Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 05.09.2024 2 miesięce temu

Gołębiego zwrotu RPP nie będzie

Czekamy na powakacyjną konferencję prasową prezesa NBP. Sądzimy, że powtórzy zapowiedź pojawienia się przestrzeni do dyskusji nad obniżkami stóp procentowych dopiero w połowie 2025 r. Jako dodatkowy powód do ostrożności wskaże zaś luźną politykę fiskalną rządu. Z danych zagranicznych poznamy dzisiaj raport ADP z amerykańskiego rynku pracy (oczekiwania to 145 tys. nowych miejsc pracy w sierpniu) oraz wskaźnik ISM dla sektora usług z USA.

Wiadomości

  • PL-STOPY: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 5,75%) – decyzja była zgodna z oczekiwaniami. W komunikacie po posiedzeniu Rada zwróciła uwagę na dodatkowy czynnik niepewności co do perspektyw inflacji w Polsce, mianowicie wpływ (luźnej) polityki fiskalnej na ceny. Sugeruje to, że członkowie RPP nie są gotowi na gołębi zwrot w swoim przekazie dotyczącym polityki pieniężnej pod wpływem zbliżających się obniżek stóp procentowych Fed.
  • US-DANE: Liczba wakatów w USA obniżyła się z 7,91 mln w czerwcu do 7,67 mln w lipcu. To wynik dużo gorszy od konsensusu prognoz, który oczekiwał ich wzrostu do 8 mln. Wczoraj poznaliśmy też dynamikę zamówień w amerykańskim przemyśle w lipcu. Wzrosły one o 5,0% w stosunku do czerwca, wobec spadku o 3,3% miesiąc wcześniej. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami.
  • EZ-DANE: Finalne odczyty koniunktury w sektorze usług w strefie euro za sierpień zostały lekko zrewidowane w dół względem wstępnych odczytów, z 53,3 do 52,9 pkt dla całej strefy euro oraz z 51,4 do 51,2 pkt w Niemczech. Wczoraj dowiedzieliśmy się też, że deflacja PPI dla strefy euro spowolniła w lipcu do –2,1% r/r z –3,3% w poprzednim miesiącu.  
  • DE-DANE: Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w lipcu o 2,9% m/m. Odczyt był dużo lepszy od konsensusu prognoz, który oczekiwał spadku zamówień o 1,7% m/m. To pierwsze dobre dane z niemieckiego przemysłu od długiego czasu.
  • CA-STOPY: Bank centralny Kanady obniżył stopy procentowe o 25pb na wczorajszym posiedzeniu. Stopa referencyjna wynosi tam obecnie 4,25%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Chociaż lipcowy spadek liczby wakatów w amerykańskiej gospodarce wg JOLTS to lusterko wsteczne, to został on przez rynki potraktowany jako potwierdzenie słabej kondycji rynku pracy w USA i zapowiedź słabego raportu Payrolls w piątek. Rentowności Treasuries gwałtownie się wczoraj obniżyły, zwłaszcza w przypadku 2-latek (o 10pb) – bardziej wrażliwych na zmiany oczekiwań co do stóp procentowych. Rentowności 10-latek również spadły, ale w mniejszym stopniu (o 6pb). EUR/USD przerwał zaś spadkowy trend z ostatnich dni wzrastając z 1,105 do 1,108. Dziś rynki będą głównie czekać na piątek, co nie sprzyja większym ruchom, ale widzimy większą szansę na kontynuację umocnienia obligacji i wzrost EUR/USD niż ruch w przeciwnym kierunku, zwłaszcza gdyby ISM dla sektora usług zaskoczył mocno po niższej stronie (konsensus prognoz to 51,1 pkt). Odczyty ADP oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych będą miały raczej drugorzędne znaczenie.
  • POLSKA: Komunikat po wczorajszym posiedzeniu RPP rozwiał już ostatnie resztki nadziei rynków finansowych na przyspieszenie obniżek stóp procentowych w Polsce. Wzrost inflacji bazowej w sierpniu oraz względnie ekspansywny budżet na przyszły rok to wystarczające argumenty za tym by czekać z decyzjami w polityce pieniężnej. Takiego właśnie przekazu – z akcentem na wysokie tempo wzrostu płac – spodziewamy się dziś od prezesa NBP A. Glapińskiego. Rynek myśli podobnie, więc rentowności polskiego długu obniżają się (wczoraj o 10 pb na 10-latce) a złoty umacnia się – także ze względu na słabego dolara. EUR/PLN obniżył się z 4,28 do 4,275 a USD/PLN z 3,875 do 3,857. Dziś spodziewamy się kontynuacji tego ruchu, ale już w bardziej ograniczonej skali.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj. 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter