Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 22.11.2024 2 tygodnie temu

Dolar przebija kolejne poziomy. EUR-USD już poniżej 1,05

Dzisiaj o 10:00 pierwsze dane GUS na temat nastrojów przedsiębiorstw w listopadzie. Te jednak pozostaną w cieniu publikowanych od rana wstępnych szacunków koniunktury PMI w przemyśle i usługach w strefie euro.

Polecamy nasz najnowszy raport o konkurencyjności polskiej gospodarki. Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj

Wiadomości

  • PL-DANE: Seria publikacji danych z polskiej gospodarki za październik zaczyna się od rozczarowania – produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r, poniżej prognoz zakładających spadek o ok. 7% r/r. Potwierdza to utrzymywanie się słabości inwestycji, która jednak powinna skończyć się w 2025 r. wraz z uruchamianiem projektów finansowanych ze środków unijnych (ze szczególnym uwzględnieniem KPO). Równolegle opublikowane dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego wskazały na wygasanie impetu w tym segmencie – w ostatnich trzech miesiącach rozpoczęte budowy mieszkań i pozwolenia na ich budowę wzrosły o 10% r/r, co jest wartością wyraźnie niższą od zanotowanej na początku roku (30-60% r/r). Budownictwo mieszkaniowe, jak wskazaliśmy w jednym z niedawnych tekstów, ma problem dużego nawisu podaży niesprzedanych mieszkań.  
  • PL-DANE: Koniunktura konsumencka w dalszym ciągu się pogarsza – bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł z -15,8 w październiku do -17,1 w listopadzie, najniższego poziomu od października 2023 r. W szczegółach badania można znaleźć m.in. wzrost obaw o bezrobocie i większą skłonność do oszczędzania. Dane te sugerują, że relatywnie niski wzrost konsumpcji będzie się utrzymywał w krótkim okresie – zapewne tak długo, jak stopy pozostaną podwyższone. 
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów sprzedało na wczorajszej aukcji papiery wartościowe za łącznie 9,1 mld zł (razem ze sprzedażą dodatkową) przy popycie 15,28 mld zł.  
  • US-DANE: Pomimo rozczarowania główną figurą, dane o koniunkturze w przemyśle z kolejnego (Filadelfia) okręgu potwierdziły kontynuację poprawy sentymentu w amerykańskim przemyśle. W listopadzie na relatywnie wysokim poziomie utrzymały się oceny zatrudnienia, produkcji i nowych zamówień. Uśrednienie z opublikowanym wcześniej indeksem NY Fed sugeruje znaczącą poprawę w listopadzie, być może związaną z nadziejami przedsiębiorstw na bardziej probiznesową politykę gospodarczą nowej administracji. Z kolei publikowane równolegle tygodniowe dane z rynku pracy okazały się być ponownie lepsze od prognoz. Nowe wnioski o zasiłki nie wykazują od wielu miesięcy żadnego trendu, a wszelkie wskaźniki recesji konstruowane na ich podstawie sugerują niskie ryzyko takowej w krótkim okresie.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Dolar na nowym lokalnym maksimum – DXY przebił 107, EUR-USD spadł poniżej 1,05. Równolegle w tle kontynuowane były spadki rentowności obligacji w Europie i wzrosty po drugiej stronie Atlantyku. Słowem – dalej rozgrywamy zakłady dotyczące relatywnej siły Stanów Zjednoczonych i relatywnej słabości Europy. Konsekwencje dla rynków obligacji są ciekawe – wczoraj spread między rentownościami 10-letnich amerykańskich i niemieckich obligacji wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia b.r. (213 pb) i niewiele pb brakuje, żeby spread wrócił do poziomów z 2019 r. Na krótkim końcu krzywej różnice są mniej ekstremalne i bez powrotu EBC do polityki zerowych stóp trudno sobie wyobrazić wyrównanie historycznych maksimów dysparytetu. Tym niemniej, kierunek jest wciąż jasny. Napięcia geopolityczne rozpłynęły się i nie ciążą już rynkom. Dzisiejsze publikacje danych makro (na czele z PMI) są szansą, żeby wspomniane wcześniej trendy przedłużyć (jeśli europejskie PMI będą słabe) lub dać inwestorom okazję do realizacji zysków (jeśli europejskie PMI będą mocne).   
  • POLSKA: To był dobry dzień dla polskich aktywów – główne indeksy z warszawskiego parkietu odbiły, rentowności SPW solidnie spadły, aukcja SPW okazała się całkiem udana (popyt przekroczył 15 mld zł). Jedyną rysą na tym obrazie było osłabienie złotego w kierunku 4,34/EUR, które możemy z powodzeniem powiązać z aprecjacją dolara. Nie było tam oznak awersji do polskich aktywów – po prostu przy takim umocnieniu dolara waluty krajów EM biorą na siebie część uderzenia. Wraz z wygasaniem obaw geopolitycznych z polskich aktywów powinna zniknąć premia, która pojawiła się w tym tygodniu. Tej premii w zasadzie najbliżej do bycia istotnym dla rynków czynnikiem krajowym. Kalendarz publikacji danych makro jest z punktu widzenia rynków pusty, formowanie konsensusu w RPP jest postrzegane jako doszlusowywanie Rady do wycen rynkowych, etc. Słowem, dziś znów będziemy na łasce czynników globalnych, aczkolwiek widzielibyśmy polskie aktywa w roli prymusów.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter