Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 31.01.2024 9 miesięcy temu

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

Dziś o 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za 2023 r. Oczekuje się ostrego wyhamowania wzrostu, do 0,3-0,4%. Średnioroczny wzrost PKB w tym przedziale implikuje przyspieszenie w IV kwartale do 1,3-1,9% r/r (my: 0,3 i 1,5%, odpowiednio). W kalendarzu globalnym głównym punktem będą wstępne szacunki inflacji w Niemczech – oczekuje się wyraźnego jej spadku w styczniu – oraz posiedzenie FOMC. Fed nie zmieni stóp procentowych, ale inwestorzy będą wsłuchani w słowa J. Powella na konferencji prasowej po posiedzeniu.

Wiadomości

  • PL-CENY: Premier Donald Tusk ogłosił, że podatek VAT dla branży „beauty” (usługi kosmetyczne) zostanie obniżony z 23 do 8%. Wg naszych szacunków będzie mieć to bardzo mały wpływ na inflację – obniży ją o 0,05 pkt. proc. 
  • PL-DANE: Syntetyczny wskaźnik koniunktury ESI dla Polski wzrósł z 98,1 w grudniu do 102,0 w styczniu. Bieżące wartości ESI, podobnie jak blisko spokrewnionego SI GUS, implikują znaczące przyspieszenie wzrostu PKB na przełomie 2023 i 2024, do 3,5-4,0% r/r. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju modele przeszacowywały w ostatnich kwartałach wzrost PKB. 
  • DE-DANE: Federalny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 1,6% m/m, znacznie poniżej prognoz zakładających delikatne odbicie (0,7%). Niespodzianka jest w dużej mierze efektem zmiany punktu odniesienia – fatalny listopad (-2,5%) został zrewidowany w górę, do -0,8% m/m. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu kondycji niemieckiego konsumenta – sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła od początku 2022 r. o ok. 10%.
  • EZ-DANE: Wg wstępnego szacunku Eurostatu, PKB w strefie euro nie zmienił się w IV kwartale 2023 r., co jest wynikiem nieznacznie wyższym od prognoz (-0,1% kw/kw). Wśród odczytów krajowych uwagę zwracają dobre wyniki państw Południa (Hiszpanii, Portugalii i Włoch), które charakteryzują się najszybszym wzrostem gospodarczym w Eurolandzie. Wynik Niemiec (-0,3% kw/kw) był z kolei zgodny z oczekiwaniami.
  • HU-STOPY: Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył stopy procentowe o 75 pb, w tym główną stopę z 10,75 do 10,0%. Cięcie to było mniejsze od oczekiwań (100 pb) i większa powściągliwość MNB była najprawdopodobniej związana z chęcią zdjęcia presji z osłabiającego się w ostatnich tygodniach forinta. Tym niemniej, łagodzenie polityki pieniężnej ma być i będzie kontynuowane. 
  • US-DANE: Wg danych BLS liczba wakatów wzrosła z 8,93 w listopadzie do 9,03 mln w grudniu, powyżej oczekiwań (również z uwagi na rewizję poprzedniego miesiąca w górę). Tym niemniej, stopa odejść dobrowolnych, będąca wiarygodnym miernikiem skali zacieśnienia rynku pracy i wskaźnikiem o pewnych własnościach wyprzedzających w cyklu, kontynuowała spadki i jest obecnie (2,4%) niższa niż przed pandemią. Podano również, że nastroje konsumentów poprawiły się znacząco w styczniu – wskaźnik Conference Board wzrósł ze 108 do 114,8 pkt. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICADługoterminowe stopy procentowe dryfują w dół, krótkoterminowe – niekoniecznie. Wczoraj zaburzyły to publikacje danych z amerykańskiej gospodarki, teoretycznie z drugiego garnituru (koniunktura konsumencka i wyniki badania JOLTS), które podbiły przede wszystkim krótki koniec amerykańskiej krzywej. W końcówce tamtejszej sesji zatriumfował jednak pesymizm, napędzany głównie przez spółki technologiczne. Spoglądając szerzej – ostatnie dni nie przyniosły dużych zmian. Czy dzisiejsze posiedzenie FOMC ma szansę to zmienić? Fed jest blisko rozpoczęcia cięć stóp procentowych, stanie się to być może nawet na marcowym posiedzeniu. Nie należy się spodziewać zapowiedzi wprost takiego cięcia, ale retoryka Fed może sugerować preferencję banku centralnego dla cięć na najbliższych posiedzeniach, o ile oczywiście dane makro na to pozwolą.  
  • POLSKA: Na rynek FX wracali kupujący (zapewne zachęceni nieco słabszym dolarem), co pozwoliło złotemu na umocnienie się w stosunku do euro o kolejne 2 grosze. Na krajowym rynku obligacji z kolei zabrakło samodzielności i rentowności polskiej 10-latki podążały w ślad za benchmarkami z rynków bazowych. Ponieważ los tychże benchmarków odmienił się już po zamknięciu polskich rynków, można spodziewać się dostosowania do niższych poziomów na otwarciu. Na jakiś czas żegnamy i nawis podażowy (brak aukcji), i czynniki krajowe (brak odczytu flash inflacji CPI), dlatego bilans ryzyk dla rentowności może się przy obecnych poziomach zmienić, w stronę niższych. 
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter