W polityce pieniężnej bez zmian
Komunikat po wczorajszym posiedzeniu RPP jest niemal co do joty przepisany ze stycznia – przeto nie spodziewamy się wielu nowości po dzisiejszej konferencji prezesa Glapińskiego (15:00). Na świecie warto zwrócić uwagę na decyzje banków centralnych w UK (konsensus: -25 pb) i w Czechach (również 25 pb cięcia). Po południu poznamy również tygodniową liczbę nowych bezrobotnych z USA i styczniowy raport Challengera.
Wiadomości
- PL-STOPY: RPP na lutowym posiedzeniu pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 5,75%. W zasadzie jedyne innowacje w komunikacie po posiedzeniu dotyczą otoczenia zewnętrznego polskiej gospodarki (pojawiły się stwierdzenia o ujemnym wzroście w Niemczech i przeciętnym tempie wzrostu w USA – miesiąc temu czytaliśmy odpowiednio o „bliskiej zera” i „relatywnie wysokiej” dynamice aktywności w tych krajach). Druga część komunikatu była identyczna jak przed miesiącem – co oznacza, że RPP nie zmieniła swojego nastawienia. Nadal spodziewamy się 100 pb obniżek w drugim półroczu. Nasza prognoza jest zgodna ze ścieżką rynkową implikowaną wycenami kontraktów FRA. Realny koszt pieniądza w Polsce wciąż się umacnia i plasuje się obecnie w okolicy 2%.
- EZ-KONIUNKTURA: Styczniowa koniunktura w usługach wg PMI nieco się osłabiła (51,3 pkt. wobec 51,6 w poprzednim miesiącu), pozostając jednak na optymistycznych poziomach przekraczających 50 pkt. O powolnej odbudowie europejskiego popytu świadczą wzrosty na subindeksie nowych zamówień. Dynamika cen sprzedaży ustabilizowała się, ale presja inflacyjna nie daje o sobie zapomnieć: wzrost kosztów operacyjnych był najsilniejszy od trzech kwartałów. Spojrzenie na indeksy krajowe ukazuje spore zróżnicowanie koniunktury wewnątrz strefy euro; w szczególności warto odnotować lepszy od średniej europejskiej odczyt z Niemiec (52,5 pkt.).
- EZ-PPI: Grudzień zakończył półtoraroczny epizod deflacji cen producenta w strefie euro. Dynamika PPI wyniosła 0,0% r/r wobec -1,2% r/r w listopadzie 2024 r.
- US-DANE: Jutro czeka nas bardzo dobry odczyt z amerykańskiej rynku pracy (tzw. Payrolls) – tak wskazuje wczorajszy optymistyczny wydźwięk raportu ADP. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w styczniu o 183 tys. miejsc pracy, czyli w zbliżonej skali do wyniku z grudnia (po aktualizacji) i o 33 tys. etatów powyżej konsensusu prognoz.
- US-KONIUNKTURA: Wskaźnik koniunktury w usługach wg ISM uplasował się w styczniu na poziomie 52,8 pkt. Oznacza to spadek od poprzedniego miesiąca (w grudniu 54,0 pkt.). Analitycy spodziewali się wzrostu do 54,3 pkt.
- PL-RZĄD: Z rządu dobiegają sygnały, że po konsultacjach kierownictw MRiT i MFiPR, jesteśmy coraz bliżej zaprezentowania nowego programu wsparcia mieszkalnictwa. W szczególności zgodnie z ustawą budżetową, 1,1 mld PLN miało zostać przeznaczone na dofinansowanie budownictwa społecznego. Warto tutaj przypomnieć, że wartość komercyjnych kredytów mieszkaniowych udzielonych w ub.r. wyniosła wg BIK 87,1 mld PLN.
- DE-DANE: Niemiecki przemysł zakończył rok na czerwono – wartość zamówień w przemyśle spadła o 6,3% r/r. Momentum było pozytywne (+6,9% m/m), przy czym wzrost w ujęciu miesięcznym był głównie zasługą dużych zamówień (konkretnie chodzi o kategorię obejmującą lotnictwo, koleje, okręty i sprzęt wojskowy) – po ich pominięciu wzrost miesięczny plasował się na poziomie 2,2% m/m.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: We wczorajszym porannym komentarzu pisaliśmy o niezdecydowaniu na rynku Treasuries. Przed otwarciem dzisiejszej sesji wydaje się jednak, że inwestorzy podjęli decyzje kierunkowe. Na długim końcu krzywej dochodowości amerykańskie SPW wyrwały się z wąskich, tygodniowych przedziałów wahań (4,50-4,55 na 10-latce i 4,75-4,80 na 30-latce) i podążyły na południe. W rezultacie na rentowność dwulatki odbiła się od tygodniowego minimum 4,18, zaś rentowności papierów o długim tenorze straciły ok. 10 pb. Nie dostrzegamy fundamentalnych przesłanek dla tak wyraźnego ruchu: korzystny odczyt ADP oznacza, że Fed nie musi spieszyć się z cięciami; z kolei nieco słabszy od oczekiwań ISM to zdecydowanie zbyt mało, by uzasadnić taki spadek rentowności. Zapewne mamy więc do czynienia z uklepywaniem pozycji przed jastrzębimi, piątkowymi Payrollsami. Na rynku FX kolejny dzień inwestorzy żegnali się z widmem ceł, zaś eurodolar powrócił do zeszłotygodniowych poziomów, przebijając poziom zamknięcia z ubiegłego piątku (ok. 1,04).
- POLSKA: Na krajowych rynkach trwa wielkie uspokojenie. Chwilowe zażegnanie widma wojny handlowej oznaczało kontynuację aprecjacji złotego, który umocnił się poniżej 4,04 względem dolara i w tych okolicach zakończył dzień, a także przetestował wsparcie względem euro na 4,20 (ale bez sukcesu). Komunikat RPP nie był kontrowersyjny i nie wygenerował dostosowań rynkowych. Krajowe SPW pozostawały w trendzie bocznym, od spodu ograniczonym na oporze 5,80 – i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się dziś odmienić.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.