Dziś kolejna paczka majowych danych z polskiej gospodarki
Ostatni tydzień czerwca zaczniemy od dalszej części paczki miesięcznych danych z polskiej gospodarki. Spodziewamy się wzrostu realnej sprzedaży detalicznej w maju o 6,0% r/r (konsensus 4,9%) oraz spadku produkcji budowlano-montażowej o 3% r/r (konsensus -3,8%).
Wiadomości
- PL-RPP: W ciągu najbliższych dwóch/trzech kwartałów nie ma przestrzeni do obniżki stóp procentowych - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki. Z kolei członkini RPP Gabriela Masłowska ma nadzieję, że w 2025 r. pojawią się warunki do obniżenia stóp procentowych. Na majowym posiedzeniu RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw. Miesiąc wcześniej RPP także odrzuciła wniosek Tyrowicz o podwyżkę o 200 pb.
- PL-NBP-RPP: Członkowie RPP L. Kotecki, P. Litwiniuk i członkini J. Tyrowicz głosowali przeciw przyjęciu sprawozdania finansowego NBP za 2023 r. - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- PL-MF-AUKCJA: W środę 26 czerwca Ministerstwo Finansów zorganizuje przetarg sprzedaży obligacji skarbowych zamiast planowanego w miesięcznym planie przetargu zamiany.
- EZ-DANE: Indeks PMI dla sektora przemysłu strefy euro obniżył się w czerwcu do 45,6 pkt. z 47,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Na rynku oczekiwano 48 pkt. Z kolei indeks PMI dla sektora usług także poszedł w dół w czerwcu do 52,6 pkt. z 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Tutaj oczekiwano wzrostu do 53,5 pkt.
- US-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, wzrósł w czerwcu do 51,7 pkt. z 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51,0 pkt. Analogiczny indeks dla amerykańskiego sektora usług wzrósł w czerwcu do 55,1 pkt. z 54,8 pkt. Tutaj oczekiwano 54,0 pkt. Z kolei indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w maju spadł o 0,5% m/m. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,3%. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,6% m/m. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Słabe odczyty indeksów koniunktury PMI osłabiły w piątek euro, a para EUR-USD zeszła po publikacji danych poniżej 1,07. W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest dość oszczędny jeżeli chodzi o istotne publikacje makro, które mogą wyraźnie poruszyć rynkami bazowymi. Dopiero w piątek mamy odczyt inflacji PCE w USA. Z kolei w niedzielę pierwsza tura przyspieszonych wyborów parlamentarnych we Francji – to cały czas jest czynnik, który wywiera presję na europejską walutę. Stąd EUR-USD powinien poruszać się w tym tygodniu powyżej 1,07, ale nie spodziewamy się większych ruchów. W czwartek czeski bank centralny prawdopodobnie obniży stopy procentowe o 25 pb.
- POLSKA: Na krajowym rynku piątek przebiegł bez większej historii. EUR-PLN przy bardzo małej zmienności poruszał się wokół 4,33, USD-PLN w okolicach 4,05. Po reakcji na ubiegłotygodniowe słabe dane o produkcji przemysłowej rynek może być trochę bardziej wyczulony na dalsze negatywne niespodzianki z polskiej gospodarki – dziś takową może przynieść odczyt sprzedaży detalicznej. Generalnie złoty, jak i inne aktywa rynków wchodzących przeżywają obecnie gorszy czas poprzez zwiększoną rynkową awersję do ryzyka, którą potęguje presja związana z przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi we Francji. Stąd, póki co, raczej nie ma się co spodziewać silniejszego złotego. Na rynku obligacji w środę Ministerstwo Finansów zorganizuje przetarg sprzedaży obligacji skarbowych, zamiast planowanego w miesięcznym planie przetargu zamiany.
Przegląd nadchodzących danych
24 czerwca, Sprzedaż detaliczna maj, Pekao: 6,0% r/r Konsensus: 4,9% r/r
Spodziewamy się przyspieszenia rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w maju w czym pomoże niska baza odniesienia. Dalej silnie w ujęciu rok do roku rośnie sprzedaż samochodów oraz kategorii „pozostałe” skupiająca głównie sklepy budowlane. Stopniowo odbija dynamika sprzedaży dóbr trwałych.
24 czerwca, Stopa bezrobocia maj, Pekao: 5,0% Konsensus: 5,0%
Stopa bezrobocia kontynuowała w maju swój trend spadkowy i według naszej prognozy obniżyła się do 5,0% z 5,1%. Zazwyczaj maj przynosi najsilniejszy sezonowy spadek wskaźnika w roku, który wynosi 0,2 pkt. proc., ale z uwagi na niemal rekordowo niskie poziomy stopy bezrobocia, przestrzeń do spadków jest wyraźnie ograniczona. Niemniej, wakacyjne miesiące powinny przynieść odczyt poniżej 5,0% - rekordowo niskim. Istnieje szansa, że stanie się to jeszcze wcześniej – w czerwcu lub nawet maju.
28 czerwca, Inflacja CPI czerwiec (wstępne)
Czerwiec przyniesie stabilizację inflacji CPI w okolicach celu inflacyjnego 2,5% r/r. Jest szansa na nieznacznie niższy odczyt dzięki solidnemu spadkowi (ok. 3% m/m) cen paliw. Inflacja bazowa r/r obniży się już nieznacznie. Naszą dokładniejszą prognozę podamy w dalszej części tygodnia.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.