Senny, grudniowy dzień na rynkach
Spokojny dzień bez ważniejszych odczytów makro. Te pojawią się dopiero jutro w postaci amerykańskiej inflacji CPI.
Wiadomości
- PL-RPP-OPINIA: Członek RPP Ireneusz Dąbrowski opowiada się za rozpoczęciem 9-miesięcznego cyklu obniżek stóp proc. w III kw. 2025 r., co sprowadziłoby stopę referencyjną NBP do ok. 3,5% w pierwszej połowie lub w połowie 2026 r. - wynika z wypowiedzi Dąbrowskiego dla Rzeczpospolitej.
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 11 grudnia obligacje o łącznej wartości 4-7 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, DS1034, IZ0836.
- EZ-DANE: Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w strefie euro w grudniu wyniósł -17,5 pkt. wobec -12,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wskaźnika -12,3 pkt.
- CN-RZĄD: Chiny w przyszłym roku przyjmą odpowiednio luźną politykę pieniężną, co będzie pierwszym złagodzeniem tego stanowiska od około 14 lat, a także wprowadzą bardziej proaktywną politykę fiskalną, mającą na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego - podano w oświadczeniu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin. Chiny przyspieszą niekonwencjonalne dostosowania antycykliczne, skupiając się na zwiększaniu popytu krajowego i pobudzaniu konsumpcji.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Wczoraj przeceniły się zarówno główne indeksy giełdowe, jak i obligacje skarbowe. Rentowności Treasuries wzrosły od 3 do 5pb przy jednoczesnym stromieniu krzywej dochodowości. Traktujemy to jako korektę piątkowej, dość mocnej reakcji na raport Payrolls. Inwestorzy wciąż nie są do końca przekonani co do dalszych decyzji Fed (co po grudniu?) i żywią też coraz większe obawy o stabilność długu publicznego USA (stąd stromienie krzywej). Rentowności obligacji z Europy również rosły, ale w mniejszym stopniu (2pb w przypadku Bunda). EUR/USD poruszał się zaś wczoraj w trendzie bocznym nieco poniżej 1,06. Dziś kalendarz danych jest zasadniczo pusty, poznamy jedynie drugorzędne odczyty (np. produkcję przemysłową z Włoch lub koniunkturę wśród małych firm w USA - tzw. indeks NFIB), które nie skierują rynków na nowe tory. Czekamy więc na środowy odczyt inflacji CPI z USA i czwartkowe posiedzenie EBC.
- POLSKA: Złoty wczoraj kontynuował umocnienie a rentowności krajowych obligacji nie uległy większym zmianom. EUR/PLN obniżył się z niespełna 4,27 do nieco poniżej 4,26, a USD/PLN z 4,04 do nieco ponad 4,03. Aprecjacja złotego to efekt jastrzębiego zwrotu w RPP i spodziewanego opóźnienia cięć stóp procentowych (rynek zdążył przywiązać się do marca 2025). Nie jesteśmy przekonani, że całość dostosowania mamy już za sobą. Dlatego scenariusz na dziś to testowanie wsparcia na 4,25 za EUR. Rentowności POLGBs mogą z kolei wzrosnąć w ramach pozycjonowania przed środową aukcją.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.