Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 29.05.2024 5 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Pogoda winduje ceny surowców rolnych

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Nastroje na europejskim rynku zbóż są coraz bardziej gorące, czego wyrazem jest przyspieszenie wzrostów cen obserwowane w maju. W ciągu ostatniego miesiąca na europejskiej giełdzie Euronext dynamiki notowań pszenicy były dwucyfrowe. Kontrakt z terminem zapadalności na wrzesień br., czyli pierwszy po tegorocznych zbiorach, w ciągu miesiąca podrożał o 17%. Tylko nieznacznie mniejsze tempo (16%) odnotowano w przypadku dostawy na grudzień br. Od marca 2024 ceny pszenicy odrobiły straty nie tylko z początku bieżącego roku, ale też z większej części 2023. W ujęciu kontynuacyjnym (instrumenty o najwyższych obrotach na danej sesji) poziom z analizowanego dnia (27 maj) był najwyższy od połowy marca ubiegłego roku.
  • Zwyżki cen na rynku są efektem obaw o stronę podażową w nowym sezonie i wynikają głównie z negatywnego wpływu warunków pogodowych na kondycję upraw w regionach o wysokim znaczeniu dla globalnego eksportu.

Kukurydza

  • W ostatnim miesiącu zwyżki kontynuowały również europejskie notowania kukurydzy. Na giełdzie Euronext między 29 kwietnia a 27 maja średnie ceny kontraktu na czerwiec wzrosły o 5%.  Wyższą, 9-procentową, dynamikę odnotowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na sierpień. W tym pierwszym przypadku tempo wyhamowało w porównaniu z kwietniem, gdy wyniosło 9%. Z kolei kontrakt sierpniowy utrzymał je na poziomie sprzed miesiąca. Warto też podkreślić, że w ostatnim tygodniu termin czerwcowy lekko potaniał t/t, zaś sierpniowy kontynuował wzrost. W ujęciu kontynuacyjnym poziom cen na giełdzie był najwyższy od sierpnia 2023 roku. Jednocześnie zbliżyły się one do odczytu sprzed roku (były jedynie o 2% niższe r/r).
  • Podobnie, jak w przypadku pszenicy, wsparciem cen kukurydzy są obawy związane ze wzrostem napięć podażowo-popytowych w nowym sezonie.

Rzepak

  • O ile w poprzednim miesiącu na europejskim rynku rzepaku sytuacja była względnie stabilna, to w maju obserwowaliśmy powrót trendu wzrostowego. Między 29 kwietnia a 27 maja na giełdzie Euronext średnie ceny kontraktu o najbliższym terminie realizacji (sierpień), przypadającym na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż po nich, wzrosły o 6%. Taką samą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy listopadowej. W 2Q notowania odrobiły z naddatkiem straty z ostatniego roku kształtując się na poziomie o 17% wyższym niż rok wcześniej

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter