Płace zaczynają gonić inflację
Rozczarowujące dane z krajowego rynku pracy. Kwiecień zaskoczył niższą od oczekiwań dynamiką płac (11,3% r/r) oraz zatrudnienia (-0,4% r/r). Schodzimy ze szczytu realnej dynamiki wynagrodzeń.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 11,3% r/r, czyli nieco mniej niż miesiąc wcześniej i oczekiwania konsensusu (12,0% r/r). Spowolnienie płac nie wydaje się duże (0,7pp), ale w kwietniu mieliśmy więcej dni roboczych niż przed rokiem (23 nie 21). Momentum płac obniżyło się więc nieco mocniej niż się z pozoru wydaje. Jest jeszcze zbyt wcześnie by ocenić, czy to trwała tendencja, ale gdyby się utrzymała to na jesieni zobaczymy jednocyfrowe dynamiki wynagrodzeń. Tak czy inaczej dynamika realnych wynagrodzeń wspięła się już na szczyt i w najbliższych miesiącach zacznie się obniżać, zwłaszcza od lipca, gdy inflację podbije urealnienie cen energii. Szybki wzrost płac realnych jak dotąd w umiarkowanym stopniu przekładał się na dynamikę konsumpcji, więc nie spodziewamy się też by konsumpcja w najbliższych miesiącach istotnie wyhamowała. Raczej utrzyma stabilną dynamikę ok. 4% r/r.
Realne tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, % r/r
Źródło: GUS i prognoza Analizy Pekao
Dynamika zatrudnienia również w kwietniu zaskoczyła po niższej stronie (-0,4% r/r wobec oczekiwanych -0,3%), ale różnica nie jest tak duża jak w przypadku płac i wpisuje się w dłuższy stagnacyjno-spadkowy trend, w którym zatrudnienie tkwi już od ponad roku. Trend ten nie jest zarazem na tyle silny, żeby sygnalizować istotne pogorszenie kondycji rynku pracy w Polsce. Wręcz przeciwnie - mamy pewne sygnały poprawy perspektyw zatrudnienia, np. kwietniowe dane o liczbie publikowanych ofert pracy (zbierane przez Grant Thornton). Wynika z nich, że liczba publikowanych ofert pracy spadła tylko o 1% r/r, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach roku spadała o ponad 20%. Te dane wspierają naszą prognozę odbicia zatrudnienia w drugiej połowie roku. Nadal prognozujemy, że zatrudnienie średnio w całym 2024 roku nie zmieni się w porównaniu do poprzedniego, a w roku 2025 urośnie o 0,9%.
Zmiana przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw po odsezonowaniu, tys.
Źródło: GUS via Macrobond
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.