Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 20.06.2024 1 tydzień temu

Super czwartek - obszerny pakiet krajowych danych i decyzje banków centralnych

Intensywny dzień na rynkach. Dzisiaj poznamy sporą paczkę majowych danych z Polski: produkcję przemysłową, najważniejsze z tego pakietu płace czy zatrudnienie. Na rynkach bazowych uwaga zostanie skierowana na banki centralne – swoje decyzje odnośnie stóp proc. podejmie Bank Anglii oraz Szwajcarii.

Wiadomości

  • PL-DANE: W czerwcu koniunktura konsumencka w Polsce lekko się poprawiła, ale wyłącznie w odniesieniu do ocen bieżącej sytuacji, w przypadku której wskaźnik GUS wzrósł z 10,1 do 12 pkt. Optymizm konsumentów co do przyszłości praktycznie się nie zmienił (-8,3 pkt). Z badania wynika, że Polacy nieco rzadziej niż wcześniej spodziewają się wzrostu inflacji (9,7% vs 12,4% w kwietniu), ale częściej obawiają się wzrostu bezrobocia (33,5% vs 28,6% w kwietniu). Rzadziej też planują zwiększyć swoje wydatki na ważne zakupy (np. meble, sprzęt elektroniczny). Dwa miesiące temu 16% Polaków miało takie plany – obecnie już tylko 13,8%.  
  • PL-BUDŻET: Komisja Europejska zarekomendowała objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP) w związku z przekroczeniem w latach 2023-24 przez deficyt sekt. instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government, GG) progu 3% PKB. Obok Polski w EDP znalazły się Belgia, Francja, Włochy, Węgry, Malta i Słowacja. Decyzja KE nie stanowi zaskoczenia, zwłaszcza wobec opublikowanych przez MF w kwietniu br. planów zmniejszania deficytu o co najmniej 0,5 p. proc. PKB rocznie. Uruchomienie EDP oznacza, że Polska będzie musiała przedstawić wieloletni scenariusz zejścia z nadmiernego deficytu. Wymogi Komisji mogą być częściowo złagodzone ze względu na wysokie wydatki na obronność (w szczytowym 2027 r. 4,3% PKB), które wpływają na poprawę bezpieczeństwa Unii. 
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów sprzedało sześć serii obligacji skarbowych: OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129, DS1034 i IZ0836 o łącznej wartości 8 mld zł przy popycie 10,67 mld zł. 
  • PL-STOPY: A. Soboń z Zarządu NBP stwierdził, że inflacja bazowa jest w tej chwili głównym wskaźnikiem dla banków centralnych i jej podwyższony poziom w Polsce jest jednym z powodów do ostrożności co do luzowania polityki pieniężnej. Wyraził również nadzieję, że RPP mogłaby wrócić do cięć stóp w horyzoncie najbliższych dwóch lat. Podtrzymujemy opinię, że do końca 2025 r. stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.  
  • US-DANE: Liczba nowych wniosków o kredyt hipoteczny w USA wzrosła w ub. tygodniu o niespełna 1% po tym jak tydzień wcześniej wzrosła o 15,6%. Wzrost popytu na kredyt wynika przede wszystkim ze spadku stóp procentowych w USA poniżej 7% w przypadku kredytu zaciąganego na 30 lat.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na głównych rynkach nie miał historii – w Stanach Zjednoczonych było święto. EUR/USD oscylował wokół 1,074. Zmiany rentowności obligacji były bez znaczenia. W międzyczasie Komisja Europejska uruchomiła procedury nadmiernego deficytu wobec pięciu krajów UE, w tym Francji, Włoch i Polski. Sugeruje to presję na konsolidację fiskalną w Europie, a więc niższy wzrost, mniejszą presję inflacyjną i większą przestrzeń do obniżek stóp. Nie zdziwiłoby nas, gdyby rynek zdyskontował tę informację poprzez przecenę euro. EUR/USD ponownie może więc przetestować wsparcie na 1,07 i tym razem może zrobić to skutecznie. Dziś w programie mamy także posiedzenia banków centralnych Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Ten pierwszy rozpoczął już cykl obniżek stóp procentowych i spodziewamy się, że dziś dokona kolejnego cięcia. Rynek jest w tej sprawie podzielony. Bank centralny Wielkiej Brytanii nie obniży jeszcze stóp, ale zasygnalizuje gotowość do takiego kroku na kolejnym posiedzeniu.  
  • POLSKA: Złoty wczoraj umocnił się na fali poprawy sentymentu do rynków wschodzących. EUR/USD obniżył się z 4,34 do 4,33. Rentowności obligacji po aukcji lekko wzrosły, o 2pb. Dziś mamy w kalendarzu duży pakiet danych z polskiej gospodarki za maj. Najważniejsza będzie dynamika wynagrodzeń. Jeśli zaskoczą mocno po niższej stronie (konsensus i nasza prognoza to ok. 11,6% r/r), to rynek może znowu uwierzyć w cięcia stóp procentowych przez RPP. Rentowności obligacji w takiej sytuacji zejdą w dół a aprecjacja złotego się zatrzyma. Jeśli jednak mamy rację z naszą prognozą, to rynek nie zareaguje specjalnie na dane. Rentowności obligacji będą poruszać się w rytm zmian na głównych rynkach a złoty będzie się dalej lekko umacniał.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter