Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 06.02.2024 4 miesięce temu

Rośnie apetyt firm na długoterminowe kredytowanie

Czeka nas spokojny dzień bez istotnych publikacji makro. W dzisiejszym biuletynie pochylamy się nad wnioskami z najnowszej ankiety kredytowej NBP - mimo zaostrzenia warunków kredytowych pod koniec 2023 r., prognozy akcji kredytowej na bieżący kwartał pozostają optymistyczne.

Wiadomości

  • PL-NBP: Na 1Q24 banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla dużych firm, przy utrzymaniu kryteriów dla kredytów mieszkaniowych - wynika z cyklicznej ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym". Banki oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony firm, spadku popytu na kredyty mieszkaniowe oraz zachowania popytu na kredyty konsumpcyjne. Więcej na temat obserwacji z raportu piszemy w dalszej części publikacji. NBP podał również, że w czwartek 8 lutego o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, poświęcona bieżącej sytuacji ekonomicznej.
  • PL-KE: Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwa o wartości 300 mln euro, aby złagodzić koszty społeczne związane z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego.
  • US-STOPY: Istnieje ryzyko zbyt wczesnej obniżki stóp proc., chcemy zobaczyć czy inflacja jest na drodze do 2-proc. celu – powiedział prezes Fed Jerome Powell. Powell wskazał, że obniżki stóp proc. nastąpią w tym roku, ale dokładny czas ich przeprowadzenia jest jeszcze obiektem dyskusji.
  • US-DANE: Wskaźnik nastrojów w sektorach innych niż przetwórstwo wzrósł z 50,5 w grudniu do 53,4 w styczniu, podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Oznacza to większą poprawę koniunktury niż zakładał konsensus. Z perspektywy czasu widać, że wynik grudnia był słaby – w styczniu wskaźniki nowych zamówień, zatrudnienia i produkcji wróciły do poziomów typowych dla większej części 2023 r. Niepokój za to może budzić wzrost subindeksu kosztów (do 64 pkt.). Średni wskaźnik kosztów wzrósł w ostatnim miesiącu, co sugeruje odbicie inflacji w horyzoncie 3 miesięcy.
  • DE-DANE: Indeks PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł w styczniu 47,7 pkt. wobec 49,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 47,6 pkt. Z kolei zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 8,9% m/m wobec stagnacji miesiąc wcześniej. Odczyt zaskoczył konsensus, który spodziewał się braku zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Niespodzianka w odczycie wynika w dużej mierze ze skokowego wzrostu liczby zamówionych samolotów.
  • EZ-DANE: Indeks PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł w styczniu 48,4 pkt. wobec 48,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Odczyt był zgodny z wstępnym szacunkiem. Ponadto, inflacja PPI w strefie euro wyniosła -10,6% w grudniu wobec oczekiwanych -10,5%.

Rośnie apetyt firm na długoterminowe kredytowanie

Wczoraj ukazał się kolejny (po Szybkim Monitoringu, który skomentowaliśmy w ubiegłym tygodniu) raport NBP analizujący fragment krajowej gospodarki. W raporcie dotyczącym sytuacji na rynku kredytowym NBP przytacza wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych największych banków. Poniżej podsumowujemy najważniejsze wnioski.

Kredyty dla przedsiębiorstw

W ostatnim kwartale ubiegłego roku banki kontynuowały zaostrzanie warunków kredytowania dla przedsiębiorstw. Dotyczyło one zarówno wymagań dotyczących zabezpieczeń kredytów, jak i podwyższenia marż. Zmniejszona została również kwota maksymalna kredytu. Za większą restrykcyjnością kredytowania stało zaraportowane przez banki pogorszenie kondycji portfela kredytowego oraz prognozowana deterioracja sytuacji gospodarczej, a także ryzyko branży.

Pozytywnym sygnałem płynącym z sektora przedsiębiorstw jest jednak wzrost popytu na kredyty długoterminowe. W dużej mierze był on spowodowany wzrostem zapotrzebowania na finansowanie fuzji i przejęć, lecz warto zaznaczyć, że swój niewielki wkład miał również wzrost zainteresowania finansowaniem inwestycji. W 4Q23 po raz pierwszy od początku 2022 roku odnotowano większe niż kwartał wcześniej zapotrzebowanie na finansowanie środków trwałych. Są powody do sceptycyzmu – w statystykach inwestycji próżno szukać efektów zeszłorocznego spadku zapotrzebowania na finansowanie środków trwałych. Nad konsekwencjami jego wzrostu mogą więc przeważyć inne czynniki. Tym niemniej, cykl kredytowy w segmencie przedsiębiorstw nie tylko minął punkt zwrotny, ale przeszedł do nowej fazy.

Z kolei popyt na kredyty krótkoterminowe obniżył się, co można interpretować jako pozytywne wieści dotyczące kondycji przedsiębiorstw. Dlaczego? Banki deklarowały, że spadek popytu wynikał z mniejszego zapotrzebowania na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego. Ponadto, spore znaczenie miało większe wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania (w tym środków własnych).

Przewidywania na bieżący kwartał są optymistyczne. Banki spodziewają się wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, w szczególności długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i krótkoterminowych dla MSP. Jednocześnie planowane jest zaostrzenie warunków kredytowania dla niemal wszystkich typów kredytów.

Kredyty mieszkaniowe

Polityka banków względem kredytów hipotecznych nie uległa wyraźnej zmianie poza podniesieniem marż. Natomiast popyt na tego rodzaju kredyty pod koniec 2023 roku był w dużej mierze determinowany perspektywą programu Bezpieczny Kredyt 2%. Banki zobaczyły wyraźny wzrost popytu i z uwagi na zakończenie programu wraz z końcem ubiegłego roku, spodziewają się tąpnięcia popytu w bieżącym kwartale (co widać już w danych BIK dotyczących wniosków kredytowych). Podobnym impulsem stymulującym popyt na kredyt może okazać się program Kredyt 0%, który zgodnie z zapowiedziami rządu ma zostać uruchomiony w połowie roku.

Kredyty konsumpcyjne

Warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych zostały w 4Q23 zaostrzone, a więc trend wyznaczany od początku 2022 był kontynuowany. Jednocześnie banki obniżyły kryteria dotyczące zabezpieczenia kredytu i obniżyły marże. Największe znaczenie w kontekście zaostrzenia warunków kredytowania miało pogorszenie jakości portfela kredytowego. Banki planują kontynuację zacieśnienia wymogów kredytowych w bieżącym kwartale.

Po chwilowym spadku popytu na kredyt w 3Q23, banki odnotowały w 4Q jego wyraźne odbicie. Miało to związek głównie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na zakup dóbr trwałych. Zdaniem banków w 1Q24 popyt na tego rodzaju kredyty utrzyma się na niezmienionym poziomie w ujęciu kw/kw.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynki dalej trawią mocne dane z amerykańskiego rynku pracy a niedźwiedziom na rynkach obligacji pomogły sugerujące ostrożność w cięciach stóp komentarze przedstawicieli Fed (Powell, Kashkari) oraz relatywnie dobre dane z amerykańskiej gospodarki (ISM). W konsekwencji, krzywa UST przesunęła się wczoraj o 5-12 pb z jasną tendencją do stromienia. Kontynuowane były również spadki EUR-USD i dziś rano inwestorzy nie dali się nabrać na duży wzrost nowych zamówień w niemieckim przemyśle. Najbliższe dni zapowiadają się na raczej nudne, jeśli chodzi o publikacje danych makro. Nic zatem nie będzie przeszkadzać inwestorom w kontynuowaniu wspomnianych wyżej trendów. Jedyne pytanie brzmi – przy jak mocnym dolarze i przy jak wysokich stopach „wszystko” będzie już wycenione.
  • POLSKA: Mocny dolar i rosnące stopy procentowe stworzyły idealne warunki dla realizacji zysków na długich pozycjach w złotowych aktywach: EUR-PLN wystrzelił wczoraj o 3 grosze, rentowności SPW podążyły za benchmarkami z rynków bazowych. Nie widzimy przy tym tu działania czynnika krajowego i zapewne w najbliższych dniach będzie podobnie (posiedzenie RPP bez implikacji rynkowych). Nie sądzimy przy tym, aby wczorajsze ruchy na parze EUR-PLN były zapowiedzią zmiany trendów. Obowiązuje wciąż pasmo wahań 4,31-40.  

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter