Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 05.12.2023 7 miesięcy temu

Rynki w spokojnym oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

Niewiele wydarzyło się wczoraj w świecie makro. Czekamy na dane z amerykańskiego rynku pracy w dalszej części tygodnia i mniej istotną niż zazwyczaj (bo w tym miesiącu dość przewidywalną) decyzję RPP.

Najważniejsze dziś

Dziś raczej mało ekscytujący dzień od strony odczytów makro. Poznamy finalne odczyty PMI dla sektora usług w strefie euro, w Niemczech i w USA. Nie powinny wiele różnić się od wstępnych odczytów. Nieco tylko ciekawszy może być odczyt koniunktury w usługach USA przedstawiony przez ISM. W kalendarzu jest jeszcze PPI dla strefy euro, ale to jeszcze za październik (konsensus prognoz: 9,5% r/r). Października dotyczyć też będą dane o wakatach w amerykańskiej gospodarce (badanie JOLTS).

Wiadomości

  • EZ-DANE: Wskaźnik nastrojów inwestorów wg Sentix poprawił się w grudniu w strefie euro z -18,6 do -16,8 pkt. Poprawa dotyczyła prawie wyłącznie ocen obecnej sytuacji gospodarczej a nie oczekiwań na przyszłość. 
  • US-DANE: Zamówienia w amerykańskim przemyśle spadły w październiku o 3,6% w stosunku do września, nieco głębiej od konsensusu, który oczekiwał spadku o 3% m/m. To również największy miesięczny spadek zamówień od 3,5 roku. W dół zrewidowano także dynamikę zamówień z września,  z +2,8 do +2,3% m/m. Zamówienia na dobra trwałe obniżyły się natomiast o 5,4% m/m – co również nie stanowi dobrych wiadomości, ale odczyt był przynajmniej zgodny z konsensusem prognoz. Spadek zamówień w październiku wynikał z normalizacji zamówień na środki transportu (czyt. samoloty) – po ich wyłączeniu zanotowaliśmy w tym miesiącu stagnację zamówień.
  • CN-DANE: Nastroje w chińskich usługach okazały się być nieco lepsze od prognoz – wskaźnik PMI przygotowany przez firmy Caixin i S&P Global wzrósł z 50,4 w październiku do 51,5 pkt. w listopadzie wobec konsensusu wskazującego na stabilizację.   

Komentarz rynkowy

  • RYNKI BAZOWE: Rentowności obligacji na rynkach bazowych podniosły się wczoraj, ale nie trwało to długo i poranna sesja przyniosła powrót do minimów z końcówki zeszłego tygodnia. Jedynym trwałym owocem wczorajszej sesji był mocniejszy dolar. Generalnie jednak trudno mówić tutaj o znaczących ruchach – nie sprzyjał im przede wszystkim praktycznie pusty kalendarz publikacji makro. Po wczorajszej pauzie inwestorzy będą mogli dzisiaj wrócić do ponownego rozkręcania zakładów o niższe stopy procentowe. W centrum uwagi znajdą się bowiem dane o koniunkturze w usługach po obu stronach Atlantyku, europejski PPI i dane na temat wakatów w amerykańskiej gospodarce (JOLTS). Największe prawdopodobieństwo wystąpienia rynkowe reakcji należy przypisać usługowemu ISM.
  • PL FX/FI: Mocniejszy dolar nie zraził inwestorów i złoty był stabilny przez cały poniedziałek (okolice 4,33/EUR). Na rynku SPW obserwowaliśmy niewielkie wzrosty rentowności, ale w świetle wydarzeń z rynków bazowych trudno oczekiwać, aby dzisiaj się utrzymały. W ostatnich dniach czynnik krajowy pozostaje uśpiony i wyceny krajowych aktywów podlegają przede wszystkim działaniu trendów globalnych. Dziś będzie bardzo podobnie a inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, ze w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy.  
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter