Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 08.01.2025 2 tygodnie temu

Same pozytywne niespodzianki z USA

Dziś będziemy czekać na publikację raportu ADP, będącego przedsmakiem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Poza tym pojawi się wskaźnik koniunktury oraz szacunek inflacji PPI ze strefy euro. Wieczorem polskiego czasu zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Wiadomości

  • PL-RPP-OPINIA: Procesy inflacyjne są wygaszone, a miernik inflacji jest przejściowo obciążony jest polityką regulacyjną i fiskalną - napisał na platformie X członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Tę wypowiedź interpretujemy jako gołębią zmianę wobec wcześniejszych wypowiedzi tego członka RPP.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 9 stycznia obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, IZ0831, DS1034 - podał resort w komunikacie.
  • EZ-DANE: Mimo wczorajszej negatywnej niespodzianka inflacyjnej z Niemiec, wskaźnik HICP w strefie euro wyniósł w grudniu 2,4% r/r zgodnie z konsensusem. Jest to równoznaczne z lekkim wzrostem wobec listopada (2,2%). Nie zmieniła się również inflacja bazowa (2,7%). Powinno to oddalić część ewentualnych obaw EBC o utrwalanie się podwyższonej inflacji, choć wysoki wzrost cen usług może budzić pewne rezydualne zaniepokojenie członków Rady Prezesów. Poznaliśmy również szacunek stopy bezrobocia w strefie euro za listopad, która wyniosła 6,3% - tak samo jak miesiąc wcześniej i zgodnie z oczekiwaniami.
  • DE-DANE: Słabe dane z niemieckiego przemysłu (spadek zamówień o 5,4% m/m) nie są tak słabe, jak się wydają. To zasługa normalizacji podwyższonych w poprzednich miesiącach zamówień w sekcji Pozostałe środki transportu (samoloty, statki, pociągi, sprzęt wojskowy). Po ich wyłączeniu zamówienia się nie zmieniły w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Popyt na niemieckie wyroby w dalszym ciągu uklepuje dno.
  • US-DANE: Wczorajsze publikacje danych makro ze Stanów Zjednoczonych przyniosły same pozytywne niespodzianki. Po pierwsze, koniunktura w usługach poprawiła się bardziej niż prognozowano – wskaźnik ISM wzrósł z 52,1 do 54,1 pkt. Skala poprawy nie jest duża i jest nierówna (dotyczyła głównie poziomu aktywności i w mniejszej skali zamówień i zatrudnienia), ale uwagę rynków mógł zwrócić najwyższy od lutego 2022 poziom wskaźnika kosztów w usługach. Ma on pewne własności wyprzedzające względem inflacji i jego podwyższony poziom stanowi kolejny argument przeciwko powrotowi inflacji do celu. Wspiera to więc jastrzębi piwot Fed. Po drugie, w listopadzie drugi miesiąc z rzędu wzrosła stopa wakatów. Wydźwięk tego raportu łagodzi trochę powrót stopy dobrowolnych odejść do cyklicznego minimum, ale podwyższona liczba wakatów ma proinflacyjny wydźwięk.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj rynek ustawiły mocne dane z USA, czyli dalsza poprawa koniunktury w sektorze usług (wg ISM) oraz wzrost liczby wakatów na rynku pracy (wg JOLTS). Inwestorzy zakładają, że mocna gospodarka zniechęci Fed do kontynuacji cięć stóp. W tej chwili wyceniana jest tylko jedna taka decyzja w 2025 r. i 35% szans na drugą. Rynek zareagował podręcznikowo: rentowności amerykańskich obligacji poszybowały w górę: o 8pb na 10-latkach i 3pb na 2 latkach a rynki akcji lekko się przeceniły. EUR/USD ponownie się obniżył, z niespełna 1,04 do 1,035. Brak kolejnej negatywnej niespodzianki inflacyjnej z Europy nie pomógł wspólnej walucie. W najbliższych dniach główna para walutowa znajdzie się zapewne jeszcze niżej niż obecnie, choć do testowania parytetu potrzebować będziemy więcej impulsów ze strony wskaźników makro i komentarzy z banków centralnych.
  • POLSKA: Wczoraj zgodnie z naszymi oczekiwaniami złoty lekko się osłabił. Gołębie wypowiedzi z RPP (konkretnie od I.Dąbrowskiego) mogły mieć w tym jakiś udział, ale zaważył zapewne mocniejszy dolar oraz fakt, że złoty jest blisko ważnych poziomów wsparcia. Tak czy inaczej, EUR/PLN cofnął się z 4,25 do 4,26 a USD/PLN z 4,09 do 4,12. W najbliższych dniach kalendarz danych makro jest raczej skromny, ale po inauguracji D.Trumpa można spodziewać się konfrontacyjnych wypowiedzi z administracji USA dot. m.in. polityki celnej. Widzimy spore ryzyko przeceny na rynkach wschodzących, która zaszkodzić może również złotemu. Rentowności polskich obligacji dalej rosną. 10-latki przekroczyły już wczoraj barierę 6% i chociaż na koniec dnia zamknęły się niżej, to należy spodziewać się, że wrócą ponad ten poziom. Wysokie potrzeby pożyczkowe budżetu państwa i jastrzębie nastawienie RPP nie sprzyjają polskim papierom.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter