Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 04.09.2024 2 miesięce temu

Powakacyjne posiedzenie RPP nie przyniesie zmian stóp

Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP. Nie spodziewamy się zmiany parametrów polityki pieniężnej. Natomiast na rynkach bazowych warto odnotować publikację Beżowej Księgi Fed oraz potencjalną obniżkę stóp przez Bank Kanady (konsensus: -25pb).

Wiadomości

  • PL-RZĄD: Dzięki zmianom w ustawie o jednostkach samorządu terytorialnego, przyjętych we wtorek przez rząd, samorządy otrzymają w ciągu 10 lat dodatkowe 345 mld zł - poinformował premier Donald Tusk. Jego zdaniem decyzje podatkowe rządu nie wpłyną negatywnie na przychody samorządów. Z kolei minister rozwoju i technologii przekazał, że wydatki na "kredyt 0 proc." są już wstępnie rozpisane, w pierwszym roku funkcjonowania programu to około 500 mln zł. Dodał, że kwartalne limity udzielania pomocy mają przeciwdziałać wzrostowi cen mieszkań. 
  • US-DANE: Wskaźnik ISM aktywności w przemyśle w USA w sierpniu wyniósł 47,2 pkt. wobec konsensusu 47,5 pkt. i 46,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Mimo lekkiego wzrostu wskaźnika szczegóły odczytu są słabe - respondenci wskazali w sierpniu na spadek produkcji oraz zamówień, podkreślając słabość popytu. Jedynym pozytywnym akcentem w tych danych jest wzrost zatrudnienia.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki w USA były wczoraj zasadniczo w minorowych nastrojach. Spadek produkcji i zamówień w amerykańskim przemyśle (mimo nominalnej poprawy wskaźnika ISM) utwierdził inwestorów w przekonaniu, że koniunktura w USA pogarsza się i Fed będzie musiał zareagować cięciem stóp. W konsekwencji, o 16:00 wyprzedaż akcji przyspieszyła a kolejka kupujących amerykańskie obligacje wydłużyła się. Rentowności Treasuries obniżyły się o 7pb w przypadku dwulatek i 6pb w przypadku 10-latek. Dolar zaś umacniał się co sugeruje, że wzrost awersji do ryzyka miał charakter globalny. Na co dziś będą czekać inwestorzy? Po pierwsze, na publikacje finalnych danych o koniunkturze w europejskich usługach, które wobec słabości przemysłu odpowiadają za wciąż dodatni wzrost gospodarczy w Europie. Po drugie, na pojedyncze odczyty zza Oceanu (np. JOLTS). Po trzecie, na wynik posiedzenia banku centralnego Kanady (BoC), który może być uznany za prognostyk przed decyzją Fed w połowie miesiąca.  
  • POLSKA: Nie mogło być inaczej – na awersji do ryzyka tracił złoty (EUR/PLN przesunął się z 4,27 na 4,28) i notowania akcji na warszawskim parkiecie, zyskiwały za to obligacje skarbowe w tandemie za swoimi odpowiednikami z rynków rozwiniętych. Ogólnie skala ruchu była jednak niewielka (ok. 5pb na 10-latkach), co obrazuje stosunkowo małe zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską jako miejscem do podejmowania kierunkowych zakładów. Dziś w centrum uwagi ekonomistów znajdzie się posiedzenie RPP, ale jeśli nic nie zmieni się w komunikacie (naszym zdaniem to scenariusz bazowy), to rynki będą czekać na konferencję prasową prezesa Glapińskiego w czwartek i rozkład akcentów na niej.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter