Majowe rozczarowanie przetwórstwa przemysłowego
Spore negatywne zaskoczenie na produkcji przemysłowej. GUS odnotował jej spadek w maju o 1,7% r/r wobec 7,8% w kwietniu i wobec konsensusu wzrostu o 1,6%. Źródłem zaskoczenia było tąpnięcie w przetwórstwie po niespodziewanie pozytywnym odczycie miesiąc wcześniej, a spadek jest rozlany po niemal wszystkich sekcjach.
Polska produkcja przemysłowa spadła w maju o 1,7% r/r, wyraźnie poniżej konsensusu (1,6%) i naszej prognozy (1,9%) po imponującym wzroście o 7,8% r/r w kwietniu. Tak duża wahliwość dynamiki produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach to po części wynik kalendarza. Układ dni roboczych w tym roku dość mocno różnił się od roku ubiegłego, co mocno podbiło tegoroczny kwietniowy odczyt i pociągnęło w dół dane za marzec oraz maj. Jednak efekt kalendarzowy nie wyjaśnia całości tak wyraźnego spadku dynamiki produkcji. Według GUS wskaźnik odsezonowany produkcji spadł do 0,7% r/r z 4,4% miesiąc wcześniej, lecz nie uwzględnia on zmian w liczbie dni roboczych. Mimo wszystko, dane wyrównane sezonowo sugerują, że w ostatnich trzech miesiącach miała miejsce duża wahliwość produkcji, ale lekka tendencja wzrostowa wskaźnika cały czas się utrzymuje. Z tego względu nie należy interpretować dzisiejszych danych jako sygnału załamania w polskim przetwórstwie. Kluczowe więc będą najbliższe miesiące, które pokażą, czy obserwowany trend wzrostowy jest stabilny czy jednak pesymizm przedsiębiorstw i opóźnienie w spodziewanym odbiciu koniunktury przeważy.
Indeks produkcji przemysłowej (sty 2020 = 100%, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Przyglądając się szczegółowej strukturze majowych danych z przemysłu w oczy rzuca się słaby wynik przetwórstwa przemysłowego. Trudno mówić tu o konkretnych sekcjach przetwórstwa, które pociągnęły dzisiejszy odczyt w dół, ponieważ majowe tąpnięcie było szeroko rozlane – aż 19 z 34 działów przemysłu odnotowało spadek w ujęciu rocznym. Najsilniejszy był on dla sekcji „Produkcja urządzeń elektrycznych” (-29,7% r/r), która słabo performowała też w poprzedzających miesiącach. Wyraźne spadki zobaczyliśmy również w kategoriach „Produkcja wyrobów farmaceutycznych” oraz „Produkcja wyrobów tekstylnych”, w których dynamiki ukształtowały się w okolicach -9% r/r.
Produkcja przemysłowa w kategoriach o najsilniejszych majowych spadkach (% r/r)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Dane z krajowego przemysłu dostarczają ostatnio sprzecznych sygnałów. Silny wynik przetwórstwa z kwietnia przekształcił się w maju w spore rozczarowanie. Oznacza to, że na umocnienie trendu wzrostowego w tej sekcji jest jeszcze za wcześnie. Poprawa koniunktury krajowej nie jest wystarczającym argumentem za pobudzeniem aktywności w przetwórstwie, a sentyment u głównych partnerów handlowych nie jest jeszcze na tyle dobry, by polski eksport mógł na niego zareagować. Ten drugi czynnik powinien nabierać coraz większego znaczenia w najbliższych miesiącach z uwagi na dostosowanie się sentymentu w strefie euro do luzowania polityki pieniężnej przez EBC. Nie należy się jednak spodziewać fajerwerków, lecz z pewnością sytuacja u partnerów handlowych z Zachodu jest kluczowa w kontekście ewentualnego ożywienia w krajowym przetwórstwie. Naszym zdaniem będzie ono mieć miejsce dopiero w przyszłym roku, natomiast warunkiem koniecznym do jego realizacji jest poprawa sentymentu w polskim przemyśle w najbliższych miesiącach, która w kontekście dzisiejszego odczytu stoi pod znakiem zapytania.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.