Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 20.12.2023 11 miesięcy temu

Dziś sporo danych z Polski za listopad. Będą nieco słabsze niż w październiku.

Dziś o 10:00 do gry wracają krajowe dane – i to szeroką ławą, światło dzienne ujrzą bowiem dane o produkcji przemysłowej, cenach producentów, płacach, zatrudnieniu i koniunkturze konsumenckiej. Spodziewamy się lekkiego wyhamowania produkcji przemysłowej (z 1,6 do 0,8% r/r, tak jak konsensus), utrzymania głębokich spadków PPI (-3,8% r/r), mniejszego od konsensusu wyhamowania płac (z 12,8 do 11,7 a nie 11,2% r/r) oraz minimalnie głębszych spadków zatrudnienia (o 0,2% r/r, zgodnie z konsensusem).

Wiadomości

  • PL-BUDŻET: Rząd zaprezentował najważniejsze założenia nowego projektu ustawy budżetowej na 2024 r. Minister Finansów wskazał, że należy spodziewać się dochodów budżetowych niższych o 2 mld PLN względem pierwotnego projektu, a także wydatków wyższych o 16,7 mld PLN, co doprowadzi do deficytu budżetowego w wys. 184 mld PLN (wobec 164 mld PLN zakładanych przez poprzedni rząd). Tzw. deficyt general government (obliczany wg metodologii ESA) ma wzrosnąć z 4,5% do 5,1% PKB. Wzrost deficytu o 0,6 p. proc. jest zgodny z naszymi analizami, w których wskazywaliśmy, że koszt obietnic zapowiedzianych przez Donalda Tuska w expose to 0,77% PKB. Dodatkowo w tzw. autopoprawce do ustawy okołobudżetowej, opublikowanej przez Rządowe Centrum Legislacji, zaproponowano mechanizm rekompensowania spadku wpływów z abonamentu finansowanego emisją obligacji skarbowych. W ramach mechanizmu KRRiT ma ustalić nominalną wartość rekompensaty nieprzekraczającą 2 mld PLN.
  • DE-DANE: Dezinflacja w niemieckim przemyśle zasadniczo się skończyła i sprowadziła dynamiki cen producentów (PPI) do normalnych poziomów. W listopadzie PPI spadł o 7,9% r/r po spadku o 11% r/r miesiąc wcześniej i wobec oczekiwań spadku o 7,5% r/r. Było to zasługą zachowania cen energii, które kształtują efekty bazowe z poprzedniego roku. Dynamika cen producentów z wyłączeniem cen energii przyspieszyła z 0,2 do 0,3% r/r i była niższa niż przedpandemiczna norma dla niemieckiego przemysłu.
  • HU-STOPY: Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył główną stopę procentową z 11,5 do 10,75%, zgodnie z oczekiwaniami.
  • UK-DANE: Inflacja konsumencka kontynuuje serię gołębich zaskoczeń. W listopadzie CPI spadło z 4,6 do 3,9% r/r a inflacja bazowa CPI obniżyła się z 5,7 do 5,1% r/r. Rynek spodziewał się znacznie płytszych spadków – do, odpowiednio, 4,4 i 5,6% r/r. Dane te mocno sugerują, że również Bank Anglii BoE będzie mieć w 2024 r. znaczącą przestrzeń do cięcia stóp procentowych.
  • US-DANE: W listopadzie liczba pozwoleń na budowę domów nieznacznie spadła (z 1,5 do 1,46 mln), natomiast liczba rozpoczętych budów wzrosła z 1,36 do 1,56 mln. Ten ostatni wzrost był w dużej mierze zasługą budownictwa jednorodzinnego. Pozwolenia na budowę charakteryzuje za to mniejsza zmienność i podatność na czynniki jednorazowe (np. pogodę). Tutaj obserwujemy stabilizację spójną z brakiem popytu na nieruchomości w warunkach wysokich stóp. Obserwowany w ostatnich tygodniach spadek stóp powinien z opóźnieniem przełożyć się na poprawę sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości.

Cztery wnioski z COP28, czyli czym zakończył się ostatni szczyt klimatyczny ONZ

Kilka dni temu zakończył się COP28 – czyli najważniejsza coroczna konferencja państw ONZ poświęcona zielonej transformacji. I choć temat ten pozostaje ostatnio w cieniu innych problemów geopolitycznych (wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne), to sama konferencja miała kilka istotnych konkluzji, które nie pozostaną bez wpływu na kształt i tempo zielonej transformacji w przyszłości. Czego się więc dowiedzieliśmy:

1. Energetyka odnawialna trzyma się mocno.

Kraje ONZ zobowiązały się, że będą dążyć do potrojenia globalnych mocy OZE do 2030 r. Moce te na koniec tego roku wyniosą ok. 3,5 tys. GW (wg EIA) i od 2010 rosły w tempie średnio 9% rocznie. Jeśli mają się potroić do 2030, to powinny przyspieszyć do średnio 16% rocznie w najbliższych sześciu latach. Cel bardzo ambitny biorąc pod uwagę chociażby wysokie stopy procentowe, ale zważywszy szybki postęp techniczny w energetyce odnawialnej nie odważymy się powiedzieć, że niemożliwy do zrealizowania. Coraz silniejszą i coraz częściej dostrzeganą barierą dla rozwoju OZE jest zbyt niska przepustowość sieci przesyłowych. Należy się więc spodziewać ułatwień administracyjnych w tej dziedzinie i wysokich nakładów inwestycyjnych (uwzględniając środki publiczne). Państwa ONZ będą się też starały chronić sektor OZE przed wzrostem kosztów finansowania.

Moc zainstalowana energetyki odnawialnej na świecie + wzrost zakładany przez COP28, GW

Źródło: Energy Information Administration, symulacja własna Analizy Pekao

2. Producenci ropy i gazu pogodzili się z koniecznością odejścia od paliw kopalnych.

Po dość długich negocjacjach, państwa ONZ podpisały wspólną deklarację, że będą stopniowo odchodzić od paliw kopalnych. Łatwo taką ogólnikową deklarację zbagatelizować, ale to pierwszy raz, gdy na łamach ONZ uzgodniono wspólne stanowisko w tej sprawie. Co więcej stało się to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które były w tym roku gospodarzem COP. Oznacza to, że presja na odchodzenie od paliw kopalnych pozostaje silna i trend zazieleniania energetyki i elektryfikacji transportu jest trwały – niezależnie od tego, czy ambitne plany ONZ zostaną zrealizowane. 

3. Rośnie presja na ograniczenie emisji metanu  

Metan jest silnym choć nietrwałym gazem cieplarnianym i jego stężenie w atmosferze rośnie. Na COP28 problem ten został po raz pierwszy na poważnie podjęty. Unia Europejska w ub. miesiącu przyjęła w tej sprawie pierwsze limity a Stany Zjednoczone szybko poszły w jej ślady. W praktyce oznacza to, że górnictwo ropy i gazu oraz rolnictwo, zwłaszcza hodowla bydła będą niedługo musiały raportować o swoich emisjach metanu a następnie zacząć te emisje ograniczać.

4. Finansowanie zielonej transformacji będzie trochę łatwiejsze

Państwa ONZ podjęły dodatkowe zobowiązania finansowe na rzecz zielonej transformacji. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały powołanie funduszu Alterra z kapitałem 30 mld USD na finansowanie zielonej transformacji w krajach globalnego południa. USA obiecały 3 mld USD na Green Climate Fund. Dodatkowe kilka mld USD dołożyły na podobne cele inne państwa (trudno nam ustalić ile dokładnie, bo zobowiązania nie zawsze są czytelne).

Podsumowując, chociaż wysokie stopy procentowe wyhamowały zieloną transformację i ostatnio słychać często o porzuconych projektach inwestycyjnych w tej dziedzinie, to przebieg COP28 pokazuje, że nie jest to martwy temat. Presja na odchodzenie od paliw kopalnych wciąż jest silna i nie należy się spodziewać, że bodźce regulacyjne w tej sprawie osłabną, ani te negatywne (raportowanie, limity i kary), ani pozytywne (subsydia, preferencyjne finansowanie).

Komentarz rynkowy

  ZAGRANICA: Kolejna sesja z gatunku tych mniej interesujących. Rentowności papierów skarbowych na rynkach bazowych pozostały na poziomach znanych z poprzednich dwóch dni, przy minimalnej aktywności kupujących. Jedyne większe ruchy rynkowe dotyczyły głównych indeksów giełdowych w USA (w górę) i dolara (w dół). Próżno szukać rynkowych efektów publikowanych wczoraj danych i dziś powinno być podobnie (znów bez istotnych publikacji makro). Martwy okres na rynkach trwa a duże zakłady i ich rozstrzygnięcia mogą wrócić dopiero w nowym roku.

   POLSKA: Bez zmian na rynku walutowym, na rynku FI główne benchmarki podążyły za sygnałami z rynków bazowych. Generalnie jednak brakuje i zmienności, i kierunkowych sygnałów (zmiany w budżecie państwa takowymi nie były). Nie spodziewalibyśmy się ich w kolejnych dniach. Dziś odnotowujemy publikację dużej paczki danych z polskiej gospodarki. Ich znaczenie dla scenariuszy makro będzie spore, natomiast rynki najpewniej je kompletnie zignorują.

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter