Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 25.01.2024 5 miesięcy temu

EBC zechce jeszcze poczekać z obniżkami stóp

Dziś zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Prezesów EBC. Nie należy spodziewać się żadnych zmian stóp procentowych, a C. Lagarde będzie (podobnie jak w niedawnych wystąpieniach) starać się tonować oczekiwania cięć stóp, sugerując że rynek wycenia ich za dużo i za wcześnie. Warto ponadto zwrócić uwagę na decyzje banków centralnych Norwegii i Turcji. W Stanach Zjednoczonych, obok cotygodniowych danych z rynku pracy, ważny będzie pierwszy szacunek PKB za IV kwartał. Oczekuje się, że amerykańska gospodarka urosła o 2% kw/kw SAAR.

Wiadomości

  • PL-GUS-DANE: GUS potwierdził, że stopa bezrobocia rejestrowego wzrosła w grudniu do 5,1%.
  • PL-NBP-DANE: Podaż pieniądza M3 wrosła w grudniu o 8,5% r/r, powyżej oczekiwań i najszybciej od końca 2021 r. Wobec stabilnych dynamik depozytów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przyspieszenie jest zasługą depozytów instytucji finansowych, samorządów i FUS oraz największego od początku roku wzrostu wartości gotówki w obiegu. Warto dodać, że podaż płynnego pieniądza przyspieszyła, co dobrze wróży wzrostowi konsumpcji w kolejnych miesiącach. Przyspieszenie zanotowano również po stronie kredytów. Dane bankowe i finansowe są zatem w dalszym ciągu pod wpływem łagodzenia polityki pieniężnej.
  • EZ-DANE: Nastroje europejskich przedsiębiorstw nieznacznie poprawiły się w styczniu – wskaźnik PMI composite wzrósł z 47,6 do 47,9 pkt. Uwagę zwraca kontynuacja ożywienia w przetwórstwie (wzrost z 44,7 do 46,6 pkt.) przy jednoczesnym minimalnym pogorszeniu nastrojów w usługach (spadek z 48,8 do 48,4 pkt.). Jest to spójne z naszym scenariuszem na 2024 r., w którym światowy cykl przemysłowy pomaga europejskiemu przemysłowi, ale ożywienie popytu wewnętrznego następuje później, w miarę wygasania efektów zacieśnienia monetarnego i pojawienia się pierwszych efektów złagodzenia polityki pieniężnej. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części raportu.
  • US-DANE: Pesymistyczne sygnały wysyłane przez regionalne badania koniunktury okazały się być marnym prognostykiem dla PMI. Wskaźniki S&P Global wzrosły w styczniu znacząco, bijąc prognozy, w przemyśle z 47,9 do 50,3 a w usługach z 51,4 do 52,9 pkt.
  • CN-STOPY: Ludowy Bank Chin (PBoC) poinformował o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych o 0,5 pkt. proc. w celu zwiększenia płynności w gospodarce i wsparcia akcji kredytowej. Ruch ten został odebrany pozytywnie przez rynki, ale należy go postrzegać jako działanie konwencjonalne, reaktywne i utrzymane w dotychczasowym podażowym paradygmacie stymulacji gospodarki. Jednakże, naszym zdaniem nie przyspieszy trwale gospodarki i nie wesprze strukturalnie słabej konsumpcji prywatnej.

EBC zechce jeszcze poczekać z obniżkami stóp

Dwudniowe posiedzenie Rady Prezesów EBC, które kończy się dziś, nie przyniesie żadnych zmian w parametrach polityki pieniężnej. Jeśli ostatnie wystąpienia C. Lagarde są reprezentatywne dla konsensusu w EBC, to bank ustami swojej prezeski będzie bardzo starać się stworzyć wrażenie, że do takich zmian jest daleko i rynki przeceniają skłonność EBC i przestrzeń do cięć stóp proc.

Jednocześnie, najświeższe dane, z jakimi zapozna się Rada Prezesów, spłynęły w ostatnich dwóch dniach (PMI i wyniki ankiety kredytowej EBC). Jest to zatem dobra okazja, by ocenić, gdzie obecnie znajduje się europejska gospodarka.

  1. Europejski przemysł jest w fazie ożywienia. Wprawdzie jesteśmy daleko od wzrostów aktywności w twardych danych (i od magicznego poziomu 50 pkt. w PMI), ale powyższej diagnozy wystarczy nam sam wzrost PMI. Inne elementy przyjdą z biegiem czasu.
  2. Nastroje w usługach praktycznie stoją w miejscu od połowy zeszłego roku, odzwierciedlając m.in. słabość popytu wewnętrznego, marazm w konsumpcji prywatnej i efekty zacieśnienia monetarnego. 
  3. Cykl kredytowy dobiega końca. Zacieśnienie warunków kredytowania i spadek popytu na kredyt już się praktycznie wykonały lub stanie się to za kwartał.
  4. Po czwarte, inflacja spadnie i będzie się kształtować poniżej poziomów prognozowanych w grudniu przez EBC. Dotyczy to wszystkich głównych kategorii dóbr i usług konsumenckich. Jest oczywiście za wcześnie na określenie, z jakimi poziomami cen energii i kursów EBC będzie sporządzać kolejną projekcję, ale spadki cen surowców energetycznych sugerują, że również na tym polu projekcja polegnie.

Co ciekawe, jeśli jastrzębie w EBC szukają powodów, by akcentować ryzyka wyższej inflacji, to w badaniu PMI takie są znajdą i to nie tylko z uwagi na nowe zaburzenia w handlu światowym.

To posiedzenie jest ostatnim przed marcem i wprawdzie w kolejnych tygodniach nie będzie brakować okazji, by położyć fundamenty pod obniżkę w marcu, dobrze byłoby dla naszej prognozy, gdyby EBC pozostawił dzisiaj retoryczną furtkę do takiej obniżki. Nasza prognoza rozpoczęcia przez EBC cyklu obniżek w marcu jest zatem obciążona znaczącym ryzykiem.

Wskaźniki PMI w strefie euro (pkt)

PMI a wzrost PKB

Odsetek netto banków raportujących wzrost popytu na kredyt, wg segmentów (pkt. proc.)

Źródło: Macrobond, EBC, S&P Global, Pekao Analizy

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Co flow daje, flow odbiera. Wtorek upłynął pod znakiem aprecjacji dolara i wzrostów długoterminowych rentowności, w środę dolar stracił niemal 100% wcześniejszego uzysku a rentowności dryfowały w dół. Być może do środowego ruchu dołożyły się dane o koniunkturze z Europy (PMI), ale postrzegalibyśmy je raczej jako katalizator ruchu i to przy założeniu, że inwestorzy wczytali się w nie bardzo, bardzo dogłębnie. Tego samego nie można powiedzieć o analogicznych danych z USA – tamtejsze PMI zaskoczyły na plus i stały się przesłanką do ponownego umocnienia dolara i solidnych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji (ze szczególnym uwzględnieniem długich papierów). Dziś czekamy na EBC, ale jeśli ostatnie wystąpienia C. Lagarde są jakimś wskazaniem, to retoryka się nie zmieni i pozostanie dość jastrzębia. EBC będzie odwlekać moment rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, ale do obniżek dojdzie i jest całkiem prawdopodobne, że będzie ich więcej niż mogłoby być, gdyby cykl zaczął się wcześniej. Na tym tle Stany Zjednoczone wyglądają znacznie lepiej – bank centralny spokojnie prowadzi rynek do obniżek a gospodarka jest w lepszej formie. 
  • POLSKA: Przedpołudniowe osłabienie dolara pozwoliło złotemu odzyskać część strat. Rynkowi SPW z kolei ewidentnie ciążyła podaż (wyjątkowo mały odstęp czasowy między dwiema aukcjami sprzedaży, bo najbliższa już w poniedziałek, 6 dni po poprzedniej) i rentowności pięły się w górę niezależnie od wydarzeń na rynkach bazowych. Poza tym, na horyzoncie nie widać czynników krajowych i dzisiejsza sesja może wyglądać podobnie.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter