Koniec dezinflacji usług zwiastunem bliskiego minimum inflacji bazowej
W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację CPI za maj na poziomie wstępnego szacunku, czyli 2,5% r/r. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% (też zgodnie z odczytem flash). Koniec dezinflacji usług (w ujęciu r/r) zwiastunem bliskiego minimum całej inflacji bazowej.
Czego interesującego dowiedzieliśmy się ze szczegółów majowej inflacji, które dziś otrzymaliśmy razem z finalnym odczytem?
- Potwierdziły się nasze wcześniejsze szacunki, że zdecydowana większość dostosowania wyższej stawki VAT na żywność zrealizowała się już w kwietniu. Patrząc na poszczególne produkty żywnościowe widzimy, że detaliści dość równomiernie rozłożyli to dostosowanie po całym koszyku żywnościowym. W maju efekt z tego tytułu był już niewielki, podobnie będzie w najbliższych miesiącach. Bazowa presja na ceny żywności pozostaje obecnie niska, ale niestety z dużym potencjałem na jej wzrost ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które znacząco ograniczą podaż owoców i warzyw w tym roku. W samym maju ceny żywności wzrosły o 0,3% m/m.
Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy.
- Ceny nośników energii kontynuowały zniżkowy trend (-0,2% m/m w maju), przy czym największy udział w tym spadku miał utrzymujący się od końcówki 2022 r. spadek cen opału. Jednakże, do poziomu cen sprzed kryzysu energetycznego jeszcze sporo brakuje.
Ceny opału (2017m1 = 100)
Źródło: GUS, Pekao Analizy.
- Według naszych szacunków opartych o dzisiejsze dane, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności oraz energii) w ujęciu rok do roku kontynuowała w maju swój dezinflacyjny trend obniżając się do 3,8% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny bazowe wzrosły o 0,1%. Patrząc na dynamikę roczną skończyliśmy już korzystać z wysokiej bazy odniesienia i kolejne spadki inflacji bazowej będą już zdecydowanie mniej spektakularne. Co więcej, dobra sytuacja na rynku pracy (szczególnie wysoki wzrost wynagrodzeń) wraz z przybierającym na sile ożywieniem gospodarczym będą zbliżać nas do odbicia inflacji bazowej, ale nie będzie to dynamiczny proces. Szczególnie inflacja usług pozostaje podwyższona, a maj był pierwszym miesiącem, w którym rok do roku zatrzymała spadki. Pocieszające jest to, że dalej obniża się inflacja towarów, które są uwzględnione w inflacji bazowej (czyli pomijając żywność i energię). Resztki tego pędu pozwolą na osiągnięcie w najbliższych miesiącach przez całą inflację bazową swojego minimum w tym cyklu w okolicach 3,5% r/r.
Inflacja towarów i usług (%r/r)
Źródło: GUS, Pekao Analizy.
Jakie widzimy perspektywy inflacji na najbliższą przyszłość? Obecny pobyt inflacji w okolicach celu NBP jest krótkotrwały i potrwa do czerwca. Od początku II połowy roku na kształt ścieżki inflacyjnej mocno wpłynie częściowe odmrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Szacujemy, że przełoży się to na wzrost rachunku za energię elektryczną o ok. 20%, a za gaz o ok. 15%. Podbije to błyskawicznie inflację o ponad 1 pkt. proc. do 4% r/r. Na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się w przedziale 4-4,5% r/r przy zbliżającym się momencie odbicia inflacji bazowej, ale nie będzie to dynamiczny proces.
Na koniec mała dygresja - okres podwyższonej zmienności na inflacji już minął. Należy zapomnieć o amplitudzie zmian cen z okresu covid/post-covid i propagacji szoków energetycznych. Naszym zdaniem mechanika procesów inflacyjnych (szczególnie inflacji bazowej) będzie w najbliższych kwartałach bardzo podobna do tej z poprzedniej dekady.
Perspektywy inflacji (%r/r)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.