Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 26.09.2024 4 tygodnie temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Odrobienie części strat z poprzednich miesięcy

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Na europejski rynek pszenicy powrócił trend wzrostowy. Pod koniec sierpnia ceny osiągnęły lokalne minimum i w kolejnych tygodniach odbiły. Podczas sesji z 23 września na giełdzie Euronext poziom notowań kontraktu z dostawą na grudzień br. był wyższy o 7% w porównaniu do ww „dołka” oraz wyższy o 2% niż przed miesiącem. W nieco szybszym tempie drożał kontrakt na marzec 2025 (+4% m/m oraz +8% vs lokalne minimum). Pomimo odbicia notowania pozostały wyraźnie poniżej tegorocznego maksimum z końca maja oraz poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku.
  • W Unii Europejskiej daje o sobie znać wyraźnie niższa produkcja pszenicy, w tym w Niemczech i Francji, czyli krajach istotnych dla eksportu ziarna. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach wywozu ze Wspólnoty. W okresie od początku sezonu (1 lipca) do 3. tygodnia września unijna sprzedaż do krajów trzecich była niższa r/r aż o 24%, tj. o prawie 2 mln ton.

Kukurydza

  • Podobne trendy, jak na rynku pszenicy, odnotowano w przypadku kukurydzy. Po osiągnięciu minimum pod koniec sierpnia notowania na głównej europejskiej giełdzie rosły. Podczas sesji 23 września średnia cena najbliższego kontraktu – listopadowego - była wyższa o 6% m/m oraz wyższa o 9% w relacji do ww sierpniowego „dołka”. Notowania kukurydzy wróciły powyżej psychologicznej bariery 200 euro/t.
  • Na półkuli północnej trwają kukurydziane żniwa. Pod wpływem sezonowego wzrostu podaży możliwe jest osłabienie notowań. Poziom cen będzie jednak korygowany bieżącymi informacjami o faktycznym wolumenie zbiorów. Obok zbiorów na półkuli północnej czynnikiem, który może mieć wpływ na ceny w kolejnych miesiącach jest potencjał produkcyjny Brazylii i Argentyny. Wymienione kraje to odpowiednio 2. i 3. największy eksporter na świecie.

Rzepak

  • Na rynku rzepaku po wyraźnym spadku na przełomie lipca i sierpnia ceny stopniowo odrabiają straty. Podczas analizowanej sesji (23 wrz) na giełdzie Euronext dwa najbliższe kontrakty (lis’24 oraz lut’25) były droższe o 5% niż jeszcze miesiąc wcześniej. Pomimo trendu wzrostowego notowania pozostały wyraźnie poniżej lokalnego maksimum z lipca br. Ceny nieco przewyższały jednak poziom z  analogicznego okresu roku poprzedniego (+4%), co pozytywnie wyróżniało rzepak na tle pszenicy i kukurydzy.
  • Z jednej strony wzrostom notowań rzepaku sprzyja dość napięty unijny bilans w sezonie 2024/25. Pod koniec sierpnia Komisja Europejska po raz kolejny zredukowała prognozy tegorocznej produkcji. Tym razem zbiory obniżono o 2% względem poprzedniej projekcji. We wrześniu wsparciem dla notowań rzepaku była też lekko drożejąca soja. Z kolei barierę dla wyraźniejszych wzrostów cen oleistych, w tym rzepaku, mogła tworzyć ropa. W 2. połowie sierpnia notowania Brent obniżyły się o 9% pozostając we wrześniu w przedziale 70-75 dol./bl.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter