Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 10.01.2024 5 miesięcy temu

Czekając na konferencję prasową prezesa NBP

Wtorek był dla globalnych rynków finansowych nudnym dniem i środa nie zapowiada się lepiej z uwagi na pusty kalendarz publikacji makro. W centrum uwagi pozostanie zatem krajowa polityka pieniężna - o 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa NBP.

Wiadomości

  • PL-RPP: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wczoraj wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75%. Decyzja była zgodna z konsensusem prognoz. W komunikacie RPP oceniła, że inflacja w najbliższych miesiącach spadnie, ale jej dalsza ścieżka obarczona jest niepewnością fiskalno-regulacyjną, przy czym obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu. Rada ponownie odnotowała rolę umocnienia PLN w obniżaniu inflacji.
  • PL-MF: Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto w 2024 r. wg projektu ustawy budżetowej wynosi ok. 31% - poinformowało biuro prasowe resortu finansów. Ponadto, MF podało, że do końca 2024 roku Ministerstwo Finansów przekaże na rynek 138,7 mld PLN.
  • PL-KPO: Polska chce w tym roku złożyć cztery kolejne wnioski do Komisji Europejskiej o płatność z KPO w wysokości do 23 mld euro - poinformowała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska.
  • PL-RZĄD: Do marca rząd prześle do Sejmu projekt ustawy o wakacjach od składek ZUS dla przedsiębiorców w wymiarze 1 miesiąca w roku - poinformował premier Donald Tusk. Rząd chciałby, aby projekt wszedł w życie jeszcze w tym roku. Ponadto, rząd rozpoczął prace nad projektem, który od przyszłego roku ma zminimalizować ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorców.
  • PL-BŚ: Bank Światowy (BŚ) podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2024 r. na poziomie 2,6%, a na 2025 r. podwyższył szacunek dynamiki PKB do 3,4% z 3,2%. Nasze prognozy są bardziej optymistyczne i zakładają odpowiednio 3,0% i 4,2%.
  • EZ-DANE: Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,4% wobec 6,5% w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 6,5%.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Dzień praktycznie bez historii, nie ma więc sensu poświęcać miejsca wczorajszym wydarzeniom (a raczej ich brakowi). Rynki czekają na nowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, ale będą musiały poczekać jeszcze jeden dzień, do jutra. W międzyczasie są spore szanse na kontynuację flauty. W dzisiejszym kalendarzu publikacji makro widnieją bowiem jedynie pojedyncze wystąpienia przedstawicieli głównych banków centralnych.
  • POLSKA: Ping-pong na parze EUR-PLN – po solidnym umocnieniu w poniedziałek, wtorek przyniósł osłabienie złotego w stosunku do euro o ok. 2 grosze. Stało się to bez wyraźnego powodu i w ramach dobrze rozpoznanego zakresu wahań, trudno więc przypisać takim wahaniom jakąkolwiek fundamentalną interpretację. Takich rozterek nie mają w ostatnich dniach inwestorzy na rynku FI i wczoraj widzieliśmy kontynuację zakupów SPW. Rentowności polskich obligacji skarbowych spadły o 4-7 pb a stawki swap nawet o 6-11 pb, przy jasnej tendencji do byczego stromienia krzywej złożonej z tych drugich instrumentów. Nietrudno się domyśleć, że musiało dojść do przesunięcia oczekiwań cięć stóp procentowych. Od ścieżki stóp w drugiej połowie roku odjęto tym samym ok. 15 pb. Czy jest to konsekwencja decyzji RPP? Sama decyzja i komunikat po posiedzeniu nie uzasadniają rozkręcania zakładów o cięcia stóp. Dziś zobaczymy, czy konferencja prasowa prezesa NBP przyniesie takie sygnały (mało prawdopodobne, naszym zdaniem). Wydaje się przy tym, że rynek obecnie przecenia przyszłą przestrzeń do cięć stóp i skłonność RPP do wykonania takiego kroku.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter