Inflacja w Europie spada jak kamień
Inflacja HICP w Niemczech spadała z 4,3 do 3,0% r/r - głębiej od prognoz (3,3%). Podobne zaskoczenie miało miejsce w Hiszpanii.
Najważniejsze dziś
W centrum uwagi obserwatorów krajowej gospodarki znajdzie się odczyt inflacji CPI za październik. Naszym zdaniem inflacja obniżyła się do 6,4% r/r wobec 8,2% miesiąc wcześniej. Konsensus oczekuje 6,6% r/r. Na rynkach bazowych pojawią się ważne dane ze strefy euro – październikowa inflacja i PKB za 3kw23, oraz kilka odczytów z USA (indeks cen domów, Chicago PMI oraz indeks nastrojów konsumentów Conference Board).
Wiadomości
- PL-MF: Spodziewam się, że w październiku inflacja będzie koło 7% - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Według niego kolejne odczyty pokażą niższy poziom inflacji. Naszym zdaniem dzisiejszy odczyt GUS wskaże na 6,4% r/r, a według konsensusu analityków będzie to 6,6%.
- PL-DANE: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 1poł 2023 wyniósł 42,543 mld PLN - podał Główny Urząd Statystyczny.
- EZ-DANE: Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w październiku 93 pkt. wobec 93,4 pkt. w poprzednim miesiąc (po korekcie z 93,3 pkt.) - podała Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 93,0 pkt.
- DE-DANE: Produkt Krajowy Brutto Niemiec w 3kw23 spadł o 0,1% kw/kw, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w I wyliczeniu. Analitycy oczekiwali spadku o 0,3% kw/kw po wzroście o 0,1% w 2kw23. W ujęciu r/r PKB Niemiec spadł o 0,3%. Natomiast inflacja HICP w Niemczech w październiku wyniosła 3,0% r/r wobec 4,3% miesiąc wcześniej. Oczekiwano 3,3%. Z kolei sprzedaż detaliczna w Niemczech we wrześniu spadła o 0,8% m/m. Analitycy spodziewali się +0,5% wobec -1,1% miesiąc wcześniej. W ujęciu r/r sprzedaż detaliczna spadła o 4,6%.
- JN-STOPY: Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie, ale dokonał korekty programu kontroli krzywej (YCC). Rentowność 10-letniej obligacji skarbowej na poziomie 1% nie jest już bezwzględnym maksimum a poziomem referencyjnym, wokół którego BoJ będzie dokonywał interwencji w celu minimalizacji odchyleń. Oznacza to de facto podwyższenie rentowności papierów skarbowych i zacieśnienie polityki pieniężnej. Decyzja ta nastąpiła po okresie znaczącego osłabienia japońskiego jena i została przez rynek uznana za rozczarowującą.
Inflacja w Europie spada jak kamień
Koniec miesiąca to tradycyjnie okres publikacji wstępnych szacunków inflacji w Europie i najczęściej zaczyna się od danych z Niemiec i Hiszpanii. Tak też było w październiku i, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach, inflacja zaskoczyła w dół. W Hiszpanii okazała się być niższa od 0,2 pkt. proc. od prognoz, w Niemczech o 0,3 pkt. Co ważniejsze, spadki dotyczyły również kategorii bazowych (por. wykres).
Inflacja HICP (lewy wykres) i bazowa HICP (prawy wykres) w wybranych państwach strefy euro
źródło: Macrobond, Eurostat, Pekao Analizy
Można bezpiecznie założyć, że dzisiejszy odczyt inflacji HICP w strefie euro przyniesie jej tąpnięcie i kontynuację spadków inflacji bazowej. Co to implikuje?
-
Nie ma powodów, by nie wierzyć w projekcje niskiej inflacji w przyszłym roku a nawet w jeszcze bardziej optymistyczne scenariusze w tym zakresie. Dla przypomnienia – EBC w czerwcu zakładał, że inflacja spadnie do 3,3% w 4kw23 i do 2,9% pod koniec przyszłego roku. Dokładnie w celu miałaby znaleźć się w połowie 2025, choć ówczesna podwyżka prognoz inflacji w średnim terminie wydawała się mało wiarygodna i podyktowana chęcią uzasadnienia dalszego zacieśniania monetarnego.
-
Stopy realne ex ante w strefie euro są już teraz wysokie. Jednocześnie, po ostatnim odczycie inflacji stopy realne są dodatnie również w ujęciu naiwnym (bieżąca stopa minus przyszła inflacja).
-
Restrykcyjna polityka pieniężna to problem również z fiskalnego punktu widzenia. Ma to kilka wymiarów: niekorzystne r-g (relacja stopy procentowej i nominalnego tempa wzrostu, implikująca „nawarstwianie się” długu) i niski nominalny wzrost PKB pozbawiający strefę euro „smaru”.
-
UE zmierza w stronę konsolidacji fiskalnej. Kombinacja zacieśnienia monetarnego i fiskalnego będzie mieć jeszcze bardziej negatywne skutki dla wzrostu ale też pomoże zakotwiczyć inflację w celu.
Wreszcie, inflacja w strefie euro ma też wymiar międzynarodowy, ma bowiem tendencje do wylewania się do sąsiadujących z nią małych gospodarek otwartych, do których zaliczamy Polskę. Ten czynnik prawdopodobnie przyczynił się do uporczywie niskiej inflacji w latach 2013-2016 i zapewne dołożył swoje do wysokiej inflacji w ostatnich latach. W ostatnich latach korelacja między polską i europejską inflacją była niemal wszędzie jeden do jednego. Obstawiamy więc, że echa dezinflacji w strefie euro zobaczymy też w polskiej ścieżce inflacji.
Współczynniki korelacji między inflacją w Polsce i w strefie euro
4-letnie ruchome okna
źródło: Macrobond, Eurostat, Pekao Analizy
Komentarz rynkowy
- RYNKI BAZOWE: Tydzień zaczął się spokojnie: rentowności obligacji na rynkach bazowych wykazywały małą zmienność i, jeśli w ogóle możemy mówić o kierunkowych ruchach, to rosły; główne indeksy giełdowe odbijały; dolar w tych optymistycznych okolicznościach przyrody radził sobie kiepsko i nie pomogły my nawet relatywnie niskie odczyty inflacji z Europy. W istocie rzeczy, odnosimy wrażenie, że inflacja nie miała praktycznie żadnego znaczenia dla rynków. Wracamy tym samym do konkluzji, że w obecnej chwili spadek inflacji jest przez rynki ignorowany a ewentualny wzrost byłby rozgrywany krótko i bez trwałego wpływu na wyceny (chyba, że by się powtórzył). Dlaczego? Niska inflacja jest częścią snutych przez uczestników rynku narracji o wysokiej stopie równowagi, odporności gospodarek, etc. Jeśli inflacja miałaby znów rosnąć, to byłoby to złamaniem obecnej harmonii i zapowiedzią dalszego zacieśnienia monetarnego. Dziś dalej śledzimy dane – na tapecie europejska inflacja i PKB oraz pojedyncze odczyty koniunktury z USA.
- PL FX/FI: Bez większych zmian – rynek FI otworzył się nisko (z niższymi stopami) i później podążał w 100% za sygnałami z rynków bazowych. Złoty z kolei delikatnie się umocnił, co jest spójne z osłabieniem dolara. Słowem – zero czynnika krajowego. To zmieni się dziś wraz z odczytem październikowej inflacji. Spodziewamy się, że będzie ona niższa od konsensusu. Nie zmniejszy to jednak niepewności co do funkcji reakcji RPP na najbliższych posiedzeniach.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.