Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 26.02.2024 9 miesięcy temu

W tym tygodniu poznamy strukturę PKB za 4kw 2023

Na podstawie podanych wcześniej danych rocznych szacujemy, że konsumpcja prywatnej nie zmieniła się w ujęciu rocznym a inwestycji ogółem wzrosły o ok. 7,7% r/r. Dane poznamy w środę 28 lutego.

Wiadomości

  • PL-KPO: Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała na konferencji prasowej w Warszawie, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja o odblokowaniu środków z KPO dla Polski. Ponadto, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział, że środki z pierwszego wniosku o płatność (6,3 mld euro) powinny zostać przekazane w przeciągu 2 miesięcy od decyzji komisarzy.
  • PL-DANE: Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła z 5,1 w grudniu do 5,4% w styczniu, zgodnie ze wstępnym szacunkiem MRPiPS i w granicach konsensusu prognoz. Jest to typowy sezonowy wzrost bezrobocia. Równolegle podano, że w IV kwartale stopa bezrobocia BAEL wzrosła z 2,7 do 3,1%.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów idzie za ciosem i nieznacznie zwiększa podaż SPW na najbliższą aukcję. 27 lutego zaoferuje obligacje o wartości 6-9 mld zł, podczas gdy w miesięcznym planie podaży zapisano przedział podaży 5-9 mld zł.
  • DE-DANE: Nastroje w niemieckiej gospodarce, mierzone indeksem Ifo, nieznacznie się poprawiły. Indeks wzrósł z 85,2 w styczniu do 85,5 w lutym. Poprawa wynikała ze wzrostu oczekiwań. Oceny sytuacji bieżącej nie zmieniły się w całej gospodarce, ale zaobserwowano zróżnicowanie sytuacji sektorów: lepiej koniunkturę oceniają firmy z branż usługowych i budownictwa, gorzej – z przetwórstwa przemysłowego i handlu.

Komentarz rynkowy

Poprzedni tydzień zapowiadał się na bycie kolejnym upływającym pod znakiem nieubłaganego wzrostu rynkowych stóp procentowych, ale rzutem na taśmę udało się bykom wydrzeć zwycięstwo z paszczy porażki. Co ciekawe, trudno ten ruch powiązać z konkretnym wydarzeniem. Być może miał on charakter techniczny, związany z realokacją środków z mających za sobą bardzo dobre tygodnie akcji w stronę relatywnie tanich obligacji. To wszystko dotyczy przy tym długiego końca – krótki pozostawał pod wpływem rosnących wątpliwości co do kierunku polityki pieniężnej w USA. 

Rentowności obligacji skarbowych USA, %

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Ostatnie dane najmocniej od wielu, wielu tygodni otworzyły dyskusję co do przestrzeni do cięć stóp. Oczekiwania rynku przesunęły się dość szybko z rzutu monetą w odniesieniu do marcowego posiedzenia FOMC do wyceniania pierwszego cięcia dopiero w czerwcu. Największym problemem jest to jednak dla… EBC. Ten bank centralny nie może pozwolić sobie na relaks. Jednocześnie, rozjazd między polityką pieniężną obydwu zepchnąłby euro w przepaść. Nie byłby to naszym zdaniem najgorszy możliwy scenariusz, ale EBC może mieć racjonalne argumenty przeciw niekontrolowanej deprecjacji kursu walutowego. Bank może mieć jednak związane ręce, jeśli dezinflacja dalej będzie postępować, i to szybciej od oczekiwań. Więcej na temat jej tempa dowiemy się w tym tygodniu z finalnych danych HICP.

Stawki FRA 3x6, %

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

KPO nie było w pełni wycenione – informacja o jego odblokowaniu była warta ok. 2 grosze i możemy tylko powtórzyć wcześniejszą deklarację. Jeżeli teraz EUR-PLN nie złamie 4,30, to kiedy miałby to zrobić? Relatywnie wysokie stopy proc., powrót kapitału portfelowego, poprawa sentymentu wobec krajowych aktywów, BIZ, KPO… za aprecjacją złotego przemawia dużo i prawdopodobnie duża część w/w czynników jest już wyceniona przez rynek. Możemy liczyć na efekty przepływów pieniężnych (przewalutowań), ale te również mogą być do pewnego stopnia uwzględnione w oczekiwaniach rynku. Zeszły tydzień był dobry również dla polskich obligacji skarbowych – wzdłuż całej krzywej doszło do zawężenia spreadów w stosunku do zagranicznych benchmarków o ok. 10 pb. Czy kwestia KPO jest tutaj bez znaczenia? Nie do końca – większy napływ środków UE to również większa elastyczność w finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu. Piątkowy ruch na SPW należy naszym zdaniem postrzegać właśnie w tym kontekście. W tym tygodniu bez danych krajowych (gdyby były, reakcji rynków pewnie byśmy nie widzieli…), istotna będzie jedynie wtorkowa aukcja SPW.

Spready polskich obligacji w stosunku do amerykańskich, pb

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Przegląd nadchodzących danych

W środę 28 lutego poznamy drugi szacunek PKB za 4kw 2023 oraz jego strukturę. Wg szybkiego szacunku GUS PKB wzrósł w IV kwartale o 1%, czyli rozczarowująco nisko, biorąc pod uwagę oczekiwania formułowane na początku roku. Na podstawie podanych wcześniej danych rocznych szacujemy, że konsumpcja prywatnej nie zmieniła się w ujęciu rocznym a inwestycji ogółem wzrosły o ok. 7,7% r/r. Duży ujemny wkład zmiany zapasów i pozytywny wkład eksportu netto dopełniają strukturę PKB za IV kwartał.

Dynamika PKB r/r w poszczególnych kwartałach w Polsce

Źródło: GUS, Analizy Pekao

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter