Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 26.11.2024 5 godzin temu

Polski konsument przed wielkim testem

Dziś poznamy kolejne dane z polskiej gospodarki za październik. Najważniejszy będzie odczyt sprzedaży detalicznej, która naszym zdaniem spadła o ponad 1% r/r (konsensus obstawia wzrost o 0,8%). Na rynkach bazowych z kolei warto zwrócić uwagę na dane o sprzedaży domów i indeks koniunktury konsumenckiej z USA.

Wiadomości

  • PL-DANE: Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,7% r/r, znacznie powyżej konsensusu zakładającego jej wzrost o nieco ponad 1%. Odbicie produkcji było szeroko rozlane po niemal wszystkich sekcjach przetwórstwa. Październikowe ożywienie w przemyśle mogło być rezultatem poprawy nastrojów w strefie euro, ale też odreagowania słabego września. Szczegółową analizę wczorajszych danych przeprowadziliśmy w naszym szybkim komentarzu. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 10,2% r/r wobec wzrostu o 10,3% we wrześniu i konsensusu 10%. Z kolei zatrudnienie spadło o 0,5% r/r, zgodnie z konsensusem i podobnie jak miesiąc wcześniej. Komentarz dotyczący danych z rynku pracy znajduje się tutaj.
  • PL-RPP-OPINIA: Po wydłużeniu tarcz energetycznych na 2025 r. średnioroczna inflacja w przyszłym roku może ukształtować się nawet poniżej 4,5 proc., a inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obniżki stóp proc. - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. Z kolei członek RPP Cezary Kochalski powiedział, że w tej chwili nie widać na horyzoncie takich szoków gospodarczych, które by były wystarczającym argumentem, aby luzować politykę pieniężną. Jego zdaniem Polsce nie grozi scenariusz recesyjny.
  • PL-MF-AUKCJA: MF 27 listopada organizuje przetarg sprzedaży, zaoferuje pięć serii obligacji łącznie za 5-7 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, DS1034.
  • PL-RZĄD: Jest decyzja, że do 2026 r. umowy cywilnoprawne nie zostaną oskładkowane - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Oskładkowanie zakłada jeden z kamieni milowych KPO, który będzie negocjowany z Komisją Europejską - dodała.
  • DE-DANE: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w listopadzie 85,7 pkt. wobec 86,5 pkt. miesiąc wcześniej - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 86,0 pkt.
  • UE-BUDŻET: Państwa członkowskie zatwierdziły wczoraj budżet UE na 2025 r. Wyniesie on 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. W budżecie uwzględniono też środki na nieprzewidziane wydatki.
  • US-CŁA: Donald Trump potwierdził w poniedziałek, że jego pierwszymi decyzjami gospodarczymi po styczniowej inauguracji będzie podniesienie ceł na produkty pochodzące z Chin, ale także z Kanady i Meksyku, co uzasadnia kryzysami związanymi z opiatami i imigracją.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj ważniejsze od danych makro były dla globalnych rynków wydarzenia polityczne, przede wszystkim nominacja umiarkowanego Scotta Bessenta na Sekretarza Skarbu w przyszłej administracji D.Trumpa (dająca nadzieję na złagodzenie polityki celnej prezydenta) oraz zapowiedź szybkiego nałożenia 25% ceł na wszystkie towary z Meksyku i Kanady przez tego ostatniego (grzebiąca wspomniane nadzieje). Jak na razie dominuje optymizm uosabiany przez S.Bessenta, co przełożyło się dość gwałtowny spadek rentowności amerykańskich obligacji. 10-letnie Treasuries zyskały 8pb a dwuletnie 7pb.  EUR/USD zawrócił wczoraj lekko w górę, ale nie przełamał oporu na 1,05 i obecnie kurs znajduje się nieco poniżej tego poziomu. Dziś w kalendarzu brak jest istotnych danych z USA, więc rynki będą podążać za polityką i geopolityką, co oznacza ponowny spadek EUR/USD. Dla rentowności Treasuries najważniejsza będzie wieczorna publikacja minutes Fed, które mogą przechylić szalę grudniowego cięcia stóp w którąś stronę (obecnie rynek wycenia 55% prawdopodobieństwo obniżki o 25pb). Spodziewamy się raczej gołębiego wydźwięku tego dokumentu i co za tym idzie lekkiego spadku rentowności krótkich amerykańskich obligacji.     
  • POLSKA: Wczoraj krajowy rynek walutowy zachował się inaczej niż się spodziewaliśmy, co traktujemy jako odreagowanie po ubiegłotygodniowym osłabieniu złotego. Katalizatorem tego ruchu była duża pozytywna niespodzianka na produkcji przemysłowej, która obudziła trochę optymizmu co do perspektyw polskiej gospodarki. Poprawę sentymentu widać było jednak również w całym naszym regionie. W każdym razie EUR/PLN obniżył się w każdym razie z 4,335 do 4,31. Dziś rano widać już jednak sporą korektę: EUR/PLN jest handlowany już w okolicach 4,325. USD/PLN wymieniany jest zaś obecnie po 4,13 (wobec 4,17 w piątek). Na obligacjach skarbowych dzieje się dużo mniej – widać oczekiwanie na jutrzejszą aukcję, która sprzyjać będzie lekkiemu wzrostowi rentowności polskiego długu. Na złotym z kolei spodziewamy się zaś dziś umiarkowanego umocnienia.  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter