Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 26.09.2024 4 tygodnie temu

Dziś cała seria wystąpień przedstawicieli EBC i Fed

Dzisiaj ukaże się spora paczka danych z USA: rewizja wzrostu PKB za 2Q24 (wstępnie 2,9% SAAR), sierpniowe zamówienia na środki trwałe w przemyśle (oczekiwany spadek o 2,6% m/m w związku z efektem wysokiej bazy za ubiegły miesiąc) i tygodniowa liczba nowych bezrobotnych. Bank Centralny Szwajcarii kolejny raz prawdopodobnie zetnie stopy o 25 pb na dzisiejszym posiedzeniu, a po południu cała seria wypowiedzi przedstawicieli EBC i Fed (wśród nich – J. Powell i C. Lagarde).

Wiadomości

  • PL-POWÓDŹ: Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloska poinformowała, że zasiłek powodziowy zostanie zwiększony o 1 tys. zł na pokrycie kosztów energii elektrycznej dla rodzin, których mieszkania lub domy zostały zalane. 
  • PL-STOPY: Członkini RPP I. Duda oznajmiła, że jej zdaniem najwcześniejszym momentem na dyskusję o obniżkach stóp procentowych będzie marzec przyszłego roku. Podkreśliła również rolę marcowych projekcji makroekonomicznych NBP, które pozwolą ocenić, czy wzrostowi cen energii towarzyszy podwyższona inflacja w pozostałych kategoriach. Jest to kolejna wypowiedź dobiegająca z RPP, która wskazuje na kluczowy charakter wiosennych prognoz analityków banku centralnego względem dalszego kształtowania się ścieżki stóp procentowych NBP. 
  • PL-MF-AUKCJA: MF na wczorajszym przetargu sprzedało sześć serii obligacji wartych 10 mld PLN. Osiągnięto górny pułap zakładanej podaży (6-10 mld PLN). Popyt opiewał na 13,5 mld PLN – jest to zatem kolejna udana aukcja SPW. 
  • SE-STOPY: Szwedzki Riksbank zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25 pb do poziomu 3,25%. W komunikacie po posiedzeniu wskazano, że dwa pozostałe na ten rok posiedzenia mogą przynieść dalsze obniżki stóp, zaś pierwsze półrocze 2025 r. – kolejne jedno bądź dwa cięcia. 
  • CZ-STOPY: Czeski bank centralny zdecydował o obniżce stóp procentowych do poziomu 4,25%, czyli tyle ile oczekiwał rynek. Poluzowaniu polityki monetarnej towarzyszył jednak dość jastrzębi komunikat. Wprawdzie odnotowano, że punktem wyjścia do wczorajszej obniżki były korzystne sierpniowe prognozy makroekonomiczne, a także inflacja stabilnie utrzymująca się w okolicach 2% r/r od początku roku, jednakże utrzymująca się presja inflacyjna wymusza pewien poziom restrykcyjności polityki pieniężnej nad Wełtawą. CNB nie zapowiedział dalszych obniżek, podkreślił, że wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane w oparciu o dane, a cykl obniżek stóp może zostać zatrzymany w dowolnym momencie, nawet jeśli ówczesny poziom stóp byłby dla gospodarki restrykcyjny. Ponadto w komunikacie banku centralnego można znaleźć liczne ryzyka oddziałujące w stronę silniejszej inflacji i wyższych stóp (presja płacowa i ekspansywna polityka fiskalna, persystentna inflacja cen usług) wobec nielicznych ryzyk skierowanych w przeciwną stronę (przede wszystkim słabsza koniunktura w otoczeniu zewnętrznym, zwłaszcza w Niemczech). 
  • DE-DANE: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej GfK w Niemczech nieznacznie się poprawił w październiku do -21,2 pkt. z -21,9 pkt. w poprzednim miesiącu, ale dalej pozostaje stabilnie niski. Poprawa opiera się głównie o wyższe dochody rozporządzalne, których spodziewają się konsumenci. Pochodną tych oczekiwań jest silniejsza skłonność do zakupów, choć w październikowej edycji badania GfK skłonność do oszczędzania nieco się umocniła.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki stonowały wczoraj entuzjazm: EUR-USD odbił się od 1,12 i powędrował na południe, rentowności długich papierów skarbowych nadrabiały straty z poprzedniego dnia, solidnie spadły ceny ropy naftowej a główne indeksy giełdowe znalazły się na niewielkich minusach. Nie widzimy tutaj jednoznacznie identyfikowalnego czynnika o charakterze fundamentalnym i nie jesteśmy w tym osamotnieni (jeśli ktoś środowy ruch przypisuje oczekiwaniu na piątkowe dane, raczej nie ma mocnego przekonania o tym, co wydarzyło się na rynkach). Dzisiaj szanse na wyrwanie rynków z letargu rosną, kalendarz wydarzeń wypełni się bowiem nieco ciekawszymi danymi i przede wszystkim całą serią wypowiedzi przedstawicieli dwóch głównych banków centralnych (wśród nich – J. Powell i C. Lagarde). Będą mieli oni okazję wzmocnić lub zmodyfikować przekaz z ostatnich posiedzeń ciał decyzyjnych Fed i EBC.  
  • POLSKA: Odbicie EUR-USD od 1,12 miało wczoraj odzwierciedlenie w odbiciu EUR-PLN od 4,25. W konsekwencji, duża część ruchu z wtorku została już zniwelowana i wiele wskazuje, że z wielkiej chmury spadł mały deszcz. Krótko mówiąc – EUR-PLN poszerzył pasmo wahań. Rynek FI był z kolei więźniem trendów globalnych – rentowność 10-letniej SPW wzrosła dokładnie w takiej skali, jak rentowności analogicznych benchmarków w USA i Niemczech. Aukcję sprzedaży SPW należy uznać za udaną – sprzedano (łącznie z aukcją dodatkową) papiery o wartości prawie 11 mld zł. Dziś bez wpływu jakiegokolwiek czynnika krajowego.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter