Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 28.02.2024 8 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Metale bazowe - w oczekiwaniu na wiosenne ożywienie

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla rynku metali bazowych.

Pobierz raport

 

KLUCZOWE WNIOSKI

Miedź

  • Notowania kontraktów 3M na miedź (LME) w pierwszej połowie lutego ulegały stopniowemu osłabieniu poniżej 8200 USD/t, jednak wraz z rozpoczęciem 8-dniowych świąt Chińskiego Nowego Roku, nastąpił znaczący wzrost cen miedzi do 8585 USD/t. Niższa aktywność na rynku przy nieobecności jego uczestników z Azji, mogła wspomóc silniejszy wzrost cen. Jednak głównym motorem napędowym były optymistyczne oczekiwania sygnałów o wyższym chińskim popycie na metal po zakończeniu tygodniowych świąt. Niestety nie odnotowano skokowego wzrostu zapotrzebowania, a jedynie zwiększenie stanów magazynowych rafinowanego metalu. Z drugiej strony kończąca się zima, oznacza intensyfikację prac budowlanych w Chinach, co szczególnie w przypadku miedzi, wzmacnia nadzieję na wyższe zużycie surowca. Uczestnicy rynku śledzą również zapowiedzi kolejnych pakietów stymulacyjnych w Chinach, które mogą zostać ogłoszone już na początku marca. Ograniczeniem dla wzrostu cen pozostaje silny dolar i otoczenie wysokich stóp procentowych.

Aluminium

  • Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) najpierw uległy osłabieniu w okolice 2180 USD/t w połowie miesiąca, a następnie na fali obaw o uwzględnienie tego metalu w nowym pakiecie sankcji Zachodu na Rosję, umocniły się do 2300 USD/t. Jednak był to krótkotrwały wzrost, ponieważ zarówno aluminium jak i nikiel nie zostaną bezpośrednio dotknięte nowymi obostrzeniami. W obecnym tygodniu ceny metalu oscylują ponownie wokół 2200 USD/t. Popyt na aluminium w Europie i USA pozostanie najprawdopodobniej niski dopóki nie nastąpi zwrot w cyklu produkcyjnym, który w dużej mierze jest uzależniony od złagodzenia polityki monetarnej. Zapasy metalu w magazynach objętych rejestrem LME ponownie wzrosły w lutym (+8%), co może być efektem zarówno niższej aktywności w czasie chińskich świąt, ale również skutkiem zakazu handlu metalem rosyjskiego pochodzenia przez brytyjskie podmioty.

Nikiel

  • Notowania kontraktów 3M na nikiel (LME) w ostatnim tygodniu wzrosły o ponad 7% do najwyższego poziomu od listopada ubiegłego roku tj. prawie 17500 USD/t. Powodem nagłego umocnienia były obawy uczestników rynku o zmniejszenie podaży metalu w przypadku możliwego rozszerzenia sankcji Zachodu wobec Rosji. W czasie ostatnich miesięcy inwestorzy zwiększali swoje krótkie pozycje netto, oczekując systematycznego osłabienia notowań. Pomimo braku informacji o niklu czy aluminium w powiększonym pakiecie sankcji Europy i USA, niektórzy inwestorzy zdecydowali się zamknąć pozycje. Dodatkowo powolny proces rozpatrywania wniosków o przyznanie limitów wydobycia niklu w Indonezji (na kolejne trzy lata), wzmaga obawy o wzrost napięcia na rynku fizycznym rudy metalu. Co więcej, niektórzy producenci niklu (poza Chinami) zmniejszyli w lutym produkcję ze względu na presję kosztową i niskie marże. Pomimo obserwowanej zwyżki notowań, warto podkreślić, że ceny niklu pozostają 40% niższe względem początku 2023 r., za sprawą podwojenia produkcji rafinowanego metalu w Indonezji od 2020 r.

Cynk

  • Notowania kontraktów 3M na cynk (LME) w pierwszej połowie miesiąca osłabiły się do 2315 USD/t, a następnie lekko wzrosły powyżej 2400 USD/t.  Zapasy cynku wzrosły na przestrzeni lutego o ponad 70 tys. ton do poziomu prawie 270 tys. ton. Większość dostaw miała miejsce do magazynów LME w Singapurze, wskazując na utrzymującą się nadwyżkę metalu na chińskim rynku przy niższym zapotrzebowaniu m.in. na stal. Poza Chinami, trwający zastój w produkcji przemysłowej (gdzie znajdują szerokie zastosowanie stopy cynku), skutecznie rysuje negatywne perspektywy popytowe.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter