym znaczeniu (ADP i tygodniowy raport dot. zasiłków dla bezrobotnych). Rynek jest wyczulony na tego typu informacje a rajd obligacji i akcji z końcówki 2023 r. stworzył dużą przestrzeń do realizacji zysków oraz potrzebę odnowienia długich pozycji na atrakcyjnych poziomach. Szczęśliwie dla rynku dzisiejsze publikacje danych makro są już wagi ciężkiej: miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, koniunktura poza przetwórstwem (ISM) i wstępny szacunek inflacji dla całej strefy euro.
- POLSKA: Bez większych zmian. Na rynku SPW suma niskiego otwarcia i późniejszych (w ciągu dnia) wzrostów rentowności daje utrzymanie rentowności kluczowego 10-letniego benchmarku na ostatecznie niezmienionym poziomie. Na rynku walutowym z kolei nie zanotowaliśmy istotnych zmian. Dziś do gry wróci i czynnik krajowy, i czynnik globalny. Ten pierwszy to krajowe dane o inflacji, ten drugi to wspomniane wyżej ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.