Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 22.02.2024 9 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - przyspieszenie spadków na rynku zbóż

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Europejskie notowania pszenicy kontynuują w lutym trend spadkowy. W dodatku w ostatnich tygodniach dynamika spadków wyraźnie przyspieszyła. Między 22 stycznia a 19 lutego na giełdzie Euronext ceny kontraktu o najbliższym terminie zapadalności (mar’23) uległy osłabieniu o 8%. Głębiej „zanurkowały” notowania kontraktu z dostawą na maj’24 (o 11%), który charakteryzował się najwyższą płynnością. W dodatku jego cena obniżyła się poniżej psychologicznej bariery 200 euro/t. W ujęciu kontynuacyjnym (instrumenty o najwyższych obrotach na danej sesji) była to pierwsza taka sytuacja od lipca 2021 roku.

Kukurydza

  • W ciągu ostatniego miesiąca przyspieszyły również spadki europejskich notowań kukurydzy, które na dobre już zagościły poniżej bariery 200 euro/t. W analizowanym okresie średnie ceny kontraktu na mar’24 obniżyły się o 8%. Dla instrumentu z terminem zapadalności na cze’24 spadek wyniósł 11%. Poziom wyznaczony przez giełdę Euronext podczas sesji z 19 lutego na tle historycznych wyników kontraktów o najwyższych obrotach podczas danej sesji (ujęcie kontynuacyjne) był najniższy od jesieni 2020 roku.

Rzepak

  • Znacznie bardziej stabilnie wygląda sytuacja na europejskim rynku rzepaku. Tu również w ostatnim miesiącu utrzymywał się trend spadkowy, ale dynamika była niewielka. Między 22 stycznia a 19 lutego średnie giełdowe ceny kontraktu o najkrótszym terminie realizacji (maj’24) obniżyły się zaledwie o 1%. Taką samą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy na sierpień br., czyli przypadającej na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż nich. Notowania rzepaku kształtują się wprawdzie o 57% poniżej rekordu z kwi’22, lecz nadal ich poziom jest relatywnie wysoki na tle danych historycznych, utrzymując się wyraźnie powyżej bariery 400 euro/t (w latach 2018-20 średnia cena wynosiło ok. 370-380 euro).

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter