Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 10.06.2024 3 tygodnie temu

Mocne payrolls budują oczekiwania na jastrzębi Fed

Przy pustym kalendarzu makro dziś rynki będą analizowały wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Głównym wydarzeniem tygodnia środowa decyzja Fed ws. stóp procentowych.

Wiadomości

  • PL-PE-WYBORY: Państwowa Komisja Wyborcza zliczyła wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiego ze 100% obwodów: KO otrzymała 37,06% głosów, PiS 36,16%, Konfederacja 12,08%, Trzecia Droga 6,91%, a Lewica 6,3%. 
  • PL-RPP: Być może lepsza byłaby trochę ciaśniejsza polityka monetarna, ale są do tego różne instrumenty, nie tylko stopy procentowe - ocenił członek RPP Ludwik Kotecki. Jak wskazał, zgłosił w tej sprawie pewien pomysł, który jest obecnie analizowany. Jego zdaniem do końca roku nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych, a podwyżki są mało prawdopodobne. 
  • PL-NBP: Polski system finansowy jest stabilny, a sektor bankowy – stanowiący jego kluczowy element – pozostaje odporny na szoki - napisał w najnowszym raporcie o stabilności sektora finansowego NBP. Banki wykazują wysoką zdolność do absorpcji strat przy utrzymaniu zdolności do świadczenia usług finansowych nawet w pesymistycznych scenariuszach testów warunków skrajnych. 
  • US-DANE: Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła w maju o 272 tys. Oczekiwano zwyżki o 180 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 165 tys., po korekcie z 175 tys. Z kolei stopa bezrobocia w USA wyniosła w maju 4,0%, oczekiwano 3,9% wobec 3,9% miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 0,4% m/m wobec oczekiwań wzrostu o 0,3%. Raport Payrolls z USA zaskoczył pozytywnie. Po publikacji danych rynki zmniejszyły oczekiwania co do obniżek stóp procentowych Fed. Na koniec 2024 r. rynek widzi 1-2 obniżki po 25 pb. My pierwszą obniżkę widzimy dalej we wrześniu.  
  • FAO-DANE: Indeks cen żywności na świecie FAO wzrósł w maju do 120,4 pkt. ze 119,3 pkt. w kwietniu. Indeks po osiągnięciu lokalnego dołka w lutym stopniowo rośnie, co będzie dodatkowym czynnikiem nasilającym w dłuższej perspektywie presję inflacyjną na ceny żywności także w Polsce. 
  • EZ-DANE: Według drugiego wyliczenia, PKB w strefie euro w 1Q24 wzrósł o 0,3% kw/kw. Z kolei rok do roku PKB w strefie euro wzrósł o 0,4%. Wyniki są zgodne ze wstępnymi szacunkami.  
  • JP-DANE: Według drugiego wyliczenia, PKB Japonii spadł w 1Q24 o 1,8% w ujęciu zanualizowanym kw/kw. Wstępnie szacowano spadek o 2,0%. 
  • FR-WYBORY: Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura 7 lipca. Decyzję tę Macron obwieścił po ogłoszeniu sondaży exit polls w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówią one o wygranej, ze znaczną przewagą, skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego związanego z Marine Le Pen. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA:  Piątkowy raport Payrolls zaskoczył tym razem po wyższej stronie, co dla rynków oznacza bardziej płaską i odsuniętą w czasie (wrzesień pod znakiem zapytania) ścieżkę luzowania polityki pieniężnej przez Fed. Rentowności Treasuries wzrosły więc o 15pb praktycznie na całej krzywej a EUR/USD zjechał z 1,09 do 1,075. Rentowności europejskich obligacji również wzrosły, ale w połowę mniejszej skali. Dziś rynki finansowe będą trawić wyniki wyborów do Europarlamentu. Dobry wynik partii antysystemowych wygeneruje najpewniej ucieczkę od ryzyka i wzrost wycen obligacji skarbowych. Kurs EUR/USD będzie oscylował blisko obecnego poziomu. W tym tygodniu kluczowe będzie posiedzenie Fed, na którym należy spodziewać się lekkiej jastrzębiej korekty jego nastawienia – z trzech prognozowanych obniżek stóp procentowych tym roku zostaniemy z jedną lub dwiema (na dotplocie) zaś na przyszły rok oczekiwana liczba obniżek zwiększy się z trzech do czterech. Nie spodziewamy się jednak by spotkało się to z silną reakcją rynku. EUR/USD będzie oscylował między 1,07 a 1,075. 
  • POLSKA: W piątek sprawdziła się prawidłowość, że mocniejszy dolar oznacza słabszego złotego. EUR/PLN wzrósł z 4,285 do 4,315, a USD/PLN z 3,93 na 4,01 (tutaj mocno pomogły lepsze od oczekiwań Payrolls). Przy dość pustym kalendarzu makro na początku tygodnia rynki będą skoncentrowane na analizowaniu wyników wyborów do Europarlamentu, a te nie sprzyjają aktywom rynków wschodzących, w tym Polski. Z kolei rentowności polskich obligacji skarbowych wzrosły w piątek o 7-8pb w ślad za rynkami bazowymi. Presję na wzrost rentowności dodatkowo będzie podsycać środowa aukcja zamiany SPW. 

Przegląd nadchodzących danych 

13 czerwca, Saldo obrotów bieżących kwiecień, Pekao: 700 mln EUR Konsensus: 195 mln EUR  

Zarówno na saldzie obrotów bieżących, jak i handlowych utrzymuje się jeszcze solidna nadwyżka, ale potencjał do pogorszenia polskiego bilansu handlowego rośnie z każdym miesiącem. Trzeba jednak przyznać, że dzieje się to wolniej od naszych wcześniejszych oczekiwań, czego powodem może być mniej żywiołowe odbicie importochłonnej konsumpcji prywatnej. 

14 czerwca, Inflacja CPI (finalny odczyt) maj, wstępny szacunek 2,5% r/r 

Według wstępnego szacunku inflacja konsumencka przyspieszyła w maju tylko nieznacznie, do 2,5% r/r z 2,4% w poprzednim miesiącu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% m/m. Z danych wynika, że zdecydowana większość dostosowania wyższego VAT na żywność zrealizowała się już w kwietniu. W maju efekt z tego tytułu był już niewielki. Inflacja bazowa w ujęciu rok do roku kontynuowała w maju spadek obniżając się do ok. 3,9% r/r. 

  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter