Produkty rolne - kontynuacja spadków giełdowych notowań zbóż
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Pszenica
- Ostatnie tygodnie przyniosły kontynuację trendu spadkowego europejskich notowań pszenicy. Między 18 grudnia a 22 stycznia na giełdzie Euronext ceny kontraktu o najbliższym terminie zapadalności (mar’23) uległy osłabieniu o 3%. Nieco wyższą dynamikę spadku, 5-procentową, zarejestrowano w przypadku dostawy na maj’24, czyli ostatniej w sezonie 2023/24. Notowania obu kontraktów obniżyły się poniżej 220 euro/t – spośród instrumentów o największych obrotach (ujęcie kontynuacyjne) w okresie od początku ubiegłego roku taka sytuacja miała miejsce jedynie dwukrotnie (wyłączając opisywany styczniowy spadek).
Kukurydza
- W analizowanym okresie przyspieszyły spadki europejskich notowań kukurydzy. Średnie ceny kontraktu na mar’24 obniżyły się o 6%. Dla kontraktu z terminem zapadalności na cze’24 spadek wyniósł 8%. Co warto podkreślić, od połowy grudnia ceny kontraktu o najbliższym okresie zapadalności (mar’24) pozostają poniżej psychologicznego poziomu 200 euro/t, zaś od połowy stycznia br. w tym obszarze kształtują się już ceny wszystkich instrumentów wygasających w 2024 roku.
Rzepak
- Na rynku rzepaku między 18 grudnia a 22 stycznia średnie ceny kontraktu o najkrótszym terminie realizacji (lut’24) najpierw uległy osłabieniu, a następnie wróciły do poziomu sprzed miesiąca. Z kolei w przypadku instrumentów o bardziej odległych terminach dostawy widoczne były spadki m/m. O ile jednak wahania cen były relatywnie niewielkie, to już istotną kwestią wydaje się zmiana kształtu krzywej terminowej. Miesiąc wcześniej kontrakt o najbliższym terminie był wyceniony poniżej instrumentów o późniejszej dacie realizacji. Z kolei ostatnie sesje giełdy Euronext przyniosły odwrócenie tej sytuacji..
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.