PKB w strefie euro najpewniej spadło w 4kw 2024
Dziś o 14:00 NBP opublikuje oficjalne dane na temat inflacji bazowej. Na podstawie wczorajszych danych GUS szacujemy, że inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii spadła z 7,3 w listopadzie do 6,9% r/r w grudniu. Kalendarz wydarzeń globalnych obejmuje pierwszy wskaźnik koniunktury za styczeń z USA (dotyczący przetwórstwa w okręgu NY) oraz wystąpienia przedstawicieli BoE (prezes Bailey) oraz Fed (Waller).
Wiadomości
- PL-DANE: GUS zrewidował w górę szacunek inflacji za grudzień, z 6,1% do 6,2% r/r, ale nie zmienia to wydźwięku tej publikacji. Inflacja spadła w grudniu dzięki zaskakująco niskim cenom żywności oraz kontynuacji spadków inflacji bazowej (do 6,9% r/r). Spodziewamy się, że inflacja będzie spadać w I kwartale i sięgnie ok. 3% w marcu b.r., by odbić w kolejnych miesiącach za sprawą efektów bazowych i odmrożenia cen energii oraz powrotu 5% stawki VAT na żywność. W końcówce roku inflacja ukształtuje się w przedziale 4,5-5%. Więcej na temat grudniowej inflacji piszemy w komentarzu.
- PL-RPP: Ludwik Kotecki ocenił w rozmowie z serwisem Business Insider, że pomysł sprzedaży obligacji rządowych przez NBP jest niezrozumiały i niespójny z dotychczasowymi decyzjami RPP oraz z obecnym poziomem i przewidywaną trajektorią inflacji.
- PL-DANE: Wg komunikatu Ministerstwa Finansów stan środków na rachunkach walutowych wzrósł z 6,9 w listopadzie do 9,9 mld EUR w grudniu.
- PL-NBP: Opinia RPP do projektu budżetu szacuje deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych na 5,6% PKB w 2023 i w 2024 r. Dokument wskazuje na możliwe ryzyka dla realizacji wskaźników fiskalnych, w tym nierealistycznie wysoki prognozowany wzrost dochodów z VAT, konieczność uwzględnienia dodatkowych działań w sferze wydatkowej oraz możliwe przedłużenie działań osłonowych na drugą połowę roku. W opinii RPP podano również, że wpłata zysku NBP do budżetu nie jest przewidywana z uwagi na uwarunkowania rynkowe z końcówki 2023 r.
- UK-DANE: Wg najnowszych danych biura statystycznego (ONS) na brytyjskim rynku pracy w listopadzie kontynuowane były niedawne trendy: delikatnego wzrostu bezrobocia, spadku liczby wakatów, hamowania zatrudnienia i nominalnych płac. W szczególności, dynamika przeciętnego wynagrodzenia spadła z 7,2 do 6,5% r/r a z wyłączeniem premii z 7,2 do 6,6% r/r. Dane te będą postrzegane przez Bank Anglii jako spójne z dotychczasowym podejściem w polityce pieniężnej (brak dalszych podwyżek stóp).
PKB w strefie euro najprawdopodobniej spadło w 4kw 2023
Przetwórstwo przemysłowe w strefie euro w zasadzie od roku znajduje się w trendzie spadkowym. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w listopadzie produkcja spadła o 0,3% i okazała się niższa aż o 6,8% niż rok wcześniej. Od połowy 2023 r. produkcja jest też niższa niż przed pandemią (w listopadzie o 2%). Oznacza to, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku strefa euro najpewniej odnotowała lekki spadek PKB kw/kw i znalazła się w płytkiej, ale jednak recesji. Wstępny odczyt PKB z Niemiec za 4kw 2023 (-0,3% kw/kw) taki właśnie scenariusz sugeruje.
Produkcja przemysłowa w strefie euro, 2020-01 = 100.
Źródło: Eurostast via Macrobond
Szczegóły odczytu ujawniają przede wszystkim głęboki spadek produkcji dóbr kapitałowych (-10,3% r/r), co sugeruje wciąż bardzo niską skłonność europejskich firm do inwestowania i utrzymujące się kłopoty przemysłu samochodowego. Produkcja dóbr konsumpcyjnych również spada (trwałych o 8% r/r, nietrwałych o 6,9% r/r), ale jednak płycej.
Po raz kolejny zwraca też na siebie uwagę geograficzne zróżnicowanie koniunktury przemysłowej. Z dużych gospodarek produkcja spadła przede wszystkim w Niemczech (o -4,9% r/r) i Włoszech (-3,1%) a ze średnich w Holandii i Belgii (odpowiednio o -10,3 i -11,6% r/r). Tej słabości nie widać natomiast we Francji (+0,7% r/r) i innych krajach europejskiego Południa, np. Hiszpanii (+1,1% r/r).
Patrząc w przyszłość niewiele jest powodów do optymizmu. Wskaźnik PMI w europejskim przemyśle od półtora roku notuje poziomy poniżej 50pkt, co oznacza pogarszanie się koniunktury. Wprawdzie od 7 miesięcy wskaźnik ten się rośnie, ale w żółwim tempie co sugeruje, że na realną poprawę koniunktury w europejskim przemyśle, zwiastującą odbicie PKB musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy. Zwłaszcza że wartość nowych zamówień w europejskim przemyśle (wg PMI) pozostaje wciąż bardzo niska a firmy zaczynają z tego powodu redukować zatrudnienie. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym ostatnim Outlooku na 2024-2025.
PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro, pkt
Źródło: S&P via Macrobond
Sądzimy jednak, że druga połowa przyszłego roku przyniesie jednak odbicie w europejskim przemyśle. Płace realne w strefie euro ponownie rosną co daje nadzieje na wzrost popytu konsumpcyjnego, także na towary przemysłowe. Ulgę powinno przynieść także luzowanie polityki pieniężnej przez EBC. Cykl obniżek stóp procentowych rozpocznie się naszym zdaniem już w marcu a główna stopa procentowa w ciągu roku obniży się do 2,25% na koniec roku (z 4,5% obecnie).
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Dzień wolny w USA, więc na rynkach nie działo się wczoraj zbyt dużo. Odnotujemy jedynie delikatny wzrost rynkowych stóp w USA i minimalne osłabienie euro w stosunku do dolara. W obydwu przypadkach ruchy rynkowe były niewielkie. Dziś inwestorzy z USA wrócą i od razu wznowione zostaną ważne gry rynkowe. Na co zwrócić uwagę? Dane o koniunkturze będą całkiem ciekawe, ale w zeszłym tygodniu nie brakowało plotek, że wystąpienie C. Wallera z Fed będzie rynkowo znaczące. Nie byłby to pierwszy raz – Waller „zabujał” rynkami więcej niż raz jesienią. Co ciekawe, plotkujący nie są zdolni co do tego, w którą stronę rzeczony Waller miałby zaskoczyć. W grę wchodzą dwie możliwości: tonowanie oczekiwań co do cięć stóp procentowych lub aprobata dla nich.
- POLSKA: Złoty nas zastanawia. Przekonanie o ryzyku znaczącej aprecjacji nominalnej złotego wydaje się być powszechne, ale zdecydowanie więcej jest tu ryzyk w dół niż w górę (poświęcimy temu więcej miejsca w jednym z najbliższych raportów). Dość powiedzieć, że większość pozytywnych czynników z punktu widzenia tej pary jest już prawdopodobnie wyceniona. Jednocześnie, przesłanki do znaczącej deprecjacji nie są spełnione. Efekt to najpewniej rozszerzenie pasma wahań i – voila – to zaczynamy widzieć na parze EUR-PLN. Na rynku FI tymczasem kontynuowane były wzrosty stóp procentowych w ślad za benchmarkami europejskimi. Obydwie interesujące nas krzywe przesunęły się w górę w zasadzie równomiernie i w bardzo podobnej skali – nie ma tutaj żadnej dodatkowej historii. Dziś wraz z powrotem inwestorów z USA zwiększy się zapewne zmienność na rynkach rozwiniętych, natomiast rynek SPW pozostanie pod przemożnym wpływem czynników globalnych.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.