Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 27.03.2024 7 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Metale bazowe - powiew wiosennej zmienności

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla rynku metali bazowych.

Pobierz raport

 

KLUCZOWE WNIOSKI

Miedź

  • Notowania kontraktów 3M na miedź (LME)  wzrosły do najwyższego poziomu od 11 miesięcy tj. 9089 USD/t w ubiegły poniedziałek. Komunikaty potwierdzające czerwcową obniżkę stóp procentowych w USA, wsparły optymizm inwestorów, co w połączeniu z informacjami o problemach z wydobyciem i niskim (na tle ostatniej dekady) poziomem globalnych zapasów, skłoniło niektórych z nich do zwiększenia pozycji na miedzi. Poza czynnikami wspierającymi cały kompleks metali bazowych o silniejszym wzroście cen zadecydowała decyzja 19 chińskich hut, dotycząca zmniejszenia produkcji rafinowanego metalu. Po największym od dekady spadku opłat za obróbkę miedzi, będącym efektem silnej konkurencji między tamtejszymi hutami na zacieśniającym się rynku koncentratu, decyzja o zmniejszeniu produkcji była nieunikniona. Jednak w ostatnich pięciu dniach nastąpiło ponowne osłabienie notowań miedzi do poziomu poniżej 8800 USD/t w obecnym tygodniu. Powodem było  umocnienie dolara przy braku sygnałów o wzroście chińskiego popytu (spadek premii za dostawę spot miedzi drogą morską) i wysokich zapasach szanghajskiej giełdy metali (SHFE).

Aluminium

  • Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) istotnie wzrosły na przestrzeni marca, zbliżając się w tym tygodniu do najwyższego poziomu od sty’24 tj. 2326 USD/t. Nie jest to tak znacząca skala wzrostu jak z okresu grudniowej paniki, wywołanej brytyjskimi sankcjami na handel metalem z Rosji, ale pozwala ona wyróżnić się na tle kompleksu metali. Jednym z powodów odnotowanej zwyżki cen jest obawa uczestników rynku o tempo przywracania mocy produkcyjnych aluminium w chińskiej prowincji Yunnan. W regionie bazującym na energii hydroelektrowni, trzeci rok z rzędu w okresie suszy część mocy produkcyjnych została zawieszona. Według informacji Shanghai Metals Market huty aluminium powinny już teraz wznowić prawie połowę z 1,2 mln ton wstrzymanych (od lis’23) mocy produkcyjnych. Jednak trwająca susza i prognozowany niski poziom opadów w najbliższych dwóch miesiącach, wzmogły sceptycyzm uczestników rynku, windując ceny metalu do najwyższego poziomu od 11 tygodni. Niewykluczone, że w ostatnim czasie wzrostom notowań pomogły również „technikalia”, po przebiciu istotnych poziomów oporu kilku średnich ruchomych.

Nikiel

  • Notowania kontraktów 3M na nikiel (LME) sukcesywnie umacniały się od połowy lutego, aby 12 marca osiągnąć najwyższy poziom od  października tj. ponad 18550 USD/t. Jednak w kolejnych dniach nastąpił spadek cen metalu poniżej 17000 USD/t. W ostatnim miesiącu umocnienie cen niklu wynikało z niepewnej wielkości podaży z Indonezji, a następnie ogólnego wzrostu notowań całego kompleksu metali. Kluczowy dla rynku tego metalu był zeszłotygodniowy komunikat z Ministerstwa Górnictwa Indonezji o zatwierdzeniu (do tej pory) kwot produkcyjnych na ponad 152 mln ton rudy niklu i pracą nad przyspieszeniem procesu akceptacji wniosków. Informacja uspokoiła uczestników rynku, mających na uwadze spodziewany wzrost popytu producentów stali nierdzewnej. Warto jednak zaznaczyć, że ceny niklu będą poddane presji utrzymującej się globalnej nadwyżki metalu.

Cynk

  • Notowania kontraktów 3M na cynk (LME) podobnie jak pozostałych metali, osiągnęły najwyższy poziom (ponad 2570 USD/t) w połowie marca. Dodatkowym wsparciem cen w ostatnim tygodniu były informacje o zawieszeniu przez spółkę Glencore pracy w australijskim kompleksie wydobywczym cynku i ołowiu McArthur River Mine (MRM), po wywołanych cyklonem Megan, największych od 1974 opadach deszczu. Zeszłoroczna produkcja koncentratu cynku wyniosła ponad 262 tys. ton, plasując kompleks w czołówce największych globalnych producentów. Jednocześnie opóźnieniu uległo otwarcie nowej kopalni cynku Ozernoje w Rosji, a największa kopalnia tego metalu w Europie (Tara w Irlandii), nadal nie wznowiła pracy. W efekcie rosną oczekiwania napięcia na rynku fizycznym metalu, jednak może to być to odsunięte w czasie, za sprawą najwyższych od cze’21 zapasów metalu (ok. 270 tys. ton) w rejestrze magazynów giełdy LME.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter