Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 23.09.2024 5 tygodni temu

W centrum uwagi odczyty PMI

Tydzień jest wypakowany publikacjami danych makro. Dziś zaczniemy od wstępnych odczytów indeksów PMI dla głównych gospodarek europejskich i USA. Na krajowym poletku warto odnotować publikację danych o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej i podaży pieniądza M3. Tę pierwszą zapowiadamy poniżej.

Wiadomości

  • PL-RZĄD: Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad regulacją ws. pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią w celu wsparcia utrzymania zatrudnienia, poinformował Minister Finansów Andrzej Domański. Jednocześnie Minister zapowiedział dokładniejsze szacunki strat związanych z powodzią w przyszłym tygodniu. 
  • PL-RPP-OPINIA: Pierwszym momentem na poważną dyskusję o obniżce stóp procentowych będzie prawdopodobnie marzec 2025 r. - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki. Jego zdaniem z obniżkami stóp lepiej się lekko spóźnić niż zacząć je za wcześnie i żałować, a obniżki z ubiegłego roku ocenił jako błędną decyzję. 
  • PL-RATING: Agencja Moody’s dokonała w piątek, 20 września, okresowego przeglądu ratingu Polski, ale nie podjęła działań względem ratingu (rating action). Oznacza to, że ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna. 
  • PL-KONIUNKTURA: Wrześniowe wskaźniki koniunktury opublikowane w piątek przez GUS pokazały stabilizację w większości badanych obszarów. W szczególności poprawiły się nastroje w transporcie, a ich pogorszenie odnotowano w handlu hurtowym. 
  • PL-DŁUG: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w sierpniu o 1,1% m/m i wyniosło 1492,7 mld zł. 
  • DE-DANE: Inflacja producencka w Niemczech uplasowała się w sierpniu lekko powyżej konsensusu na poziomie -0,8%, czyli na tym samym co miesiąc wcześniej. Dynamika m/m wyniosła 0,2% a spodziewano się braku zmian. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Głównym dziedzictwem zeszłego tygodnia na rynkach było solidne wystromienie amerykańskiej krzywej dochodowości. O ile rentowności 2-latek praktycznie stały w miejscu, o tyle 10-latkom urosły one o 12 pb. Wszystko to wydarzyło się pomimo bardzo gołębiego wyniku posiedzenia Fed. Dlaczego? Oprócz dobroczynnych skutków łagodzenia polityki pieniężnej i większego optymizmu co do perspektyw gospodarczych największej gospodarki świata, swoją rolę odegrała też retoryka J. Powella, która przekonała inwestorów, że mamy do czynienia z przesunięciem łagodzenia polityki pieniężnej w czasie a nie ze zwiększeniem jego  planowanej skali. Stąd też niewielkie osłabienie dolara i wzrosty indeksów giełdowych. Następne kroki dla rynków będą zależeć od napływających danych makro. J. Powell wskazał oczywiście na dwa miesięczne raporty z rynku pracy i jedną paczkę danych o inflacji, ale mozaika danych makro jest znacznie bogatsza. Zaczniemy tydzień od danych o koniunkturze (PMI – te będą też istotne dla pozostającej ostatnio w cieniu strefy euro), skończymy publikacją inflacji PCE a w międzyczasie rozwiążą się języki przedstawicielom Fed. Praktycznie codziennie na łączach pojawi się kilkoro przedstawicieli tego banku. 
  • POLSKA: W ostatnim tygodniu EUR-PLN trzema nieudanymi próbami większego ruchu w dół uklepał sobie dno na 4,2650 a pasmo wahań z ostatnich dni było wręcz absurdalnie ciasne (1,5-2 gr). Przestrzeń do dalszej aprecjacji złotego jest prawdopodobnie niewielka – odblokowanie polityki RPP jako mechanizmu potencjalnie kontrującego nadmierną aprecjację jest ważną przyczyną, ale warto też pamiętać o skali dotychczas zrealizowanej realnej aprecjacji złotego oraz o braku dużego zainteresowania inwestorów zagranicznych krajowymi aktywami. Inwestorzy musieliby stworzyć i uwierzyć w nową historię dla polskich aktywów a takiej nie widać na horyzoncie. Doskonale to widać na rynku SPW, który poruszał się praktycznie 1:1 w ślad za benchmarkami z rynków bazowych. W tym tygodniu znów powinny dominować tu czynniki globalne, z jednym wyjątkiem – w środę odbędzie się aukcja sprzedaży SPW i jeśli poprzednie są prognostykiem, to dobrym.  

Przegląd nadchodzących danych 

23 września, Sprzedaż detaliczna (realnie), Pekao: 3,2% r/r, Konsensus: 3,6% r/r 

Skłonność polskiego konsumenta do zakupów towarów pozostaje przeciętna, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką dynamikę realnych wynagrodzeń. Jest to zgodne z naszym scenariuszem „tylko” umiarkowanego ożywienia konsumpcji prywatnej w 2024 roku. Bardzo powoli odbija dynamika sprzedaży dóbr trwałych. Lepsza koniunktura panuje w sektorze sprzedaży usług. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter