Wysyp danych makro na majówkę
Nadchodzący tydzień będzie obfitował w dane z USA, które raczej nie będą korzystne. W środę będzie to PKB za 1kw 2025 - obciążone wzrostem importu w oczekiwaniu na cła. W piątek opublikowany zostanie zaś raport Payrolls, który pokaże brak apetytu firm na zatrudnianie. Jeśli chodzi o Polskę to najważniejsza będzie inflacja za kwiecień, która okaże się dużo niższa niż marcu, co przypieczętuje cięcie stóp (naszym zdaniem o 50pb) na najbliższym posiedzeniu RPP (7 maja).
Wiadomości
- PL-STOPY: Perspektywy powrotu inflacji do celu rysują się bardziej optymistycznie niż dotychczas przewidywano i można zatem oceniać, że w najbliższym czasie pojawi się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych - wynika z przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego, zamieszczonego na stronach Obserwatora Finansowego NBP.
- PL-KE-BUDŻET: Polska prawdopodobnie zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie z limitów pożyczkowych UE, aby utrzymać duże wydatki na obronę bez łamania unijnych przepisów – oświadczył minister finansów Andrzej Domański. KE w marcu zaproponowała uruchomienie tzw. krajowej klauzuli ucieczki. Plan ten pozwala państwom członkowskim UE zwiększyć wydatki na obronę o 1,5 proc. PKB przez cztery lata bez żadnych środków dyscyplinarnych. Minister finansów wyraził obawę, że inne kraje nie podejmą takich działań.
- US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł w finalnym wyliczeniu do 52,8 pkt. (wstępny szacunek 50,8 pkt.) z 57,0 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy odczyt od końca lat 70-tych ubiegłego wieku. Istotny wzrost zanotowała oczekiwana przez badanych inflacja w horyzoncie roku, która wzrosła w kwietniu do 6,5% (najwyżej od 1981 r.) wobec 5,0% miesiąc wcześniej, w długim terminie wzrosła do 4,4% wobec 4,1% poprzednio.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: W ubiegłym tygodniu na rynku dominowały pozytywne wiadomości: administracja USA wysyła dużo koncyliacyjnych sygnałów w sprawie ceł a negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją stały się bardziej konstruktywne niż w lutym. Indeksy giełdowe wzrosły (S&P 500: + 5,6%, DAX: +3,8%), dolar umocnił się (EUR/USD: 1,155 g 1,135) a rentowności obligacji po obu stronach Atlantyku obniżają się antycypując większą liczbę cięć stóp niż wcześniej. Ten tydzień będzie obfitował w dane z USA, które nie zarysują najpewniej optymistycznego obrazu amerykańskiej gospodarki. Najważniejszy będzie piątkowy raport Payrolls za kwiecień. Oczekiwania są niskie (110 tys. nowych miejsc pracy w kwietniu), ale przestrzeń do negatywnej niespodzianki duża. Tak jak w ub. roku wzrost bezrobocia skłonił Fed do mocniejszej reakcji po stronie stóp (cięcie o 50pb we wrześniu), tak kolejne negatywne sygnały z rynku pracy mogą przeważyć szalę na rzecz powrotu do luzowania polityki pieniężnej. Widzimy spore szanse na dalszy spadek rentowności Treasuries w tym tygodniu. Pretekstów do takiego ruchu będzie zresztą więcej niż tylko Payrolle: we wtorek poznamy koniunkturę konsumencką (Conference Board) i liczbę wakatów w USA, w środę słabe PKB za 1kw 2025 a w czwartek koniunkturę w amerykańskim przemyśle wg ISM. Każdy z tych odczytów niesie ze sobą większe ryzyko negatywnej niespodzianki niż pozytywnego zaskoczenia.
- POLSKA: Ostatnie dane z polskiej gospodarki zaskakiwały po niższej stronie. Wiemy już że wzrost w 1kw 2025 nie był imponujący i nie należy obawiać się o presję popytową w naszym kraju. Teoretycznie daje to większą przestrzeń do cięć stóp przez RPP, ale to wszystko jest już w cenach. Rynki wyceniają 200pb cięć stóp w tym roku i duże szanse na 50pb na kolejnym posiedzeniu. Biorąc pod uwagę dość jasny forward guidance A.Glapińskiego i komentarze pozostałych członków Rady takie oczekiwania są zrozumiałe (choć sami spodziewamy się mniejszej skali cięć w tym roku: 100pb). Przestrzeń do dalszego obniżania wycenianej ścieżki stóp jest już naszym zdaniem bardzo mała. Pozostaje nam czekać na majowe posiedzenie RPP i jego wynik tak pod względem decyzji (zakładamy cięcie o 50pb), jak i przekazu („to nie cykl, tylko korekta poziomu”). Do tego czasu spodziewamy się niewielkich ruchów na złotym i rentownościach POLGBs. Jeśli takie nastąpią to raczej w kierunku mocniejszego złotego, któremu sprzyja poprawa globalnego apetytu na ryzyko.
Przegląd nadchodzących danych:
30 kwietnia, Inflacja CPI wstępny szacunek (kwiecień), Pekao~4,2% r/r
Kwiecień przyniesie wyraźny spadek krajowej inflacji CPI poniżej 4,5% r/r. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Dalej obniżają się ceny paliw. Z kolei inflacja bazowa utrzyma się w pobliżu 3,5% r/r.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.