Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 15.05.2024 6 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Surowce energetyczne - zmienne notowania bez wyraźnego kierunku

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

Ropa naftowa (Brent)

Notowania ropy naftowej Brent (kontrakt JUL24) uległy znaczącemu osłabieniu na początku miesiąca. Ceny tego surowca z poziomu ponad 88 USD/b (26.04) spadły poniżej 83 USD/b w ubiegły piątek. W pierwszej dekadzie miesiąca widoczne były obawy o rozwój wydarzeń w Strefie Gazy oraz chwilowa nadzieja na wcześniejszą obniżkę stóp procentowych w USA, wobec pogorszenia danych z tamtejszego rynku pracy. Jednak nie powstrzymało to inwestorów przed znaczącą redukcją długich pozycji netto w przypadku Brenta, jak i amerykańskiej ropy WTI. Najnowsze dane o niespodziewanym spadku zapasów ropy naftowej i benzyny  w USA wraz z oczekiwaniem na dane o inflacji z tego kraju, lekko wzmocniły ceny Brenta. Ponadto rozpoczęcie (17 maja) emisji obligacji skarbowych w Chinach w ramach stymulacji słabnących sektorów, zwiększa nadzieje rynku na wzrost aktywności gospodarczej największego importera ropy naftowej.

Gaz ziemny (TTF)

Notowania gazu ziemnego (TTF) w pierwszej połowie kwietnia umocniły się do ponad 33 EUR/MWh, aby pod koniec miesiąca powrócić do poziomu poniżej 30 EUR/MWh. Jednak w pierwszej dekadzie maja ceny gazu ponownie wzrosły do prawie 32 EUR/MWh. Początkowo przyczynił się do tego wzrost obaw o skutki działań Izraela w Strefie Gazy oraz zmniejszenie dostaw z Norwegii w następstwie trwających napraw. Ponadto na początku maja Chevron poinformował o usterce w ciągu produkcyjnym skraplania gazu w swoim australijskim kompleksie Gorgon. Zdaniem analityków ograniczenie produkcji może potrwać ok. 5 tygodni, zmniejszając dostawy głównie dla klientów azjatyckich.

Węgiel kamienny (API2)

W ostatnim tygodniu notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) osłabiły się poniżej poziomu 105 USD/t, zaś z początkiem maja powróciły w okolice 110-113 USD/t. Powodem korekty były nie tylko oznaki nieco niższej konsumpcji, ale osłabienie cen gazu (TTF) w obliczu chwilowego zmniejszenia obaw uczestników rynku o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. W pierwszym tygodniu maja zapasy węgla w europejskich portach (ARA) wyniosły 5,6 mln ton, pozostając na niezmienionym poziomie względem końca kwietnia (przy niższym wolumenie dostaw).

Uprawnienia do emisji CO2 (EUA)

Notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC24) po korekcie w okolice 65 EUR/t pod koniec kwietnia, umocniły się do ponad 70 EUR/t w pierwszej dekadzie miesiąca. W ostatnich tygodniach można zaobserwować naprzemienny wzrost cen z testowaniem poziomów oporu oraz następującą w kolejnych dniach realizację zysków (jak w ostatnich dniach). Notowania pozostają skorelowane z cenami gazu (TTF). W ubiegłym tygodniu mniejsza liczba aukcji (dni wolne) skłoniła inwestorów do próby pokonania 75 EUR/t, jednak wyższa podaż jednostek w tym tygodniu, przy widocznym spadku popytu z sektorów objętych EU ETS i wysokiej produkcji energii z wiatru, może osłabić notowania EUA w najbliższym czasie.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter