Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 11.01.2024 10 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (styczeń 2024)

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

  • Ropa naftowa (Brent). Ubiegły rok był pierwszym od 2020, zakończonym ogólnym spadkiem notowań ropy naftowej, za sprawą wysokiej podaży surowca spoza OPEC oraz niższego globalnego popytu w obliczu spowolnienia gospodarczego. Jednak już w pierwszym tygodniu stycznia notowania ropy Brent w kontrakcie (MAR24) wzrosły do prawie 79 USD/b. Przyczyną umocnienia cen były informacje o rosnącym napięciu na Morzu Czerwonym i wstrzymaniu wydobycia w Libii. Według danych Bloomberg w następstwie protestów zawieszono pracę dwóch libijskich pól naftowych (El-Sharara, El-Feel), odpowiadających łącznie za produkcję ok. 365 tys. b/d. Przeciwwagą dla niepokoju na Bliskim Wschodzie jest komfortowa sytuacja podażowa w skali globalnej, o czym świadczy m.in. obniżka oficjalnych cen sprzedaży lutowych załadunków ropy przez Arabię Saudyjską do wielu destynacji.
  • Gaz ziemny (TTF). Notowania gazu ziemnego na przestrzeni grudnia osłabiły się do najniższego poziomu od dwóch lat. Jednak początek stycznia przyniósł lekkie umocnienie notowań w efekcie fali mrozów w Europie i zwiększonego zapotrzebowania na gaz do celów ogrzewania. Pomimo bardzo niskiej temperatury na kontynencie, wzrost cen został zahamowany przy 35 EUR/MWh, za sprawą wypełnionych w 84% magazynów gazu oraz dostawy trzech kolejnych ładunków LNG do europejskich terminali. Obecny tydzień na rynku gazu rozpoczął się spadkiem cen do 31 EUR/MWh w oczekiwaniu na większą produkcję energii z wiatru, ocieplenie na południu Europy i kolejne dostawy LNG.
  • Węgiel kamienny (API2). W grudniu notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) oscylowały w przedziale 104-117 USD/t, ulegając osłabieniu pod koniec miesiąca. W pierwszym tygodniu stycznia ceny węgla wzrosły chwilowo do 116 USD/t, jednak w kolejnych dniach uległy osłabieniu w okolice 111 USD/t. Powodem niższych cen węgla jest nieustająca konkurencja bardziej opłacalnego gazu. Według danych Reuters, w ostatnim tygodniu grudnia produkcja energii z węgla kamiennego w Niemczech była o 47% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zimą zeszłego roku, notowania gazu oscylowały wokół 90 EUR/MWh, co przemawiało za wykorzystaniem dostępnego węgla. Ponadto zapasy węgla w europejskich portach (ARA) w obecnym tygodniu wzrosły o 2,3% t/t do poziomu 5,6 mln ton. Jest to co prawda o 12% niższy wolumen od zeszłorocznego, jednak popyt na węgiel w Europie jest znacząco niższy.
  • Uprawnienia do emisji CO2 (EUA). Notowania uprawnień do emisji zakończyły grudzień w okolicy 80 EUR/t, zaś w całym ubiegłym roku średni poziom cen wyniósł 85,3 EUR/t. Realizacja grudniowych zysków przez inwestorów była bodźcem pro-spadkowym w pierwszych dniach roku. Drugi tydzień stycznia uprawnienia z dostawą na gru’24 rozpoczęły korektą do 72 EUR/t, za sprawą osłabienia cen gazu w Europie, pomimo trwających mrozów na kontynencie. Od 15 stycznia powrócą aukcje na rynku pierwotnym, co zwiększy podaż jednostek i może jeszcze bardziej osłabić ich ceny.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter