Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 22.05.2024 5 miesięcy temu

Płace powyżej, produkcja poniżej konsensusu - w oczekiwaniu na krajowe dane

Dzień z szerokim pakietem kwietniowych danych makro z polskiej gospodarki. Najważniejsze będą odczyty produkcji przemysłowej (naszym zdaniem wzrosła o 4,7% r/r wobec spodziewanych przez konsensus 5,9% r/r) oraz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (tutaj oczekujemy wzrostu o 13,5% r/r, wyraźnie wyżej od konsensusu 12,1% r/r). Mniej istotne będą odczyty inflacji PPI oraz zatrudnienia. Na rynkach bazowych inwestorzy będą czekać na publikację minutes z ostatniego posiedzenia Fed.

Wiadomości

  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 23 maja obligacje o łącznej wartości 5-10 mld zł, serii OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129, DS1034 - podał resort w komunikacie.
  • DE-DANE: Ceny producenckie pozostają za Odrą w deflacji: zgodnie z wczorajszym odczytem, kwietniowa dynamika PPI wyniosła -3,3% r/r, o 0,1 p. proc. mniej niż oczekiwano. Oznacza to pogłębienie deflacji od marca (-2,9% r/r), ale patrząc dalej w przeszłość widać, że dynamika cen producentów w Niemczech oddala się od lokalnego dołka z września ub.r. (-14,3% r/r).
  • UE-ENERGIA: Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła reformę rynku energii. Nowe przepisy mają sprawić, że ceny energii w państwach członkowskich będą bardziej stabilne, a Wspólnota stanie się bardziej odporna na przyszłe kryzysy energetyczne. Jednym z istotnych elementów reformy jest promowanie kontraktów długoterminowych z wytwórcami energii elektrycznej, w tym umów różnicowych. Reforma uzbroi też UE w dodatkowe narzędzia pozwalające reagować na nagłe wzrosty cen energii. Nowe regulacje wejdą w życie 20. dnia po publikacji i będą bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
  • HU-STOPY: Narodowy Bank Węgier obniżył referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 50 pb do 7,25%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. To ósma z rzędu obniżka stóp procentowych na Węgrzech. Podczas obecnego cyklu obniżek bank obniżył stopy łącznie o 575 pb.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj rentowności amerykańskich obligacji lekko się obniżyły: o 1pb na krótkim końcu krzywej i 3pb na długim. Przyczyniła się do tego zapewne wypowiedź Ch.Wallera o tym, że potrzeba jeszcze kilku miesięcy z niską zanim Fed obniży stopy procentowe, ale ich podwyżka jest najpewniej wykluczona. Dziś wieczorem poznamy minutki z ostatniego posiedzenia Fed, które prawdopodobnie wzmocnią jeszcze ten przekaz. Reakcja rynku obligacji i EUR/USD będzie jednak najprawdopodobniej stłumiona. Na silniejszy ruch musimy poczekać do końca miesiąca, kiedy ukażą się bardziej istotne dane, np. inflacja PCE z USA.  
  • POLSKA: Na polskim rynku wczoraj niewiele się działo. EUR/PLN utrzymał się poniżej 4,26 potwierdzając przebicie ważnego poziomu wsparcia, ale nie zdołał kontynuować aprecjacji. Widzimy wciąż dużą szansę na korektę w kierunku 4,27/EUR oraz 3,93/USD. Impulsem do niej mogą się okazać słabsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki, np. produkcja przemysłowa, która naszym zdaniem wzrosła mniej niż spodziewa się konsensus prognoz (4,7 vs 5,5% r/r). Rentowności polskich obligacji utrzymają się zaś na obecnych poziomach z ryzykiem w górę, ze względu na konsekwentnie jastrzębie komentarze z RPP oraz wysokie podaże długu (najbliższa aukcja sprzedaży w czwartek).

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter