Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 19.02.2025 3 dni temu

Geopolityka dalej w centrum uwagi rynków

Dziś o 10:00 GUS opublikuje dane o nastrojach konsumentów w lutym – to pierwsza publikacja dotycząca koniunktury w polskiej gospodarce w tym miesiącu. W kalendarzu globalnym dalej lekko: protokół z ostatniego posiedzenia FOMC i miesięczne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Wiadomości

  • PL-RPP-OPINIA: Obniżki stóp procentowych nastąpią na początku III kw., najpóźniej we wrześniu, a w całym 2025 r. będzie to 50-100 pb. - ocenia członek RPP Ludwik Kotecki.
  • PL-BUDŻET: Minister finansów Andrzej Domański powiedział wczoraj w Brukseli, że trzeba wykorzystać elastyczność zasad fiskalnych UE, by kraje członkowskie mogły wydawać więcej na obronę bez łamania europejskich reguł podatkowych.
  • PL-MF: Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu na 2025 r. wynosi ok. 45 proc. - poinformowało biuro prasowe resortu finansów. Ponadto, MF poinformowało, że ewentualne, kolejne emisje Ministerstwa Finansów na rynkach zagranicznych uzależnione będą od sytuacji budżetowej i zaistnienia korzystnych warunków rynkowych.
  • DE-DANE: Indeks ZEW mierzący oczekiwania co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł 26 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 20 pkt. wobec 10,3 pkt. miesiąc wcześniej.
  • UK-DANE: Wielka Brytania dołącza do grona krajów zaskakujących wyższą inflacją na przełomie roku. W styczniu inflacja okazała się wyższa o 0,2 pkt. proc. od prognoz (wzrost z 2,5 do 3,0% r/r) a inflacja bazowa minimalnie zaskoczyła w górę (-0,4% m/m wobec oczekiwań spadku o 0,5% m/m). Solidnie (+0,3 pkt. proc.) zaskoczyła też inflacja PPI. Słowem – coroczne dostosowanie cenników oraz wzrosty cen żywności uderzyły też na Wyspach. Dane te stanowią kolejny argument dla BoE, by ciąć stopy ostrożnie (w tempie 25 pb / kwartał).
  • US-DANE: Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w lutym wzrósł do 5,7 pkt. z -12,6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -2 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj w kalendarzu danych wiało pustką, więc uwaga rynków finansowych skupiona była na wydarzeniach geopolitycznych, czyli w tym momencie na rozmowach między USA i Rosją w sprawie rozejmu/pokoju w Ukrainie. Rozmowy te nie przyniosły jednak jak dotąd konkretów, więc początkowy optymizm rynków zaczyna wyparowywać. Tym tłumaczymy umacniającego się dolara w ostatnich dniach. EUR/USD obsunął się wczoraj z 1,048 do 1,045. Rentowności amerykańskich obligacji z kolei wzrosły (o 5pb na 2 i 10-latce) i wróciły do poziomów sprzed piątkowego obsunięcia po słabszych danych o sprzedaży detalicznej w USA. W Europie rentowności obligacji nie zmieniły się znacząco. Dziś kalendarz danych jest ponownie prawie pusty – uwagę inwestorów przyciągną dopiero minutki z ostatniego posiedzenia Fed – które poznamy wieczorem. Rentowności amerykańskich i europejskich obligacji pójdą raczej w górę czy w dół, gdyż pozytywnych informacji z frontu walki z inflacją dawno nie było – dziś rano przypomniała o tym inflacja z Wielkiej Brytanii. EUR/USD ma szansę zatrzymać się blisko obecnych poziomów przynajmniej do piątku, gdy po niezłych – jak się spodziewamy – PMI z Europę ma szansę wrócić nieco wyżej.
  • POLSKA: Pomimo mocniejszego dolara złoty wczoraj kontynuował umocnienie - po jednodniowej pauzie w poniedziałek. EUR/PLN obniżył się o całą figurę: z 4,16 na 4,15 a USD/PLN został bez zmian na 3,97. Powody są te same o których pisaliśmy przedwczoraj: dysparytet stóp procentowych między strefą euro a Polską oraz korzystne wiatry geopolityczne (szanse na zakończenie wojny w Ukrainie). Z kolei rentowności obligacji przesunęły się wczoraj w górę o 5pb na 10-latce, ale skala tego ruchu nie była wielka biorąc pod uwagę umocnienie polskich obligacji od połowy ub. tygodnia. Dziś aukcja obligacji skarbowych, która ma szansę przynieść lekką przecenę POLGBs, zwłaszcza że dane fiskalne z naszego kraju nie napawają optymizmem (choć nie można mówić też o negatywnych niespodziankach w tej dziedzinie).

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter