Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 07.11.2024 3 tygodnie temu

Rynki bazowe czeka dziś cięcie stóp, Polskę – konferencja prezesa NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wczoraj stóp procentowych, ale pokazała niższe prognozy PKB i nieco wyższe prognozy inflacji. Dzisiaj banki centralne USA, Szwecji, UK i Czech podejmą decyzję o poziomie stóp procentowych – w każdym z tych państw zobaczymy obniżkę o 25 pb. W kraju o 15:00 na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP wystąpi prezes NBP Adam Glapiński.

Wiadomości

  • PL-STOPY: Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ważniejszym elementem komunikatu były jednak cząstkowe wyniki listopadowej projekcji inflacji (całość ukaże się jutro), których wydźwięk jest mieszany. Ponownie wzrosła projekcja CPI na lata 2025-26, a z drugiej strony obniżyła się dynamika PKB w odpowiedzi na słabsze dane makro. Takie wyniki same w sobie nie  są mocnym argumentem za łagodzeniem polityki pieniężnej. Przestrzeń do stopniowego luzowania w przyszłym roku ewentualnie dostarczy dopiero marcowa projekcja – w naszej opinii o łącznie 100pb.
  • EZ-PPI: Deflacja w strefie euro nadal trwa. Wrześniowa dynamika cen producenta wyniosła -3,4% r/r, co jest odczytem bliskim konsensusu (-3,5% r/r). W ujęciu miesięcznym zobaczyliśmy za to -0,6% m/m – zgodnie z prognozami, po trzymiesięcznym okresie wzrostów cen m/m (czerwiec-sierpień), inflacja producencka na powrót spadła poniżej zera.
  • EZ-DANE: Finalny październikowy odczyt PMI dla usług w strefie euro wyniósł 51,6 pkt. Inflacja PPI spadła natomiast do -3,4% r/r (-0,6% m/m), zgodnie z konsensusem.
  • DE-DANE: Sierpniowy wystrzał niemieckiej produkcji przemysłowej (+2,9% m/m) został we wrześniu niemal w całości skorygowany (-2,5% m/m, poniżej prognoz zakładających spadek o 1,1%). W konsekwencji, III kwartał zakończył się spadkiem produkcji o prawie 2% kw/kw. Równolegle opublikowano dane o handlu zagranicznym, w świetle których wrzesień przyniósł większy od prognoz spadek eksportu i odbicie importu (odpowiednio, -1,7 i 2,1% kw/kw). Dzisiejsze dane zwiększają prawdopodobieństwo rewizji PKB za ten okres w dół – dla przypomnienia, wg wstępnego szacunku PKB Niemiec niespodziewanie wzrósł w III kwartale o 0,2% kw/kw. Ten wynik teraz wydaje się nierealistyczny.
  • DE-RZĄD: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) zdymisjonował ministra finansów w swoim rządzie, Christiana Lindnera (FDP). Kością niezgody okazały się kwestie przyszłorocznego budżetu i strategii wsparcia niemieckiej gospodarki. Na 15 stycznia zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Scholza.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Praktycznie całą wczorajszą zmienność na rynkach wygenerował wyborczy poranek – w sesjach europejskiej i amerykańskiej nie zdarzyło się już dużo więcej. Indeksy giełdowe jeszcze trochę porosły, dolar jeszcze trochę się umocnił a rentowności poruszały w trendzie horyzontalnym. Można spodziewać się, że te wybory będą trzecimi z rzędu, które oznaczą się nieciągłościami na rynkach. O ile bowiem rynek FI może za rok być w innym miejscu, o tyle bardzo prawdopodobne jest, że główne indeksy giełdowe i kurs dolara będą wówczas wyżej niż dziś (co nie znaczy, że po drodze nie będzie jakiejś realizacji zysków – dzisiejszy dzień wygląda na sprzyjający temu). Z polityką w USA się nie żegnamy – wciąż czekamy na wyniki wyborów do niższej izby Kongresu a później na decyzje personalne nowego prezydenta – ale na razie powinna zejść na dalszy plan. Zastąpi ją dziś polityka, ale… pieniężna. Kończy się bowiem posiedzenie FOMC, które najpewniej przyniesie cięcie stóp o 25 pb. Konferencja J. Powella będzie ciekawsza niż sama decyzja FOMC, ale nie spodziewalibyśmy się po niej przełomowych deklaracji. Tym niemniej, utrzymanie retoryki sprzed kilku tygodni może samo w sobie być bardziej gołębie niż aktualne nastawienie rynku, który w międzyczasie (dzięki danym makro i Trump trades odcenił sporą część oczekiwanych wcześniej cięć stóp).
  • POLSKA: Tak, jak się należało spodziewać, nie było większych szans na to, żeby krajowy rynek obligacji nie zareagował na wybory w Stanach Zjednoczonych. Wzrost rentowności długoterminowych SPW jest znaczący (nawet 20 pb na długim końcu), ale na przestrzeni ostatniego tygodnia spready polskich papierów do benchmarków zagranicznych zawęziły się. Rynek FX też nie wykazywał oznak paniki – po początkowej wyprzedaży złoty wrócił najpierw do a potem poniżej poziomów z wtorkowego zamknięcia. Możemy tylko powtórzyć nasze konstruktywne stanowisko co do polskich aktywów. Słowem, rynek przereagował.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter