Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynek rolny pod lupą | 02.10.2024 4 tygodnie temu
Serwis Ekonomiczny

Perspektywy rynkowe na 4. kwartał 2024 roku

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym jest sytuacja na krajowym rynku ziemi rolnej w 2023 oraz 1. połowie 2024 roku.

Pobierz raport

 

Zboża

  • W sierpniu nieco zredukowano prognozy tegorocznych światowych zbiorów pszenicy oraz kukurydzy. Pewne napięcia podażowe mogą wystąpić zwłaszcza na rynku pszenicy, m.in. pod wpływem słabszej produkcji w UE.
  • W sezonie 2024/25 światowe zużycie zarówno pszenicy, jak i kukurydzy ma być wyższe niż w poprzednim roku gospodarczym. W dodatku konsumpcja ma przewyższać zbiory.
  • Spadek produkcji pszenicy w UE powinien stabilizować jej ceny w kolejnych miesiącach. Z kolei w przypadku kukurydzy wzrost podaży po zbiorach będzie wywierał presję na spadek notowań w 4Q24.

Rośliny oleiste

  • Pomimo wrześniowej redukcji prognoz, światowe zbiory roślin oleistych mają być wyższe aż o 8% r/r - dzięki wysokiej produkcji soi. W UE przewidywany jest spadek produkcji rzepaku i słonecznika.
  • Wysoka dostępność soi na świecie będzie tworzyła warunki do wzrostu jej zużycia w sezonie 2024/25. To z kolei pozytywnie wpłynie na wynik łącznej konsumpcji roślin oleistych (ma ona jednak rosnąć wolniej niż produkcja)
  • Napięty bilans rzepaku w UE powinien być wsparciem dla cen w kolejnych miesiącach. W odwrotnym kierunku będzie oddziaływała bardzo dobra sytuacja podażowa na światowym rynku soi.

Wieprzowina

  • Rośnie unijna produkcja mięsa wieprzowego. W okresie 5M24 masa ubojów trzody w UE była wyższa o 3% r/r, co oznacza dodatkowe 263 tys. ton.  Czynnikiem, który wyraźnie negatywnie oddziałuje na stronę popytową jest mniejsze zainteresowanie wieprzowiną ze strony Chin. Według prognoz w całym 2024 roku chiński import ma być niższy aż o 21% r/r.
  • Słabszy światowy popyt przy wzroście unijnej produkcji wywierają presję na spadek cen na unijnym rynku, która w 4Q24 będzie dodatkowo wzmocniona czynnikami sezonowymi.

Wołowina

  • Pomimo niekorzystnych trendów w unijnym pogłowiu (spadek), produkcja mięsa wołowego w UE rośnie. W okresie 5M24 łączna masa ubojów w krajach Wspólnoty była wyższa o 5%. Rosnącej unijnej produkcji towarzyszy wzrost popytu a jego siłą napędową jest eksport. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. wolumen  nieprzetworzonego mięsa wołowego sprzedanego poza UE był wyższy aż o 24% r/r.
  • Ożywiony popyt na mięso wołowe, głównie zagraniczny, neutralizuje negatywny wpływ rosnącej unijnej produkcji na ceny. W rezultacie powinny one w 4Q pozostać na historycznie wysokim poziomie.

Drób

  • Rośnie unijna produkcja mięsa kurcząt rzeźnych. Od stycznia do czerwca br. łączna masa ubojów w UE była wyższa o 300 tys. ton r/r, co oznacza wzrost o 6%. Polska odpowiadała za blisko ¼ tego wzrostu.
  • W 1H24 wolumen obrotów mięsem drobiowym pomiędzy krajami członkowskimi UE był nieznacznie mniejszy niż przed rokiem (-1%). Równolegle widoczny był jednak wyraźny wzrost eksportu poza UE (+11%).
  • Rosnąca produkcja w UE oraz czynniki sezonowe (mniejszy popyt wewnętrzny) będą wywierały presję na spadki cen w 4Q24. Ich skala może być jednak niewielka z uwagi na silny popyt poza Unią.

Mleko

  • W 1H24 skup mleka surowego w UE był tylko nieznacznie wyższy r/r (+1%). W ww okresie zwiększyła się unijna produkcja serów, zaś w segmencie masła odnotowano spadek r/r. Na rynku globalnym notowany jest silny wzrost popytu na tłuszcze mleczne, czego odzwierciedleniem są dynamicznie rosnące ceny masła (sie’24: +54% r/r).
  • Silnie drożejące masło oraz jesienny sezonowy spadek podaży mleka w UE pozostaną wsparciem dla cen skupu mleka surowego w ostatnich miesiącach 2024 roku.

Owoce

  • Krajowe zbiory jabłek w 2024 roku mają być niższe aż o 20% r/r (byłby to już drugi spadkowy rok z rzędu). W przypadku łącznej produkcji w UE spadek ma wynieść 11%. Z kolei po stronie popytowej istotnym czynnikiem jest dobra koniunktura na rynku koncentratu soku jabłkowego, która wzmacnia zapotrzebowanie przemysłu przetwórczego na jabłka.
  • W trakcie zbiorów spodziewamy się sezonowego spadku cen. Jednak w kolejnych miesiącach znajdą się one pod presją niższej podaży owoców i wysokiego zapotrzebowania z przetwórstwa.

Warzywa

  • Tegoroczne zbiory ogórków, kapusty i marchwi będą niższe r/r i jest to już kolejny rok spadku. Wyższe z kolei mają być zbiory cebuli oraz pomidorów, dzięki większej powierzchni uprawy.
  • Sezonowy wzrost podaży warzyw korzeniowych związany ze zbiorami będzie wywierał presję spadkową na ceny. Jednak w przypadku warzyw, gdzie odnotowano ujemną dynamikę zbiorów, ceny mogą pozostać wyższe r/r.

Ziemia rolna w Polsce

  • Po kilkuletnim okresie odbudowy obrotów ziemią rolną rok 2022 przyniósł ich spadek. Ujemną dynamikę odnotowano również w ubiegłym roku. W całym 2023 roku zawarto 59 tys. umów sprzedaży ziemi rolnej, tj.  7% mniej r/r. Był to efekt redukcji liczby transakcji w obrocie prywatnym, które dominują w strukturze umów sprzedaży - ich liczba spadła do najniższego poziomu od 2017 r. (tj. od pierwszego pełnego roku obowiązywania nowych regulacji, które ograniczyły możliwość sprzedaży ziemi).
  • W 2023 roku zarówno grunty orne, jak i łąki nadal drożały, choć należy podkreślić, że dynamiki wyraźnie wyhamowały w porównaniu z 2022 r., gdy były dwucyfrowe. Za 1 ha ziemi ornej lub łąki trzeba było zapłacić średnio o 6% więcej r/r. Początek roku 2024 przyniósł dalszy wzrost cen.

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter