Tydzień z kwietniowym pakietem danych z polskiej gospodarki
Leniwy początek ciekawego tygodnia z serią miesięcznych danych z polskiej gospodarki za kwiecień (m.in. płace, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Do ich publikacji musimy jednak poczekać do środy oraz czwartku. Dzisiaj uwagę może zwrócić jedynie szereg wypowiedzi przedstawicieli Fed.
Wiadomości
- PL-RPP: W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - podał NBP. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw. Miesiąc wcześniej RPP odrzuciła wnioski o podwyżkę o 200 pb i 25 pb.
- EZ-DANE: Według finalnego odczytu, inflacja HICP w strefie euro w kwietniu wyniosła 2,4% r/r, tyle samo co w poprzednim miesiącu. Wstępnie szacowano także wzrost o 2,4% r/r.
- PL-DANE: Inflacja liczona według metodyki HICP w Polsce w kwietniu w ujęciu rocznym wzrosła do 3,0% r/r z 2,7% w marcu. W porównaniu do innych krajów UE, Polska znajduje się w środku stawki. Dzisiejszy ranking dla UE bardzo różni sie od tego z lat 2022-2023. Obecnie najwyższą inflację obserwujemy w Rumunii (6,2% r/r w kwietniu).
- EZ-EBC: Presja cenowa w strefie euro słabnie, co daje decydentom z Europejskiego Banku Centralnego większą pewność, że w średnim terminie inflacja będzie zmierzać do celu - wskazał wiceprezes EBC Luis de Guindos. To kolejny sygnał ze środowiska EBC wskazujący na wysokie szanse na obniżkę stóp procentowych już na najbliższym czerwcowym posiedzeniu.
- US-DANE: Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w kwietniu spadł o 0,6% m/m. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,3%. Miesiąc wcześniej indeks spadł także o 0,3%. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.
- CN-STOPY: Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Bank pozostawił 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych na poziomie 3,95%, a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm na poziomie 3,45%.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Końcówka ubiegłego tygodnia nie przyniosła żadnej nowej informacji na rynkach bazowych. Od dłuższego czasu rynki żyją głównie powolnie rosnącymi oczekiwaniami na szybsze i mocniejsze cięcia stóp procentowych w USA. Dobrym przykładem wrażliwości rynkowej była reakcja na ubiegłotygodniowy, tylko nieznacznie niższy od oczekiwań, odczyt amerykańskiej inflacji CPI. W efekcie obserwowaliśmy mocne osłabienie dolara i rekordowe wyceny amerykańskich indeksów giełdowych. Jednakże, te zapędy mocno tonują przedstawiciele Fed, którzy dalej nie są pewni inflacyjnych trendów i zachowują ostrożność. W takim środowisku poziom 1,09 na parze EUR-USD wydaje się krótkoterminowym poziomem równowagi i do jego pokonania potrzebne będą znacznie wyraźniejsze sygnały zwiększające szanse na rychłe obniżki stóp w USA. Główna para walutowa w tym tygodniu będzie miała parę okazji do reakcji, m. in. w środę publikacja protokołu z majowego posiedzenia FOMC, a w czwartek opublikowane zostaną wstępne odczyty indeksu PMI za maj.
- POLSKA: Wzrost oczekiwań na obniżki stóp procentowych w USA pobudza rynkowy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. To przekłada się również na waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Poprzedni tydzień poprowadził polską walutę do poziomów bliskich tegorocznych minimów z kwietnia, gdzie zarówno dla EUR-PLN, jak i USD-PLN znajdują się istotne średniookresowe poziomy wsparcia (odpowiednio 4,26/EUR oraz 3,92/USD), do których pokonania przydałyby się nowe impulsy. Takowe mogą się pojawić dopiero w środę oraz czwartek, kiedy dostaniemy szeroki pakiet danych z polskiej gospodarki za kwiecień. Lepsze od oczekiwań dane będą wspierać tezę o trwającym ożywieniu polskiej gospodarki hamującym dyskusję o obniżkach stóp procentowych w Polsce. W efekcie możliwy jest test zejścia poniżej wspomnianych poziomów wsparć. Z kolei rentowności polskich obligacji utrzymują się na wysokich poziomach (10-latka 5,67%). Negatywnie na wyceny polskich papierów wpływa sygnalizowana przez RPP długa stabilizacja stóp procentowych i wysoka podaż w ostatnich miesiącach. Potencjalne próby odreagowania chłodzić też będzie czwartkowa aukcja sprzedaży obligacji.
Przegląd nadchodzących danych
22 maja, Produkcja przemysłowa kwiecień, Pekao: 4,7% r/r Konsensus: 5,6% r/r
Efekty kalendarzowe rozbujały dynamikę produkcji przemysłowej w ostatnim czasie. Z głęboko ujemnych poziomów (-5,9% r/r) w marcu, w kwietniu wzrost produkcji sięgnie wartości nie widzianych od 2022 roku i naszym zdaniem wyniesie 4,7% r/r. Gdyby nie słabe nastroje utrzymujące się w krajowym przetwórstwie, odczyt znalazłby się wyraźnie powyżej 5%. Niestety, tak wysoka dynamika nie utrzyma się w najbliższych miesiącach z uwagi na słabość krajowej, a w szczególności zagranicznej koniunktury.
22 maja, Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw kwiecień, Pekao: 13,5% r/r Konsensus: 12,1% r/r
Nietypowy układ dni roboczych namieszał trochę w ostatnich odczytach płac i pociągnął marcową dynamikę wyraźnie w dół. W kwietniu zobaczymy przeciwny efekt – płace wzrosną w ujęciu m/m, podczas gdy zazwyczaj w tym miesiącu spadały. W konsekwencji zobaczymy spory wyskok na dynamice rocznej (ponad 13% r/r), który zostanie dodatkowo podbity przez podwyżki będące pokłosiem wzrostu płacy minimalnej o bezprecedensowej skali.
22 maja, Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kwiecień, Pekao: -0,3% r/r Konsensus: -0,3% r/r
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw choć znajdzie się na plusie w ujęciu miesięcznym, to pogłębi swój spadek w ujęciu rocznym do –0,3% w kwietniu z –0,2% w marcu. Stagnacja w nastrojach przedsiębiorstw dotyczących zatrudnienia na razie wstrzymuje odbicie wskaźnika, lecz druga połowa roku powinna przynieść więcej argumentów za jego odbudową.
23 maja, Sprzedaż detaliczna kwiecień, Pekao: 4,0% r/r Konsensus: 5,2% r/r
Spodziewamy się spowolnienia dynamiki sprzedaży w kwietniu. Dużą rolę odegra w tym efekt Wielkanocy. W tym roku zakupy wielkanocne przypadły na marzec, co podbiło wtedy silnie sprzedaż żywności i zarazem negatywnie odbije się na niej w kwietniu. Spowoduje to spadek sprzedaży żywności w ujęciu rok do roku. Z uwagi na niską bazę sytuację podratuje sprzedaż samochodów. Bardzo powoli odbija dynamika sprzedaży dóbr trwałych.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.