Poprawa koniunktury konsumenckiej w USA
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest spodziewana publikacja szczegółów krajowego budżetu na 2025 r. Kalendarz odczytów makro jest z kolei pusty. Poznamy jedynie trzeciorzędne odczyty: podaż pieniądza w USA i tygodniową liczbę wniosków o kredyt hipoteczny.
Wiadomości
- PL-RPP-OPINIA: Potrzebna jest ostrożność w decyzjach, ale nie jest wykluczone, że możliwość obniżki stóp pojawi się w 2025 r. - przekazała członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem zbyt duży dysparytet stóp względem strefy euro i USA mógłby wywołać zbyt duże i niekorzystne wahania złotego.
- US-KONIUNKTURA: Optymizm konsumentów za oceanem poszybował w górę. Sierpniowy wskaźnik ufności konsumentów Conference Board uplasował się na poziomie 103,3 pkt. wobec oczekiwanych 100,6 pkt. i 101,9 pkt. w lipcu. Poprawa dotyczyła zarówno subindeksu bieżącego jak i dot. oczekiwań, natomiast obawy konsumentów dotyczyły przede wszystkim rynku pracy. W zgodzie z wczorajszymi danymi o zamówieniach na dobra trwałe, ankietowani przez Conference Board chętniej planowali zakupy pojazdów, w pozostałych kategoriach inwestycji również zanotowano wzrosty. 12M średnia oczekiwań inflacyjnych spadła do 4,9% r/r – to najniższy wynik od 1Q20.
- US-KONIUNKTURA: Minorowe nastroje w amerykańskim przemyśle pogłębiają się. Analitycy oczekiwali, że sierpniowy indeks Richmond Fed poprawi się (z -17 do -14 pkt.), a tymczasem dane pokazały spadek do -19 pkt. Analogicznie do wskaźnika Conference Board, najsilniejszy spadek spośród trzech subindeksów Richmond Fed zanotował wskaźnik rynku pracy.
- US-DANE: Dezinflacja cen domów w największych metropoliach Stanów Zjednoczonych postępuje wolniej od oczekiwań. Indeks S&P Case-Shiller dla 10 największych miast spadł z 7,8% do 7,4% r/r (konsensus: 6,9%), zaś w 20 największych z 6,9% do 6,5% r/r (konsensus: 6,0%).
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Wczoraj rentowności obligacji na głównych rynkach przez pierwszą połowę dnia kontynuowały ruch w górę, tylko po to by cofnąć się w jego drugiej połowie. Rentowności amerykańskiej 10-latki finalnie zamknęły się o 1pb wyżej niż w poniedziałek, a 2-latki przesunęły mocno w dół i dziś rano są handlowane są o 6pb niżej. To efekt udanej aukcji tych papierów przez Departament Skarbu. Sugeruje to ruch w dół na rentownościach także dłuższych Treasuries w nadchodzących dniach. Stromienie krzywych miało również miejsce w Europie i również tutaj odpowiadały za to duże podaże obligacji na aukcjach, tym razem długich w Niemczech i Włoszech. W każdym razie rentowność niemieckiej 30-latki wzrosła wczoraj o 5pb, 10-latki o 1pb a 2-latki nie zmieniła się. Inwestorzy na kontynencie czekają teraz na piątkowy odczyt stopy bezrobocia oraz inflacji dla strefy euro. Do tego czasu rentowności europejskich papierów nie powinny ulegać większym zmianom. Na rynku walutowym z kolei nie działo się wczoraj wiele. EUR/USD przesunął się lekko w górę, z 1,116 do niespełna 1,119. Ale dziś rano ponownie handlowany jest już ponownie, w okolicach 1,114. Sądzimy że para będzie oscylować blisko obecnych poziomów do piątkowych danych o inflacji.
- POLSKA: Na krajowym rynku było wczoraj spokojnie. EUR/PLN oscylował między 4,28 a 4,29 a USD/PLN między 3,83 a 3,84. Dziś rano złoty wydaje się lekko osłabiać, najpewniej za sprawą mocniejszego dolara. Tym niemniej otoczenie pozostaje sprzyjające dla polskiej waluty i w najbliższych dniach spodziewamy się jej lekkiej aprecjacji. Z kolei rentowności POLGBs rosły wczoraj w ślad za rynkami bazowymi. Dziś odbędzie się natomiast aukcja zamiany. Spodziewamy się, że zainteresowanie inwestorów nią będzie duże (tak jak poprzednim razem), co będzie sprzyjać obniżeniu rentowności krajowych papierów.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.