Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Raport specjalny | 20.01.2025 1 dzień temu

Inwestycyjny boom w czasach wojen handlowych - prognozy na lata 2025-2026

Historia przyspieszyła i dzisiejsza inauguracja Donalda Trumpa jest początkiem nowego etapu rywalizacji mocarstw na płaszczyźnie ekonomicznej. Rok 2025 będzie w polityce międzynarodowej, handlowej i gospodarczej ekscytujący, ale dla gospodarki może okazać się nudny: kontynuacja ożywienia w gospodarce światowej, cięć stóp głównych banków centralnych. W odniesieniu do Polski spodziewamy się wzrostu na „czwórkę”.

Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj a Excela z prognozami tu

Poniżej najważniejsze wnioski, jakie z niego płyną. W sześciu pytaniach i odpowiedziach.

Dynamika wzrostu i struktura PKB w Polsce: dane historyczne i prognoza

Źródło: GUS, prognoza Analizy Pekao

1. Czy Donald Trump odniesie sukces?

Tak, ale...

Rok 2025 przyniesie wojny handlowe USA z całym światem, cięcia podatków i początek deregulacji. Jednak kombinacja mocnego dolara, wysokich ceł i ekspansji fiskalnej (przy wysokim długu) może udać się tylko przy niskich stopach. Takich nie zobaczymy w 2025 r., więc sukces Trumpa będzie połowiczny, a gospodarka USA spowolni. Tym niemniej, USA mają na tyle dużo przewag konkurencyjnych, że w średnim okresie wzrost gospodarczy będzie tam szybszy niż w innych państwach rozwiniętych. 

Wskaźnik restrykcyjności regulacji (L) i wydatki firm na obsługę prawną (P)

Uwagi: restrykcyjność regulacji oceniono w energetyce, transporcie i telekomunikacji; wydatki na obsługę prawną jako % przychodów firm w 2016 r. Źródło: OECD PRM, Acritas legal spend report, Pekao Analizy  

2. Czy wojny handlowe wyhamują globalny wzrost?

Tak

D.Trump będzie nakładał wysokie cła szeroko – sądzimy, że rynki to bagatelizują. Wojny handlowe dotkną zwłaszcza Chiny, w złym dla nich okresie i nie widać u nich kompleksowego planu przeciwdziałania cyklicznym i strukturalnym problemom tej gospodarki. Chiński pakiet stymulacyjny to póki co przypadek małego deszczu z dużej chmury, ale nie będziemy aż tak pesymistyczni jak konsensus. Wzrost w Państwie Środka powinien przyspieszyć. Europa poniesie mniejsze straty (~0,4% PKB), ale zamortyzuje je cięciem stóp. Polska nie odczuje dużego wpływu ceł z USA, bo jej ekspozycja na amerykański rynek jest relatywnie mała a polscy eksporterzy mają większe problemy- europejski popyt i mocny złoty. Jeśli chodzi o złotego, to 2025 r. zapowiada się jako kolejny rok jego siły. Prognozujemy stabilizację EUR-PLN na poziomie 4,30. 

Zakres szacunków wpływu na poziom PKB...

Uwagi: wpływ wyrażono jako % europejskiego PKB. Źródło: Macrobond, Refinitiv, EBC, Pekao Analizy 

3. Czy rynki pracy pozostaną odporne? 

Tak

Rynki pracy były dotąd odporne na pogorszenie koniunktury, ale działają z dużym opóźnieniem. Dlatego spodziewamy się, że w 2025 rynek pracownika będzie dalej ewoluował w stronę rynku pracodawcy. W Polsce spowolni wzrost płac, w strefie euro dodatkowo spodziewamy się lekkiego wzrostu bezrobocia. W USA rynek pracy ustabilizuje się a jego słabość z lata 2024 r. okaże się przejściowa. Będzie to wspierać ideę wysokich stóp na dłużej.

Roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

Źródło: Macrobond, GUS, Analizy Pekao

4. Czy konsumenci sięgną po oszczędności?

Nie

Czas odbudowy oszczędności przez Polaków się skończył, ale pesymizm i ostrożność nie. Zakładamy, że konsumpcja będzie rosnąć w umiarkowanym tempie 3% r/r w tym i przyszłym roku. To niezły wynik biorąc pod uwagę spowolnienie realnego wzrostu płac z 7,5 do 4% r/r. Boomu konsumpcyjnego jednak nie będzie. Problemy polskich konsumentów są bardzo podobne do kłopotów ich zachodnioeuropejskich odpowiedników – tam również ostatnie kwartały upływały pod znakiem oszczędzania. Spadek stóp procentowych i powrót dodatniego realnego wzrostu dochodów pozwolą na odbicie konsumpcji w strefie euro. Spoglądając szerzej – to jeden z najważniejszych cyklicznych problemów kontynentu i naszym zdaniem duża część pesymizmu co do Europy (ucieleśnionego m.in. w raporcie Draghiego) jest przesadzona i miesza problemy cykliczne i strukturalne.

Struktura oszczędności gospodarstw domowych w Polsce

Uwagi: wartości w cenach stałych. Źródło: Macrobond, NBP, MF, IZFiA, Pekao Analizy 

5. Czy boom inwestycyjny się wydarzy?

Tak.

Przemawiają za tym trzy argumenty:

  1. samorządy zwiększyły swoje plany inwestycyjne o 23%,
  2. zarządcy dróg i kolei dwukrotnie zwiększyli wartość podpisanych w ubiegłym roku umów,
  3. cykl funduszy unijnych minął swoje minimum.

Sądzimy że inwestycje wzrosną w tym roku o 8,5% r/r, w całości dzięki inwestycjom publicznym. Nakłady sektora prywatnego pozostaną na poziomie z poprzedniego roku z uwagi na wysoki koszt kapitału, spadek marżowości firm i wygasanie efektów programów wsparcia rynku nieruchomości. 

Projektowany wzrost średniorocznych nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw

Uwagi: projekcja na lata 2025-2030 względem lat 2021-2023. Źródło: Pekao Analizy na podstawie planów spółek i budżetu państwa. 

6. Czy RPP zostanie zmuszona do cięcia stóp?

Tak, ale…

„Prokrastynacja” to najlepsze określenie obecnej postawy Rady Polityki Pieniężnej. Jednak w pewnym momencie projekcja NBP pokaże inflację poniżej celu NBP (2,5%) w horyzoncie prognozy. Zakładamy że w lipcu skłoni to RPP do cięć stóp. O łącznie 100 pb do końca 2025 i kolejne 150 pb w 2026 (do 3,50%).  RPP swoją ostrożną postawę uzasadnia inflacyjnymi ryzykami i zgadzamy się z tym podejściem. Naszym zdaniem problem „ostatniej mili” dezinflacji jest realny i w polskich warunkach trzeba go wiązać z cenami usług i długim cieniem rzucanym na nie przez presję płacową. Powrót inflacji do celu będzie więc powolny i nie wydarzy się ani w 2025, ani w 2026 r.  

Dynamika cen i struktura inflacji w Polsce

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Jeszcze raz zachęcamy do lektury pełnej wersji raportu.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter