Surowce energetyczne - dostawy gazu w centrum uwagi
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
KLUCZOWE WNIOSKI
Ropa naftowa (Brent)
Notowania ropy naftowej Brent (kontrakt AUG24) uległy osłabieniu na przełomie maja i czerwca do poziomu poniżej 78 USD/b w pierwszym tygodniu miesiąca. Przyczyną tak silnej obniżki notowań była decyzja OPEC+ ogłoszona w momencie (wyższych od oczekiwań) zapasów paliw w USA oraz malejących marż rafineryjnych, sugerujących mniejsze obawy rynku o fizyczne dostawy ropy i jej pochodnych w najbliższym czasie. Nie zmienia to jednak oczekiwanego w 3Q24 globalnego deficytu na rynku ropy naftowej rzędu 1,3-1,5 mln b/d, ze względu na obowiązujące nadal ograniczenia OPEC+ przy wyższym popycie na paliwa w miesiącach letnich podróży, a także dodatkowe zamówienia (wrażliwych cenowo) azjatyckich odbiorców. Kolejny kwartał może jednak zachęcić inwestorów spekulacyjnych do wyższej aktywności, ze względu na możliwe napięcie na rynku fizycznym. W obecnym tygodniu notowania Brenta ponownie wzrosły (powyżej 82 USD/b) w obliczu optymistycznych prognoz popytowych amerykańskiej agencji EIA i spadku zapasów ropy w USA.
Gaz ziemny (TTF)
Notowania gazu ziemnego (TTF) od połowy maja umocniły się z poziomu 29 EUR/MWh do ponad 36 EUR/MWh w pierwszych dniach czerwca. Odnotowana zwyżka cen była efektem niższych dostaw gazu z Norwegii nie tylko za sprawą planowanych napraw infrastruktury, ale również awarii na polu gazowym Sleipner na Morzu Północnym. W efekcie nastąpił przestój w zakładzie przetwórczym Nyhamna i brytyjskim terminalu gazowym w Easington. Konsekwencją tych wydarzeń był zeszłotygodniowy spadek dostaw na kontynent rzędu 17% względem średniego wolumenu z kwi’24. Jednak zapewnienie operatora Gassco o przywróceniu dostaw w tym tygodniu, znalazło odbicie w spadku cen do 33 EUR/MWh w piątek. Obecny tydzień rozpoczął się od wzrostu zmienności notowań gazu za sprawą informacji Bloomberg o rzekomych rozmowach na temat przedłużenia dostaw tranzytem ukraińskim. Ponadto australijski kompleks Wheatstone LNG częściowo wstrzymał pracę przez naprawę platformy offshore.
Węgiel kamienny (API2)
W pierwszych dniach czerwca notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) wzrosły w okolice 124 USD/t, czego powodem były wspomniane obawy rynku o spadek dostaw gazu (następstwo awarii na polu gazowym w Norwegii). Informacje o szybkiej naprawie i przywróceniu przepływu gazu z północy, odbiły się na cenach węgla, które powróciły do poziomu 110 USD/t. W ostatnim tygodniu maja zapasy węgla w europejskich terminalach (ARA) zmniejszyły się o ok. 4% t/t do poziomu 5,2 mln ton. Po chwilowym wzroście zmienności w ostatnich tygodniach, oczekiwane jest raczej ustabilizowanie notowań z możliwością lekkiego spadku cen po przywróceniu dostaw gazu do stałego poziomu.
Według danych chińskiego urzędu celnego import węgla w maju wzrósł o 11% r/r (do 43,8 mln ton), jednak był nieco niższy wobec wyniku z kwietnia (45,3 mln ton). Głównym powodem wzrostu zakupów surowca przez Państwo Środka jest najniższy od paź’22 poziom rodzimego wydobycia węgla, ze względu na przestoje w kopalniach w trakcie licznych inspekcji.
Uprawnienia do emisji CO2 (EUA)
Notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC24) umocniły się pod koniec maja do ponad 76 EUR/t w obliczu wzrostu notowań gazu (TTF), na fali obaw o dostawy surowca z Norwegii. Zapewnienia operatorów uspokoiły uczestników rynku, co skierowało ceny EUA poniżej 72 EUR/t. Obecny tydzień rozpoczął się korektą do poziomu 70 EUR/t za sprawą wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Istotna obecność przedstawicieli ugrupowań sceptycznych wobec ambitnej polityki klimatycznej, nie spowoduje zatrzymania wprowadzanych już reform, ale istotnie może utrudnić lub opóźnić prace legislacyjne nad nowymi obszarami polityki klimatycznej Unii. W najbliższych dwóch tygodniach presję spadkową może wzmocnić wysoki poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Europie, dodatkowo zmniejszający popyt na paliwa kopalne. Ewentualne większe zmiany kierunku notowań gazu (TTF), mogą przełożyć się na ceny uprawnień do emisji ze względu na widoczne w ostatnim miesiącach ich silniejsze skorelowanie.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.