Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 25.09.2024 4 tygodnie temu

Szwedzi i Czesi obetną dziś stopy procentowe

Krajowy kalendarz wydarzeń obejmuje dziś tylko aukcję sprzedaży SPW. Jeśli chodzi o wydarzenia zagraniczne, warto zwrócić uwagę na dwa cięcia stóp procentowych, w Szwecji i w Czechach, w obydwu przypadkach o 25 pb. Ponadto poznamy nowe dane na temat sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym w USA.

Wiadomości

  • PL-POWÓDŹ: Projekt specustawy i wypowiedzi premiera wskazują na to, że wydatki z budżetu na przeciwdziałanie skutków powodzi wyniosą ok. 4 mld zł i zostaną pokryte emisją obligacji skarbowych. Łącznie ze środkami europejskimi rząd będzie miał do dyspozycji, wg słów premiera Donalda Tuska, 23 mld zł.
  • PL-GUS-DANE: Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 5% - był to wynik zgodny z konsensusem rynkowym i wstępnym szacunkiem MRPiPS.
  • HU-STOPY: Bank centralny Węgier (MNB) nie zaskoczył i obciął stopy procentowe o 25 pb, w tym główną stopę z 6,75 do 6,5%. Łagodzenie polityki pieniężnej będzie prawdopodobnie kontynuowane, ale czynnikiem ograniczającym jego skalę jest osłabienie forinta i tolerancja rynków na dalsze cięcia stóp.
  • EZ-STOPY: Szef banku centralnego Estonii Madis Muller (jastrząb) poinformował, że nie wyklucza całkowicie cięcia stóp w październiku, ale łatwiej będzie o taką decyzję w grudniu. Podał on dalsze hamowanie inflacji usług jako warunek dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro.
  • DE-DANE: Indeks Ifo obniżył się z 86,6 do 85,4, mocniej od prognoz. To kolejny wskaźnik koniunktury o jednoznacznie negatywnym wydźwięku. Tym niemniej, podobnie jak w przypadku PMI, jego przełożenie na faktyczne wyniki niemieckiej gospodarki jest mniejsze niż w przeszłości – wówczas takie poziomy Ifo implikowały głęboką recesję.
  • US-DANE: Nastroje amerykańskich konsumentów we wrześniu, mierzone indeksem Conference Board, okazały się być słabsze od prognoz – indeks koniunktury konsumenckiej spadł z 105,6 do 98,7 pkt.
  • CN-DANE: W Chinach ogłoszono pakiet działań na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego. Oprócz wykonanego już złagodzenia polityki pieniężnej (obniżki stóp referencyjnych PBoC i stopy rezerw obowiązkowych), planuje się m.in. zmniejszenie wymogów dotyczących wkładu własnego dla  kupujących drugie mieszkania oraz wsparcie instytucji finansowych w zakupach akcji oraz finansowanie skupu akcji własnych przez firmy. Jakkolwiek pakiet został odebrany pozytywnie przez tamtejsze rynki, z makroekonomicznego punktu widzenia nie stanowi przełomu i omija szerokim łukiem działania, które mogłyby podbić wzrost gospodarczy w sposób trwały, poprawić nastroje chińskich konsumentów (tj. stymulacja fiskalna ukierunkowana na zwiększenie dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych) i zwiększyć skłonność banków do finansowania sektora prywatnego.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki funkcjonowały wczoraj w szampańskich nastrojach przez większą część dnia: rosły główne indeksy giełdowe, ceny surowców i EUR-USD (ten ostatni stuknął dziś w nocy w 1,12). Powód to, oprócz większego optymizmu co do wzrostu gospodarczego w ogólności i efektów spodziewanego złagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, ogłoszone w Chinach działania wspierające wzrost gospodarczy. Nie jesteśmy pod ich wrażeniem, ale nie możemy zaprzeczyć, że przyniosą jakiś efekt, nawet jeśli nie będzie duży. Dane makro pozostają chwilowo na dalszym planie i tak pozostanie do końca tygodnia, gdy wszyscy ponownie zainteresujemy się inflacją w strefie euro i Stanach Zjednoczonych. Dziś w kalendarzu pusto, co powinno sprzyjać dalszemu budowaniu długich pozycji w ryzykownych aktywach.
  • POLSKA: Złoty skorzystał wczoraj ze słabszego dolara i powiewu optymizmu na rynkach, dzięki czemu nieco niespodziewanie znalazł się na najniższych (patrząc na EUR-PLN) poziomach od dwóch miesięcy. Nie możemy już zatem mówić wąskim paśmie wahań. Zamiast tego będziemy dziś wypatrywać możliwego przełamania poziomu 4,25 / EUR. Tym razem może ono być nieudane z innego powodu niż w lipcu. Inaczej przez rynki jest postrzegane nastawienie RPP i nadmierna aprecjacja złotego będzie odbierana jako asumpt do kontry ze strony polityki pieniężnej (tj. wcześniejszych cięć stóp). Na rynku obligacji nie działo się zbyt wiele (za wyjątkiem solidnego wzrostu rentowności na zmiennym krótkim końcu), ale dzisiaj powinno się to zmienić z uwagi na aukcję sprzedaży SPW.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter