Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 09.04.2024 6 miesięcy temu

Siła złotego robi wrażenie

Przed nami spokojny dzień bez istotnych publikacji makro. Utrzymuje się bardzo dobry sentyment względem złotego.

Wiadomości

  • PL-RPP-OPINIA: Można wyobrazić sobie scenariusz w 2024 r., w którym obniżki stóp proc. byłyby możliwe - ocenił członek RPP Henryk Wnorowski. Naszym zdaniem przestrzeń do obniżek będzie w tym roku mocno ograniczona i RPP nie zdecyduje się na taki krok.
  • PL-CENY: Wpływ powrotu stawki VAT na żywność do 5% na inflację szacowany na 0,8-1,0 pkt. proc. i jest to wielkość maksymalna - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jurand Drop. Naszym zdaniem ten wpływ rzeczywiście będzie mniejszy i wyniesie 0,8 pkt. proc. w ujęciu skumulowanym. Coraz więcej dużych detalistów deklaruje, że nie podniesie cen dla konsumentów „biorąc na siebie” w jakiejś części podwyżkę VAT. Ze względu na wojnę cenową efekt będzie mniejszy oraz rozłożony w czasie. W kwietniowych danych o inflacji spodziewamy się realizacji co najwyżej połowy wspominanego oszacowania.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 10 kwietnia obligacje o łącznej wartości 5-7 mld zł, serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 - podał resort w komunikacie.
  • PL-RPP: W marcu, na posiedzeniu RPP dużo uwagi poświęcono perspektywom inflacji bazowej, która może się kształtować na wyższym poziomie przez dłuższy okres, na co wpływać mogą m.in. dynamika wynagrodzeń czy polityka fiskalna - napisano w protokole po posiedzeniu RPP w marcu.
  • PL-WYBORY: Frekwencja w wyborach samorządowych to blisko 52% - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W wyborach do sejmików województw PiS uzyskało w skali kraju 34,27% głosów, Koalicja Obywatelska - 30,59%, Trzecia Droga - 14,25%, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,23%, Lewica - 6,32%.
  • PL-USTAWA: W ramach programu dopłat do kredytów "Mieszkanie na start" będzie obowiązywał limit 15 tys. wniosków na kwartał, po czym nastąpi czasowe wstrzymanie naboru.
  • EZ-DANE: Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w kwietniu wyniósł -5,9 pkt. wobec -10,5 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie. Analitycy spodziewali się wskaźnika -8,3 pkt.
  • US-CHINY: Przebywająca z wizytą w Chinach szefowa resortu finansów USA Janet Yellen ostrzegła w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie zaakceptują "dziesiątkowania" firm w kolejnych gałęziach gospodarki poprzez politykę subsydiowanego chińskiego eksportu. Przed laty stało się tak w sektorze produkcji stali.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały marsz w górę po tym jak inwestorzy – pod wpływem mocnych Payrolls - zaczęli wyceniać wyższą ścieżkę stóp procentowych. Rentowności amerykańskich dwulatek sięgnęły w szczycie 4,79% (+6pb) a 10-latek 4,46% (+4pb). Jednak w drugiej połowie dnia zaczęły się cofać i oddały w sumie większość wspomnianego ruchu. Dziś brak w kalendarzu istotnych wydarzeń i odczytów danych, dlatego spodziewamy się podobnego scenariusza jak wczoraj, czyli trendu bocznego. Ponownego impetu do ruchu w górę może im dodać dopiero środowy odczyt inflacji bazowej z USA. Dolar z kolei lekko się wczoraj osłabił – EUR/USD wzrósł z 1,083 do 1,086. Naszym zdaniem to zbyt wysoki poziom biorąc pod uwagę prawdopodobną dywergencję stóp procentowych między USA a strefą euro. Dlatego oczekujemy, że główna para walutowa znajdzie się niżej – w okolicy 1,07. Nie stanie się to już dzisiaj a dopiero pod koniec tygodnia – gdy rynki będą trawić komunikację po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.
  • POLSKA: Siła złotego robi wrażenie. Mimo braku jakichkolwiek impulsów z kalendarza makro kontynuował wczoraj aprecjacyjny ruch - EURPLN obniżył się wyraźnie do 4,26. To poziomy widziane ostatnio na początku 2020 r. – można to potraktować jako symboliczny powrót do rynkowej sytuacji sprzed pandemii. Taki ruch otworzył przestrzeń do dalszej wędrówki kursu na południe do okrągłych poziomów 4,20. Wobec dolara podobna sytuacja – złoty zbliżył się do 3,9250 torując sobie drogę w kierunku 3,90. Dobre nastroje panują również na krajowej giełdzie - indeks WIG20 zamknął się wczoraj powyżej 2500 punktów, co ostatni raz miało miejsce na początku 2018 roku! Z kolei na rynku obligacji wczoraj spokojnie - za rynkami bazowymi rentowności polskich obligacji korekcyjnie lekko obniżały się. Tutaj rynek czeka na środową aukcję sprzedaży, która dostarczy dodatkową podaż, a 10-latka będzie zapewne atakować trzeci raz w krótkim czasie poziom rentowności 5,60. 

     

    Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter