Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 27.01.2025 1 tydzień temu

Fed i EBC na autopilocie

Ostatni tydzień stycznia mocno będzie poświęcony polityce pieniężnej – swoje decyzje o stopach procentowych podejmie m. in. EBC (oczekiwane cięcie o 25 pb) czy Fed (brak zmian). Na polskim podwórku uwagę zwrócą pierwsze szacunki dynamiki PKB za 2024 r. Dla rynków finansowych najważniejsza będzie zapewne geopolityka i kolejne posunięcia prezydenta Trumpa.

Wiadomości

  • PL-RPP: W marcu może odbyć się dyskusja o ścieżce obniżki stóp procentowych, a ja na koniec 2025 roku widziałbym poziom 4,75% - poinformował członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że w marcu nowa projekcja NBP powinna pokazać trwałe dochodzenie inflacji do celu w końcu tego roku, może na początku przyszłego. Jego oczekiwania są zbieżne z naszymi prognozami ścieżki stóp NBP – zakładamy rozpoczęcie cyklu obniżek w lipcu, a do końca roku stopy pójdą w dół o 100 pb, stopa referencyjna do 4,75%.
  • PL-NBP-DANE: Podaż pieniądza M3 wzrosła w grudniu o 9,3% r/r wobec wzrostu o 8,7% w poprzednim miesiącu, wyżej od oczekiwań rynkowych (8,7%).
  • EZ-DANE: Według wstępnych danych styczeń przyniósł znaczącą poprawę koniunktury w przemyśle – francuskie i niemieckie PMI znalazły się na kilkumiesięcznych maksimach, kasując spadki z II połowy 2024 r. Cieniem na tych raportach położyła się słabość popytu na pracę. Generalnie jednak dane zostały odebrane pozytywnie i stanowią potwierdzenie naszej tezy o zbyt pesymistycznych oczekiwaniach co do perspektyw gospodarczych strefy euro.
  • US-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, wzrósł w styczniu do 50,1 pkt. z 49,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Z kolei analogiczny indeks dla sektora usługowego silnie spadł w styczniu do 52,8 pkt. z 56,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Z innych danych, indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w styczniu spadł do 71,1 pkt. z 74,0 pkt. miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano 73,2 pkt. Oczekiwana przez badanych inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,3% wobec 3,3% poprzednio, w długim terminie 3,2% wobec 3,3% poprzednio.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Koniec tygodnia przyniósł najgorszy możliwy zestaw zaskoczeń w danych makro z punktu widzenia dolara: koniunktura w strefie euro wzrosła mocniej od oczekiwań (zwłaszcza w dwóch największych państwach) a w Stanach Zjednoczonych – niespodziewanie się pogorszyła. W Konsekwencji, EUR-USD przebił na chwilę 1,05. Kierunek zmian rentowności obligacji jest z tym zgodny (w USA w dół, w Europie w górę). To nie jest jedyny czynnik wpływający na notowania dolara, ale piątkowe dane powinny uświadomić obserwatorom rynków, że w kursie EUR-USD wyceniono już bardzo dużo złych wieści na temat Europy i dużą przewagę USA nad innymi gospodarkami rozwiniętymi. To wcale nie musi się zrealizować a Europa była w drugiej połowie zeszłego roku najprawdopodobniej niedoceniona. Z drugiej strony, ostatnie decyzje prezydenta D. Trumpa (nałożone i odwołane cła i sankcje na Kolumbię za odmowę przyjęcia dwóch samolotów z deportowanymi imigrantami) wskazują na to, że polityka handlowa USA będzie zmienna i nieprzewidywalna a jej początkowe odczytanie przez rynki mogło być zbyt optymistyczne. Ten czynnik będzie wisiał nad rynkami w kolejnych tygodniach, w międzyczasie jednak powinniśmy zajmować się głównie danymi i wydarzeniami makro. Rozpoczynający się tydzień jest bowiem pod tym względem bardzo obfity: wstępne szacunki inflacji w Europie za styczeń, pierwsze odczyty PKB w IV kwartale w USA i Europie oraz decyzje Fed i EBC. Te dwa ostatnie są krótkoterminowo na autopilocie (odpowiednio, bez zmian i cięcie stóp o 25 pb), więc mogą już nie wygenerować tyle zmienności, co w poprzednich miesiącach.
  • POLSKA: 4,21 to na razie nowe minimum lokalne na parze EUR-PLN i w piątek po raz drugi nie udało się go pokonać. To, czy kupującym uda się teraz sprokurować odbicie EUR-PLN, będzie bardzo ważnym testem dla tej pary (jeśli nie – będzie to sygnał, że trend spadkowy jest bardzo mocny i ma dużą przestrzeń do kontynuacji). Piątek był też niezły dla krajowego rynku obligacji – rentowności na długim końcu się nie zmieniły. W całym tygodniu rentowności SPW ruszyły się w skali bardzo zbliżonej do niemieckich Bundów. W najbliższych dniach taniec w rytm nadawany przez czynniki zagraniczne zostanie przerwany tylko dwa razy: przez aukcję SPW w środę i wstępne dane o PKB w czwartek.

Przegląd nadchodzących danych w Polsce

30 stycznia, PKB 2024, Pekao: 2,8% r/r Konsensus: 2,8% r/r   

Wstępny szacunek PKB za 2024 r. powinien pokazać wyraźne przyspieszenie względem 2023. Tym niemniej, względna słabość konsumpcji prywatnej i stagnacja inwestycji położyły się cieniem na tempie ożywienia. Spodziewamy się, że PKB wzrósł o ok. 3% w IV kwartale 2024 r. i o 2,8% średnio w całym 2024.

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter