Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 14.02.2024 4 miesięce temu
Serwis Ekonomiczny

Surowce energetyczne - wyczekiwana odwilż czy pesymizm inwestorów?

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

Ropa naftowa (Brent)

Osłabienie notowań kontraktów na ropę Brent (APR24) zostało zahamowane w okolicy 77 USD/b na początku lutego. Tym samym pierwszą dekadę miesiąca ropa naftowa zakończyła umocnieniem do 82 USD/b w obliczu napięcia na rynku fizycznym środkowych destylatów (diesel, paliwo lotnicze), widocznego w malejących europejskich zapasach i rosnących marżach rafineryjnych w USA. Po części jest to efekt wydarzeń na Morzu Czerwonym. Rynek ropy naftowej pozostaje w zawieszeniu pomiędzy obawami o zmniejszenie wydobycia przy eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, a pesymizmem związanym z niskim globalnym popytem i odsunięciem w czasie (z marca do maja) procesu obniżki stóp procentowych w USA. Widoczne w lutym wahania cen odzwierciedlają m.in. zmiany w negocjacjach o zawieszeniu broni między Hamasem a Izraelem, czy działania odwetowe USA wobec grupy Houthi.

Gaz ziemny (TTF)

Notowania gazu ziemnego (TTF) kontynuują w lutym trend spadkowy. Od początku roku ceny gazu osłabiły się o kolejne 10% do poziomu 26 EUR/MWh. Mając na uwadze prognozowane ocieplenie w całej Europie, można oczekiwać zmniejszenia zużycia gazu zarówno przez odbiorców podłączonych do sieci dystrybucji (LDZ), jak również mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie w przemyśle. Sektor energetyczny może zwiększyć popyt na gaz w sytuacji mniejszej produkcji energii z wiatru w najbliższym okresie. Niewykluczone jest przedłużenie strajków we francuskim terminalu Fos-Lavera, czego skutkiem mogą być niższe dostawy LNG i krótkotrwały wzrost cen. Jednak przy wypełnionych w 67% europejskich magazynach surowca, notowania gazu pozostają dość odporne na takie informacje.

Węgiel kamienny (API2)

W styczniu notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) oscylowały w przedziale 92-105 USD/t, ulegając systematycznemu osłabieniu. W ubiegłym tygodniu ceny węgla spadły poniżej 100 USD/t wraz z wejściem w końcową fazą sezonu grzewczego i cyklicznym spadkiem konsumpcji węgla na półkuli północnej. Od października do grudnia konsumpcja węgla w Europie okresowo wzrosła, jednak na przełomie roku była średnio o 30% niższa od poziom z 2022 roku. Łagodne warunki atmosferyczne w Europie nie tylko umożliwiły większą produkcję energii ze źródeł odnawialnych, ale również obniżyły ceny gazu. Ponadto zapasy surowca w europejskich portach (ARA) na początku lutego wyniosły 6,1 mln ton, co stanowi o ponad 7% wyższy wolumen od zeszłorocznego. Według danych Reuters, w czasie pierwszych siedmiu dni miesiąca produkcja energii z węgla kamiennego w Niemczech była o 44% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niezmiennie barierą wzrostu notowań węgla energetycznego, pozostaje taniejący gaz ziemny oraz ogólny spadek cen na rynku surowców energetycznych.

Uprawnienia do emisji CO2 (EUA)

Notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC24) uległy osłabieniu do 62 EUR/t pod koniec stycznia. W ubiegłym tygodniu odnotowano ponad 7% spadek notowań, co przyczyniło się do przekroczenia psychologicznej bariery 60 EUR/t i rozpoczęcia obecnego tygodnia na najniższym poziomie od ponad dwóch lat tj. 57,85 EUR/t (DEC24). Powrót aukcji na rynku pierwotnym od połowy stycznia nie spotkał się z dużym zainteresowaniem kupujących, korzystających z taniego gazu przy łagodnych warunkach atmosferycznych. Z kolei przesunięty na jesień termin umorzenia jednostek za 2023 r., zmienił strategię uczestników rynku, wzmacniając presję spadkową.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter