Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 15.12.2023 6 miesięcy temu

EBC wyraźnie mniej gołębi niż Fed

Dziś o 10:00 poznamy finalne dane o polskiej inflacji CPI za listopad – zgodnie z szybkim szacunkiem ceny wzrosły o 6,5% r/r. Na rynkach bazowych wstępne odczyty PMI z najważniejszych gospodarek za grudzień – publikacja przyspieszona w tym miesiącu ze względu na przerwę świąteczną.

Wiadomości

  • PL-NBP-DANE: Nadwyżka na rachunku bieżącym w październiku wyniosła 2,04 mld EUR wobec konsensusu nadwyżki 1,62 mld EUR. Saldo handlowe osiągnęło nadwyżkę w wysokości 1,32 mld EUR. Eksport (w ujęciu nominalnym) wzrósł o 1,6% r/r, a import zmniejszył się o 8,4% r/r. W płynnym 12-miesięcznym ujęciu saldo rachunku bieżącego wzrosło do 0,8% PKB. Październik przyniósł wysoką nadwyżkę na saldzie obrotów bieżących, ale jej głównym źródłem był sezonowy skok na saldzie dochodów pierwotnych. Jednakże, saldo handlowe pozostało na solidnym plusie - dalej w dużym stopniu przyczynia się do tego odwrócenie negatywnego szoku terms-of-trade z ubiegłego roku (spadające ceny importowanych surowców przemysłowych czy energetycznych). W październiku nominalnie import rok do roku dalej spadał w blisko dwucyfrowym tempie. Dynamika eksportu lekko na plusie, choć dalej daje znać o sobie słabość głównych polskich partnerów handlowych, szczególnie Niemiec.
  • EZ-STOPY: Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe (stopa referencyjna 4,50%, stopa depozytowa 4,00%). EBC podał, że stopy będą na podwyższonych poziomach tak długo, jak to będzie konieczne. EBC zrewidował w dół prognozy dynamiki PKB w strefie euro na 2023 r. do 0,6%, na 2024 r. do 0,8%, a na 2025 r. pozostawił bez zmian na poziomie 1,5%. EBC zrewidował także w dół prognozy inflacji na 2023 r. do 5,4%, w 2024 r. do 2,7%, a na 2025 r. pozostawił bez zmian na poziomie 2,1%. W komunikacie po posiedzeniu podano, że EBC planuje zakończenie reinwestycji w ramach programu PEPP z końcem 2024 r. Na konferencji prasowej szefowa EBC Christine Lagarde oceniła, że w 2024 r. dynamika inflacji w strefie euro powinna obniżać się wolniej, a czynniki negatywne dla perspektyw gospodarki nadal przeważają. Szefowa EBC poinformowała także, że Rada Prezesów EBC nie dyskutowała o obniżkach stóp procentowych na tym posiedzeniu.
  • SW/UK-STOPY: Poza EBC swoje posiedzenia decyzyjne miały również inne ważne banki centralne, które w większości pozostawiły stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Narodowy Bank Szwajcarii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 1,75%. Bank tym razem nie uwzględnił w komunikacie zapowiedzi, że nie można wykluczyć podwyżek stóp w przyszłości. Z kolei Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25%. Jednym z nielicznych (jak nie ostatnim) bankiem centralnym w Europie, który jeszcze zacieśnia politykę pieniężną jest bank centralny Norwegii, który wczoraj podwyższył benchmarkową stopę depozytową o 25 pb do poziomu 4,50%, zaskakując tym samym rynek.
  • US-DANE: Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,3% m/m. To odczyt lepszy od oczekiwań - analitycy zakładali, że sprzedaż spadnie o 0,1% po spadku o 0,2% w poprzednim miesiącu.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: EBC jednak nie poszedł w ślady Fed a idea zsynchronizowanego skrętu banków centralnych była bardziej elegancka niż sama rzeczywistość. Konsekwencją jastrzębiego nastawienia EBC i gołębiego skrętu Fed jest oczywiście wystrzał EUR-USD i ta para walutowa ma otwartą drogę do znaczących wzrostów. Z łatwością można sobie wyobrazić przebicie nie tylko 1,10 (co może mieć miejsce dzisiaj), ale nawet 1,14 (maksimum ostatnich dwóch lat). Tym niemniej, nie sądzimy, aby decyzje tych dwóch banków centralnych same w sobie miały odwrócić różnice między ich sytuacją, które są jasne dla większości uczestników rynku. EBC, zapierając się nogami przed łagodzeniem polityki pieniężnej, nie tylko nie opóźni znacząco cięć stóp procentowych, ale może wręcz zwiększyć ich skalę – im bardziej spóźniony będzie cykl łagodzenia polityki pieniężnej, tym głębszy będzie musiał być, żeby nadrobić okres zwłoki. W międzyczasie będziemy obserwować dane i na pierwszy ogień pójdą dziś odczyty koniunktury ze strefy euro i z USA (PMI w przemyśle i usługach).  
  • POLSKA: Euro było wczoraj mocne do wszystkich walut, w tym do złotego. Dzięki temu EUR-PLN odzyskał to, co stracił dzień wcześniej za sprawą gołębiego Fed. Po dwóch dniach nic zatem na tej parze walutowej się nie zmieniło i wróciliśmy do starego przedziału wahań (4,31-34). Bez nowych sygnałów po stronie fundamentalnej jego utrzymanie jest całkiem prawdopodobne, bo czas do Świąt odliczamy już w dniach a nie tygodniach. Z kolei rynek FI dostosował się wczoraj dano do gołębiego Fed i późniejsza wyprzedaż obligacji była już minimalna. Rentowności SPW są zatem na nowych wojennych minimach. Dzisiaj w krajowym kalendarzu pojawiają się finalne dane o inflacji CPI, ale nie spodziewamy się, aby miały one wpłynąć na rynki.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter