Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 23.05.2024 5 tygodni temu

Sprzedaż detaliczna dalej rozczarowuje

Kolejne dane z polskiej gospodarki. Dynamika realnej sprzedaży detalicznej spowolniła w kwietniu do 4,1% r/r z 6,1% w poprzednim miesiącu. GUS dostarczył również danych o produkcji budowlano-montażowej, która była niższa o 2% r/r.

Dynamika realnej sprzedaży detalicznej spowolniła w kwietniu do 4,1% r/r z 6,1% w poprzednim miesiącu. Odczyt negatywnie zaskoczył rynek, który spodziewał się nieznacznie wyższego wzrostu (5,1%, Pekao 4,0%). Dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych wskazują na spadek o 3,5% wobec poprzedniego miesiąca. Mocno przyczynił się do tego efekt zakupów wielkanocnych, które w tym roku przypadły na marzec. Podbiło to wtedy silnie sprzedaż żywności i zarazem negatywnie odbiło się na niej w kwietniu. Sprzedaż żywności w kwietniu spadła o 6,8% r/r wobec jej wzrostu o 6,6% r/r w marcu, co obniżyło roczną dynamikę całej sprzedaży detalicznej o 3 pkt. proc.

Dobrą informacją jest stopniowe odbijanie sprzedaży dóbr trwałych. W kwietniu dynamika sprzedaży w kategorii „meble, sprzęt RTV i AGD” wzrosła z -8,5% r/r do -3,3%. Z uwagi na niską bazę mocno wzrosła sprzedaż samochodów (33,8% r/r w kwietniu). Powoli przekładają się tutaj poprawiające się nastroje konsumentów przy wysokiej dynamice realnych wynagrodzeń.

Z kolei kategoria „Pozostałe” utrzymuje bardzo wysokie wzrosty, skupiająca według naszej najlepszej wiedzy głównie sklepy budowlane. Przejście z -11% r/r średnio w 2023 r. do blisko 30% r/r w kwietniu robi wrażenie i jest to zapewne konsekwencja ożywienia na rynku mieszkaniowym (zakupy i remonty).

Sprzedaż detaliczna towarów w podziale na kategorie (%r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

GUS dostarczył dzisiaj również danych o produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w kwietniu o 9% w stosunku do marca i zarazem była niższa o 2% niż w kwietniu 2023. Odczyt był lepszy od konsensusu prognoz (-5,0% r/r). Źródłem pozytywnej niespodzianki było przede wszystkim budownictwo infrastrukturalne, w którym aktywność wzrosła aż o 24,6% w stosunku do marca. Budownictwo kubaturowe wzrosło 7,6% m/m. Solidny odczyt za kwiecień nie zmienia faktu, że sektor budowlany przechodzi okres dekoniunktury i aktywność ekonomiczna jest w nim wciąż mniejsza niż rok wcześniej. Widzimy natomiast umiarkowanie pozytywne perspektywy dla niego w najbliższych miesiącach. Napływ środków z KPO zwiększy stopniowo inwestycje infrastrukturalne w Polsce, zwłaszcza w energetyce. Z kolei budownictwo mieszkaniowe, mimo wysokich stóp procentowych utrzymuje stosunkowo wysoką rentowność i systematycznie zwiększa liczbę pozyskiwanych pozwoleń na budowę i uruchamianych inwestycji. Dodatkowym motorem wzrostu w tej branży może być też nowy program subsydiowanych kredytów hipotecznych (Mieszkanie na Start), którego uruchomienie planowane jest w drugiej połowie roku.

Budownictwo mieszkaniowe (12-mies. śr. ruchoma, tys.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

W kolejnych miesiącach przyspieszeniu dynamiki sprzedaży będą sprzyjać poprawiające się nastroje oraz potężny wzrost realnych dochodów konsumentów. Tym niemniej, pozostajemy sceptyczni co do potencjału, jaki drzemie w polskim konsumencie. Uwagę zwraca fakt, że sprzedaż detaliczna towarów wolumenowo od początku 2022 r. stoi wręcz w miejscu. Lepsza koniunktura panuje w sektorze usług.

Realna sprzedaż detaliczna towarów vs. trend (wyr. sezonowo, luty 2020 = 100%)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

To potwierdza scenariusz ożywienia konsumpcji w 2024 roku, ale bez większego boomu. Jakkolwiek od kilku miesięcy akcentujemy rolę zwiększonej stopy oszczędności i konieczności odbudowy ich zasobu po inflacyjnym epizodzie lat 2022-2023.

Indeks skłonności do oszczędzania konsumentów (pkt)

Źródło: GUS

Po lekko rozczarowującym wobec prognoz formowanych jeszcze na początku roku tempie ożywienia polskiej gospodarki w I kwartale (wstępny szacunek wzrostu PKB 1,9% r/r) kwietniowe dane napawają większym optymizmem. W II kwartale wzrost PKB będzie naszym zdaniem oscylował w okolicach 3% r/r. Podobnie w całym 2024 roku prognozujemy, że polski PKB wzrośnie o 3%.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter